Юрій Литвин - Україна Incognita
Андрій Безсмертний-Анзіміров

Есеїст, кінокритик. Проживає в США

Юрій Литвин

26 листопада 1934 року народився український поет, письменник, журналіст і правозахисник Юрій Тимонович Литвин (1934-1984), який помер в ув'язненні напередодні Перебудови. Народився в родині сільських учителів. Батько воював, був партизаном у загоні С. Ковпака.

У 1953-1955 роках Юрій відбував перше ув'язнення на будівництві Куйбишевської ГЕС. Незабаром після звільнення 14 квітня 1956 був знову заарештований, звинувачений у створенні підпільної націоналістичної організації «Група Визволення України» і засуджений до 10 років позбавлення волі. Покарання відбував у таборах Мединь і Віхоревка («Озерлаг», Іркутська область) і мордовських таборах для політв'язнів. Писав вірші українською та російською мовами і в 1965 закінчив збірку «Трагічна галерея» (розповідь про злочини тоталітарної системи проти українського народу). Незабаром всі його вірші були вилучені під час обшуку.

Після звільнення в червні 1965-го був змушений через переслідування переїхати в Красноярськ. 14 листопада 1974 року його знову заарештували і засудили за статтею 187-1 «наклепницькі вигадки, що порочать радянську державу і суспільний лад»). У листопаді 1977 року Литвин, тільки звільнившись з ув'язнення, став членом Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінкських угод і продовжив боротьбу проти тоталітарного режиму в Україні. У квітні 1979 року завершив статтю «Правозахисний рух в Україні. Його основи та перспективи», в якій справив політичну програму українського правозахисного руху. 5 липня 1979 року важко хворого Литвина заарештовують, знову звинувачують у веденні «антирадянської агітації і пропаганди» і засуджують до 10-річного ув'язнення і 5 років заслання. З травня 1982 відбував покарання в таборах суворого режиму (Кучино, Половинка, Всесвятське Пермської області), де перебувала більшість учасників українського правозахисного руху.

24 серпня 1984 Юрія Литвина знайшли в камері з розрізаним животом. У листопаді 1989 року прах Юрія Литвина разом з прахом Василя Стуся та Олекси Тихого, також загиблих напередодні Перебудови в Пермських таборах, був перевезений до Києва і з почестями похований на Байковому кладовищі (ділянка № 33).

 

2015-11-27 17:27:41
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар