Зважений перебір попелу історії - Україна Incognita
Україна Incognita » NB! » Зважений перебір попелу історії

Зважений перебір попелу історії

4 жовтня відбулась презентація книжки Володимира В’ЯТРОВИЧА «Друга польсько-українська війна. 1942 – 1947 рр.»
Олександр КУПРІЄНКО

У вівторок у Конґрегаційній залу староакадемічного корпусу Національного університету «Києво-Могилянська академія» відбулась презентація книжки відомого українського історика Володимира В’ЯТРОВИЧА «Друга польсько-українська війна. 1942 – 1947 рр.». Монографія, а слід сказати, що крім цієї праці автор презентував також двотомний збірник документів «Польсько-українські стосунки в 1942-1947 роках у документах ОУН та УПА», деміфологізує суперечливі, часто спеціально витіснені з історичної пам’яті, питання. Привітати автора з виходом у світ нової праці прийшли його колеги і друзі, науковці і публічні інтелектуали: Сергій Квіт, Ігор Ільюшин, Вахтанг Кіпіані, Владислав Гриневич, Іван Патриляк, Євген Сверстюк та інші. Те, що книжка, яка присвячена поки що, на жаль, малодослідженій сторінці історії Східної Європи загалом і України зокрема, може викликати неабиякий резонанс стало зрозуміло вже на презентації. Історики не тільки висловлювали своє захоплення книжкою, але й намагалися обґрунтовано критикувати автора. Пан Володимир відреагував на критичні зауваження своїх колег так: «Найближчим часом я очікую реакцію на свою книжку від українських істориків. Хочу серед відгуків на монографію бачити й відгук фахівця з історії УПА та Армії Крайової Ігоря Ільюшина. Книжка, власне, й писалася заради того, щоб вивести сучасні історичні дискусії на якісно новий рівень. Не дарма я видав не тільки монографію, але й збірник документів (у двотомнику представлено 472 документи – ред.), які показують на чому базується моє дослідження – не на власних, далеких від реальності припущеннях, а з посиланням на конкретні факти».

На тлі процесів міфологізації, русифікації історії України, заяв окремих польських політиків про геноцид проти польського народу у 1940-х роках, пан Володимир здійснив важливу спробу висвітлення документів малодослідженої українсько-польської війни. Особливістю конфлікту, головними гравцями якого виступали вояки Української Повстанської Армії і збройні сили польського підпілля «Армія Крайова», була певна «незалежна залежність». Справа у тім, що обидві армії боролися за самовизначення власного народу, але їх дії прямо залежали від двох сильніших учасників Другої Світової – СРСР і Німеччини, які усіляко провокували і підтримували бойові дії. «Із наведених мною документів видно, що конфлікт між українцями і поляками усіляко підтримувався і провокувався «совєтами» для утвердження своєї влади на цих територіях. Апогеєм війни можна вважати 1944 рік, коли бойові дії велися на території Холмщини, Волині і Галичини. На той час спостерігався ефект «кривавого доміно», коли інформація (яка часто перебільшувалася) про конфлікт в одному місці провокувала початок конфлікту в іншому. Завершальним актом українсько-польської війни стала сумнозвісна акція «Вісла», коли українців було виселено з території так званого Закерзоння. Внаслідок цього було створено кордон між Україною і Польщею у такому вигляді, в якому він існує й досі» - розповідає автор.

Може виникнути запитання щодо великої документів про українсько-польську війну, адже сам автор наголошує, що ця тема є досить невідомою як для дослідників, так і для населення. Коли мова йде про боротьбу двох підпільних формацій, у цьому випадку – УПА і Армії Крайової, то брак документів пояснюється їх банальним невикористанням цими формаціями. Причина стає зрозумілою, якщо взяти до уваги ставлення вояків УПА до радянської влади. Сам історик пояснює: «Переглядаючи літературу, яка присвячена польсько-українському конфлікту, мене також завжди дивувало те, що досі використовується дуже мала кількість документів.  По суті, це логічно, адже основні сторони конфлікту - підпільні структури. Але мої уявлення про недостатність інформації похитнулися, коли я отримав доступ до архівів Миколи Лебедя (архів, між іншим, вважали втраченим), одного з керівників підпілля, а також до архівів СБУ. Мова йде про сотні томів з документами».

Окрім своєї монографії, Володимир В'ятрович презентував двотомне зібрання документів під загальною назвою «Польсько-українські стосунки в 1942-1947 роках у документах ОУН та УПА»

Одним із приводів до написання монографії і зібрання документів стали потуги деяких російських істориків, до прикладу, Алєксандра Дюкова, звинуватити українців у геноциді проти польського народу у 1942 – 1947 роках («Забытый Геноцид.: «Волынская резня» 1943 – 1944 годов»). Очевидно, тут не обійшлось без політичного інтересу.

Володимир В’ятрович, окрім висвітлення політичних і етнічних причин конфлікту, наводить у своїй книжці факти на підтвердження співпраці між командирами УПА і командирами Армії Крайової, факти, які підтверджують, що ворожнеча між українцями і поляками багато в чому залежала від владних намірів СРСР і нацистської Німеччини. Окреме місце у дослідженні історика займають трагічні події 1940-х років у пам’яті обох народів. Словом, у широкого кола читачів (очевидно, не тільки українських) з’явилася добра нагода подивитися на історичну лакуну, ім’я якій «Друга польсько-українська війна 1942 – 1947 рр.», по-новому.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар