Скаутські організації на Закарпатті у 1930-их - Україна Incognita
Україна Incognita » Сторінка авторів » Андрій Ребрик » Скаутські організації на Закарпатті у 1930-их
Андрій Ребрик

Голова Закарпатського обласного осередку Пласту-НСОУ, член Головної Пластової Булави, філолог

Скаутські організації на Закарпатті у 1930-их

На Закарпатті крім Пласту були ще скавтінґові організації інших національностей, тобто жидівські, мадярські і чеські. Відтак москвофіли заложили собі т. зв. «Русскій Скавт».

Організація "Скаут", Мукачево, 1934 або 1935

1. Жидівська скавтінґова організація «Каділа-Гашомер» – найстарша пластова організація на Закарпатті. Заложена 1920 р. як патріотично-сіоністична організація жидівської молоді, щоб зберігати єврейську мову і традиції. В її склад входило 6 хлоп’ячих відділів з 197 скавтами, 2 дівочі відділи з 42 скавтками та три діточі відділи з 157 вовченятами і лисичками. Їхнім референтом був інж. Проппер. Доки виходив спільний пластовий журнал на трьох мовах: «Пластун-Юнак-Черкейс», жиди редаґували свою частину по мадярськи.

Скаутський табір 1936 або 1937, Закарпаття

2. Мадярська скавтінґова організація називалася «Черкейс». Мадяри мали на Закарпатті усього два відділи у Берегові, один хлоп’ячий при берегівській гімназії (38 пластунів) і один дівочий при горожанській школі (25 пластунок), разом 63 члени. Їхнім довголітним провідником і референтом був проф. Ф. Сереній.

Леґітимація, центр руських скаутів ім. А. Духновича

3. Чеська скавтінґова організація «Юнак» повстала при чеській гімназії та словацькій горожанській школі в Ужгороді, 1923 року. Юнак гуртував у собі два відділи в Ужгороді і два відділи у Мукачеві. Всього понад сто членів. Референти чесько-словацького «Юнака» дуже часто мінялися.

Леґітимація, центр руських скаутів ім. А. Духновича

4. Треба ще згадати, що десь 1929 р. москвофіли на Закарпатті заснували собі власну організацію, т. зв. «Русскій Скавт». Мали свої відділи тільки в Мукачеві і Хусті, а відтак і в Ужгороді, коли їхній провід перебрав словутний москвофіл (раніше мадярофіл) др. Степан Фенцик. Пластове життя у них було дуже слабо вироблене, зате вони були дуже голосні на різних політичних святах і пописах.

Організація "Скаут", Мукачево, 1934 або 1935

Джерело: С. Пап-Пугач, Пластовий Альманах
2012-11-18 02:30:00
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар