Віталій Галішевський - Україна Incognita
Україна Incognita » Сторінка авторів » Віталій Галішевський
Віталій Галішевський
Дивно, однак, політика історичної пам’яті в Україні є, відверто кажучи, вкрай вибірковою. Всім відомо, що ще із стародавніх часів історія багато в чому підпорядковувалася політиці. Прикладів тому є маса: вже в стародавніх цивілізаціях історичні трактати водночас носили і політичний підтекст. Протягом століть фактично нічого не змінилося, зокрема, редакції знаменитої «Руської правди» створювалися на замовлення різних політичних сил, які перебували біля керма влади на Русі. Така ж тенденція, хоча й не така разюча, спостерігається і сьогодні. Особи чи явища, що так чи інакше стояли осторонь політичних чи суспільних тенденцій часто не входять у коло зацікавлення істориків. Найбільше такі процеси прослідковуються у історії українського спорту. Однак і тут є багато постатей, що заслуговують більшої уваги ніж кілька рядків на деяких інтернет-ресурсах. Серед таких є і легендарний хокейний воротар українського походження, одна з легенд НХЛ Террі Савчук.
Більшість з праць істориків апелюють вже до 30-х рр. ХХ ст. і тому у суспільства може виникнути ілюзія причетності українського національно-визвольного руху до злочинів нацизму та інших жахіть Другої світової війни. Однак, забувають, що зв’язки українського національного підпілля з Німеччиною налагодилися задовго до утворення ОУН.
Проблема українсько-російських відносин здавна цікавить не лише політиків й політологів, а й істориків. Практично кожен так чи інакше сприймає та оцінює місце Росії в українській історії та сучасності та навпаки. Зважаючи на перипетії нашої історії (зокрема тривале перебування України у складі спочатку Російської імперії, пізніше СРСР) переважна більшість досліджень з цієї теми через різні причини й мотиви вказували на позитивний вплив Росії на «молодшого брата». Однак завжди з’являлися незгодні, що відстоювали кардинально іншу думку. Одним з найбільш знакових представників «незгодних» був історик-нонконформіст Михайло Брайчевський.
На початку 1945 р. стало зрозуміло, що питання поразки Німеччини у війні - це лише питання часу. Тому назріло питання про післявоєнний устрій світу. Як і годиться, долі держав вирішували лише найвпливовіші гравці на політичній мапі світу – США, Великобританія та СРСР. Підготовка конференції для вирішення цих питань розпочалася ще у 1944 році, коли німецька армія була практично витіснена з території СРСР та втратила майже всю Францію та Італію, а Японія, зазнавши принизливих поразок біля Мідуею та Гуадалканалу, готували до оборони власної території.
Цю битву вже 70 років називають ключовим і водночас поворотним моментом в ході Другої світової війни. Історія не знає випадків, щоб у битві за одне місто боролося понад два мільйони бійців. 6 місяців боротьби за кожну вулицю, кожен будинок. 6 місяців в постійному русі без їжі, води і боєприпасів. Сьогодні, як і тисячі років тому, політика та історія існують невіддільно, тому ми часто стикаємося з відвертими перегинами та фальшуванням незаперечних фактів
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар