У деяких куточках Криму розквітнули підсніжники, цикламени, пізньоцвіти... - Україна Incognita
Україна Incognita » Маршрут №1 » У деяких куточках Криму розквітнули підсніжники, цикламени, пізньоцвіти...

У деяких куточках Криму розквітнули підсніжники, цикламени, пізньоцвіти...

Микола СЕМЕНА, «День», Сімферополь

Крим засипало довгожданим снігом. Ним укрита степова частина півострова, ще товстіший шар снігу в горах. Проте в багатьох ущелинах, захищених від північного вітру, сонечко навіть у січні, коли довкола мінусова температура, нагріває каміння і землю, пестить теплом коріння та стебла гірських рослин. І вони дякують небові за тепло — починають викидати бутони та квіти...

Ми попросили розповісти про це дивовижне явище відомого в Криму біолога, завідувача кафедри фітодизайну і ботаніки Південного відділення «Кримський агротехнологічний університет» Національного університету біоресурсів і природокористування України, доктора біологічних наук Андрія ЄНУ. Ось що він розповів.

— У цей час у деяких куточках гірського Криму, що прогріваються сонцем, уже розвиваються бутони підсніжник складчастого. Він хоча вже і не вважається ендеміком Криму (поширений у всіх країнах Причорномор’я), але все ще залишається червонокнижним, дуже вразливим видом. Не відстає від нього і цикламен причорноморський (цикламен Кузнєцова), що росте на гірському масиві Кубалач. Як тільки пригріє сонечко, з-під снігу починають з’являтися його рожево-фіолетові квіточки. Звичайно, обидва види масово розквітають у березні, але завдяки різній експозиції гірських схилів, а отже, і різній кількості тепла, що вони отримують, поодинокі квітучі підсніжники та цикламени завжди можна знайти з початку зими і до кінця весни.

«Рід цикламенів добре відомий завдяки популярним кімнатним рослинам, що квітнуть узимку. Їх своєрідний вигляд запам’ятовується відразу: округла бульба, схожа на ріпку, розетка з щільного темно-зеленого листя з сріблястим морозним візерунком і перевернуті одиночні квітки, які нагадують метеликів зі складеними крильцями, — повідомляє сайт «Всі рослини Криму». — За характером життєвого циклу цикламени — ефемероїди. Це означає, що вони з’являються на поверхні землі ненадовго — на 3-4 місяці, а решту часу перебувають у спокої у вигляді бульб, що «сплять» у землі, тоді як інші представники флори ростуть і квітнуть.

Цикламен причорноморський (Cyclamen coum) має рожевий віночок з фіолетовою плямою в основі, рідше білий. Період активності припадає на холодну пору року — пізню осінь — початок весни. Квітне в січні-лютому. Єдина популяція цикламена причорноморського в Криму охороняється в ботанічному заповіднику «Кубалач». Раніше цикламен, що росте в Криму, вважався ендемічним видом. Під назвою цикламен Кузнєцова (Cyclamen kusnetzovii) рослина внесена до всіх природоохоронних документів: Міжнародного та Європейського червоного списку, міжнародної конвенції СІТЕС (1973), міжнародної Бернської конвенції (1979), Червоної книги України, Червоної книги Криму. До речі, витончена форма квітки цикламена стала символом стилю модерн у мистецтві, під гаслом «назад до природи».

У рівнинному Криму після суцільної оранки земель збереглося зовсім мало цілини, але на деяких клаптиках уже на початку січня можуть з’явитися пізньоцвіти анкарські. На жаль, залишки цих рослин безжалісно викопує місцеве населення для продажу — адже справжні проліски зростають лише в горах. А в Первомайському районі Криму пізньоцвіт так і називають — первомайський підсніжник.

А в передгір’ї Криму, в містах, на узбіччях доріг завжди квітнуть деякі рослини, що вважаються бур’янами. Адже багато з них завезені з країн Середземномор’я, а значить, вони мають біологічну особливість цвісти по декілька разів — із кожною відлигою. Наприклад, м’яточник чорний із сімейства губоцвітих — звичайний вид, що росте під парканами, але його, як правило, городяни, які квапляться у своїх справах, ніколи не помічають, забуваючи, що і у них під ногами південна природа ніколи не припиняє радувати цвітінням, хоч таким скромним і непомітним. Сама природа ніби закликає людину до уважності та душевності: подорожній, зупинися, поглянь на це диво цвітіння під ногами в зимову холоднечу, відігрій серце і душу!

«День» щиро вдячний власникам сайту «Всі рослини Криму» за люб’язно надані унікальні знімки.

Теги:
2013-01-11 12:23:00
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар