Сергій Грабовський - Україна Incognita
Україна Incognita » Сторінка авторів » Сергій Грабовський
Сергій Грабовський
«...Сейчас можно и нужно приступить к созданию военных школ в республиках и областях для выработки в известный срок командного состава из местных людей, могущего потом послужить ядром для организации национальных войсковых частей... Если бы мы имели надежные национальные войсковые части с надежным командным составом в таких республиках, как Туркестан, Украина, Белоруссия, Грузия, Армения, Азербайджан, то наша республика была бы много лучше обеспечена как в смысле обороны, так и в смысле вынужденных выступлений, чем это имеет место теперь. Начать эту работу мы должны немедленно».
Ось такою була прелюдія Бабиного Яру. Сталін наказав усе знищувати на території, куди може вступити ворог, — і знищували-бо. Схоже, Київ уже був «списаний» Кремлем, разом із киянами, у тому числі євреями. Ну, а далі на місце одного червонопрапорного терористичного режиму прийшов інший, не менш терористичний і теж червонопрапорний. Один Великий Страх змінився іншим, тільки були дещо змінені акценти й об’єкти майже ритуальних жертв.
«Чи не дивляться в незалежній Україні на події минулого під ракурсом, заданим свого часу сталінським «Коротким курсом історії ВКП(б)»?» Таке запитання нерідко постає, коли знайомишся зі змістом не лише новітніх підручників, довідників та популярних книжок, а й енциклопедичних видань. Скажімо, академічна «Енциклопедія історії України» оповідає про знаменну подію, що сталася 115 років тому — повстання на панцернику «Потьомкін» — якраз у такій стилістиці, приписуючи організацію та керівництво цією акцією більшовикам, яких насправді там, як то кажуть, і по сусідству не було.
Відновлена понад століття тому незалежна Україна була для Європи справжньою «Країною Incognita». Потрібна була неабияка наполегливість українських дипломатів, щоб заявити про українську присутність в європейській політиці. Тож варто згадати одного з тих дипломатів — першого міністра закордонних справ УНР Олександра Шульгина (1889 — 1960), нащадка гетьманів Апостола і Полуботка, родича Скоропадських і Самойловичів.
«Из общего числа примерно 7 миллионов погибших в СССР в 1932—1933 годах около 3—3,5 млн пришлось на украинское крестьянство. Еще около 1,3 млн человек погибли в Казахстане, 1 млн на Кавказе, 0,5 млн в Поволжье и около миллиона в других регионах СССР. Можно ли назвать эти злодеяния коммунистической власти геноцидом? Нельзя. У геноцида свое жесткое определение. «Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него» определяет геноцид как «действия, совершаемые с намерением уничтожить, полностью или частично, какую-либо национальную, этническую, расовую или религиозную группу как таковую»...
Історія рухається вперед через механізм зміни поколінь. Твердження наче й банальне, проте загалом справедливе. Зокрема й щодо України, де після президентських і парламентських виборів владу здобуло останнє покоління made in USSR — з усіма своїми специфічними «примочками», чеснотами та ґанджами. Це ті, кому наразі 40 плюс-мінус 5 років. Ті, хто в СРСР не лише народився, а й пішов до школи, став жовтеням, піонером чи комсомольцем і розпочав свідоме життя, хто пройшов перші (і головні!) формування свого людського Я в «совковій» дійсності.
І за радянських часів, і сьогодні офіційна Москва знехотя, але все ж визнає пакт Молотова — Ріббентропа важливим чинником світової політики. Заразом до останніх років існування СРСР наявність таємних протоколів до цього пакту (що являли собою невід’ємні складові угоди двох тоталітарних режимів) категорично заперечувалося; нині ж ці протоколи нерідко знову називають «фальшивками» або стверджують, що наче такі самі протоколи додавалися до інших угод про ненапад, підписаних у ті роки європейськими державами.
Уранці 1 вересня 1939 року навряд чи багато людей у різних державах, навіть високопоставлених політиків і військовиків, усвідомлювали, що розпочалася нова світова війна. А от увесь радянський народ твердо знав, що ця війна вже точиться, а німецько-польський збройний конфлікт є її складовою. Адже вже рік усі дорослі та підлітки вивчали «Короткий курс історії ВКП(б), де новій світовій війні (що звалася, як і перша, «імперіалістичною») приділялася чимала увага.
Врешті-решт «ГКЧП» закінчився забороною КПРС, переходом реальних важелів влади в Росії до Бориса Єльцина та Актом про незалежність України, втім, і досі точаться дискусії: чи причетний перший та останній президент Союзу Михайло Горбачов до спроби цього перевороту? Чи було інсценізацією його «сидіння в Форосі», коли Горбачов із сім’єю були заблоковані на президентській дачі у Криму, а всьому світові офіційно оголошено, що «президент тяжко хворий та недієздатний»? Зрештою, якою мірою ініціатор і лідер перебудови був включений у намагання більшої частини свого оточення поставити крапку на цій перебудові й відродити радянську імперію на засадах такого собі «пом’якшеного сталінізму»?
Соціологи незалежного від влади московського «Левада-Центру» в рамках довготривалої дослідницької програми «Радянська проста людина» провели чергове опитування з метою з’ясувати ставлення росіян до радянської влади кінця 1970-х – початку 1980-х і порівняти його зі ставленням до чинної зараз у Росії влади. З’ясувалося, що росіяни позитивніше ставляться до тодішньої, ніж до нинішньої влади. Респонденти найчастіше характеризували колишню владу як близьку народу (29%), сильну, міцну (25%) і справедливу (22%) (можна було обрати 5-6 характеристик).
З якогось дива досі чимало пишуть про те, що, мовляв, чеховське гасло: «В Москву, в Москву!» — було своєрідним життєвим і творчим дороговказом для кількох генерацій української молоді. При цьому «за дужки» виноситься, як на мене, головне: гасло це — не гасло самого Антона Чехова, а гасло героїнь його п’єси, які живуть у трагічно-химерному світі, де російська провінційна нудьга поєднується з нереалістичними мареннями про диво, яке станеться лише від зміни місця географічного проживання. Сам же Чехов визнавав у одному з листів, що не має до Москви жодних симпатій...
І це ж зовсім не було холодне ремісництво. З самого початку своєї фахової діяльності Сергій Тимошенко поглиблено займався історією української архітектури, уважно вивчав пам’ятки староукраїнського будівництва і застосовував набуте, зокрема, стилістику козацького бароко, в проектуванні своїх споруд. Наголошу: українство Сергія Тимошенка полягало не в галасі і не в боротьбі з опонентами, а в творчому освоєнні українських традицій і не менш творчому їх розвитку. Як твердять фахівці, він належав до плеяди українських архітекторів і митців (П.Альошин, О.Варяницин В.Дяченко, К.Жуков, В.Кричевський, Г.Лукомський, Є.Сердюк, П.Фетисов, М.Філянський, М.Шумицький та інші), які розробляли новий архітектурний стиль — український модерн початку ХХ століття.
Як на мене, іноді цитата, часом — розлога, часом — коротка, може значити для сприйняття читацьким колом чинної ситуації більше, ніж витончені екзерсиси модних експертів. Причому автор цитованого тексту зовсім не обов’язково повинен бути приязно налаштований до твоєї країни, твого народу, ба навіть — прямо чи опосередковано — до тебе самого. Сьогодні я хочу процитувати трьох знаних (ясна річ, по-різному) авторів, які вели мову про Україну, причому їхні висловлювання вміщуються у майже столітній інтервал. Але час плине, а інваріанти української історії залишаються...
Олександр Солженіцин вважав Велику Французьку революцію катастрофою для Європи. Лев Толстой змалював Наполеона Бонапарта самозакоханим дурнем. Чи так це? Можливо, з погляду якоїсь «нутряної» Росії ця точка зору й припустима. Проте, якщо дивитися на тодішні події та дійових осіб під європейським і конкретно українським оглядом, картина виявиться посутньо іншою. Велика революція виглядатиме справді великою — і за ідеями, і за наслідками, а Наполеон Бонапарт — однією з ключових постатей тих подій, умілим лідером та визначним реформатором. Ясна річ, якщо хронологічно не обмежувати, вслід за більшовиками, революційні події падінням диктатури Робесп’єра, а у спадщині Бонапарта не зосереджуватися лише на деяких його не найвдаліших воєнних кампаніях.
Рафаель Лемкін (1900—1959 рр.). Народився у Російській імперії на білоруських землях, жив у другій Речі Посполитій, навчався у Львові, воював з нацистами, емігрував і працював у США. Фахівець-правник. Автор терміна «геноцид» і наукового поняття, яке розкриває його, тобто «скоординованого планування різних дій, спрямованих на знищення основоположних основ життя національних груп, задля тотального винищення самих цих груп». Розробки Лемкіна покладені в основу вироків Нюрнберзького трибуналу, радником американського прокурора якого він був; він виступив головним промоутером ухвалення Генеральною асамблеєю ООН 9 грудня 1948 року Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, яка стала чинною (знов-таки, не без активного сприяння Лемкіна) 12 січня 1951 року.
Збіговисько російських шовіністів під назвою «Всемирный русский народный собор», яке відбулося минулого тижня в Кремлі, не обійшлося без пишномовного виступу малороса. Я не хочу нікого образити — цей персонаж сам вважає себе належним до племені малоросів, відданих «великій Росії». А разом із тим він фігурував на цьому збіговиську як академік Національної академії наук України, почесний директор Інституту археології НАНУ і виступав начебто від імені мільйонів однодумців із України. Йдеться про Петра Толочка, в минулому знаного археолога, а водночас — одного з гонителів визначного українського ученого Михайла Брайчевського.
Добре відомий в Україні Сергій Марков (екс-депутат Держдуми та екс-член ПАРЄ, довірена особа Володимира Путіна на президентських виборах, професор політології etc., etc.), нещодавно у виступі на російському телебаченні авторитетно заявив: «В Украину вошли огромные русские области, Крым и Донбасс, великие русские города: Одесса, Харьков, Николаев, Днепропетровск». Чи так це?
Проблема українських традиційних цінностей в останні десятиліття стала об’єктом запеклих дискусій. І не лише серед науковців, а й серед політиків і журналістів, активісток різноманітних жіночих рухів і діячів не менш різноманітних антифеміністичних груп. При цьому, видається, зазвичай у цих дискусіях превалює войовничий запал та упередження, а не знання предмета. Простіше кажучи, йде боротьба міфів різного штибу, найпершою жертвою якої є істина. Це невипадково: крім ідеологічних нашарувань, руху до істини заважає складність самої проблеми, бо ці цінності надзвичайно відрізнялися одні від одних у різні часи, у різних суспільних верствах і в різних регіонах упродовж останніх століть.
Що тільки сьогодні не пишуть і не говорять про Михайла Грушевського! Одні возносять його як «батька Української держави», інші, навпаки, ганять як «винуватця втрати Україною незалежності», а ще хтось просто ігнорує його і як науковця, і як політика. Автор цих рядків ніколи не належав до числа «фанатів» Грушевського, проте вважає, що постать руйнівника «звичайної схеми «русской» історії» та голови Центральної Ради й автора доленосного для України IV Універсалу вимагає як уваги, так і поваги. Хоча б тому, що і сильні, і слабкі сторони Грушевського-політика були нерозривно пов’язані з його діяльністю як ученого, тобто як історика та соціолога, а це — урок для сьогоднішніх інтелектуалів і політичних лідерів.
Чому Україна, маючи колосальний потенціал, не змогла у 1990-х пройти той шлях, який пройшли держави Балтії, й успішно влитися в НАТО і Євросоюз? Чи тільки режим Леоніда Кучми став причиною цього? І чому, власне, виник цей режим і ствердився олігархічно-клановий лад? З іншого боку, чому Кучма – який на початку правління мав інтенції, дуже схожі на інтенції обраного тоді ж президентом Білорусі Олександра Лукашенка, - не зумів утілити в життя свої мрії? Згадаймо лише, який проект Конституції Кучма виніс було на всенародне голосування у 1996 році, які зміни до Основного Закону «провів» через ущент сфальшований «референдум» 2000 року, проте не зміг протягнути через Верховну Раду…
Не стану переповідати статтю професора Кульчицького – певен, що постійні читачі «Дня» її уважно прочитали, а ті, хто ще не прочитав, легко знайдуть її на сайті газети. Відтак одразу ж писатиму про головне. Питання про статус України під владою комуністів не є суто теоретичним. Воно є засадничим для політичної, економічної та культурницької практики. Від того, який варіант відповіді на нього ствердиться у суспільній свідомості, наскільки з наукового погляду він виявиться обґрунтованим, до якої міри політичний клас сприйме його та зробить належні висновки, залежить не тільки швидкість й ефективність реформ – залежить, за великим рахунком, життєздатність самої Української держави.
5 березня 1953 року урвалося «дихання Чейн—Стокса», яке перед цим було діагностовано недобитими лікарями у «великого вождя радянських народів». Сталін помер. Але тільки фізично. Навіть багато хто з тих, хто розвінчував «культ особи», були інфіковані вірусом сталінізму та в критичних ситуаціях мислили і діяли багато в чому по-сталінськи. А «партійний антисталініст №1» Микита Хрущов лише на пенсії, після усунення від влади, зумів почати (лише почати!) своє особисте звільнення від впливу сталінської міфології.
Для ствердження свого контролю за суспільством більшовицька влада кілька разів вдавалася до масового терору, який тривав іноді впродовж десятиліть і в якому рахунок жертв ішов на мільйони й мільйони людських життів. Бо ж масовий терор вважався не лише засобом знищення «ворогів революції», а й інструментом «виховання та перевиховання» народних мас. Так, у 1920 році в книжці «Економіка перехідного періоду» один із провідних більшовицьких теоретиків Микола Бухарін писав: «Пролетарское принуждение, начиная от расстрелов и до трудовой повинности, является методом выработки коммунистического человечества».
Уже перші відгуки на безапеляційну заяву Володимира В’ятровича про радянський період в історії України як про період більшовицької окупації засвідчують, яку серйозну і болючу проблему він зачепив. Це не абстрактно-теоретична, а практично-прагматична проблема, адже від точної діагностики не такої вже й далекої минувшини залежить успіх руху вперед у сьогоденні та в майбутньому. Ба більше: важливість такої діагностики всі українці, усвідомлюють вони це чи ні, відчули на собі за останні десятиліття.
У часи декомунізації, здійснюваної на державному рівні, варто пам’ятати, що історія політичних партій і рухів, у назві яких було слово «комуністичний», — далеко не завжди щось просте й однозначне. Особливо коли йдеться про колоніальну чи пригноблену країну. Бо ж там під червоним прапором через конкретні обставини нерідко виступали ті, хто прагнув здобути людські права, — як соціальні, так і національні. З другого боку, ніде так цинічно, як у колоніальних чи уярмлених країнах, керівництво світового комуністичного руху (тобто Москва) не гралося у своїх інтересах долею щирих симпатиків ідей соціальної та національної справедливості.
Усі революції (якщо це справді революції) мають певну логіку розвитку. А надто ті, які відповідають на типологічно споріднені історичні виклики. Відтак нічого дивного немає в тому, що кримськотатарська революція 1917 року багато в чому нагадувала революцію українську, паралельно з якою вона розгорталася. Був, звісно, і певний вплив, оскільки українці назагал дещо випереджали кримців, була і певна взаємодія — на жаль, її виявилося не досить для беззастережної перемоги обох революцій.
Один мій знайомий філософ якось сказав: нормальне людське життя — це життя у п’яти поколіннях. Тобто крім свого індивідуально-біологічного — це ще й життя батьків та дідусів і бабусь, а потім — дітей та онуків. Ці життя, звичайно, не буквально про-живаються індивідом, але вони пере-живаються ним у тісному і екзистенційно відкритому спілкуванні з найближчими кревними родичами.
Спершу я процитую два документи. Документ перший. «Влада на території Української республіки віднині належить виключно радам робітничих, солдатських і селянських депутатів; на місцях — повітовим, міським, губернським та обласним радам, а в центрі — Всеукраїнському з’їздові рад робітничих і солдатських депутатів, його Центральному Виконавчому Комітетові й тим органам, які він створить. Україна проголошується Республікою рад робітничих, солдатських і селянських депутатів».
Дивно, але факт: досі в Україні є політики й журналісти, які вважають, наче для українців Друга світова війна почалася чи то 17 вересня 1939-го, коли Червона армія вирушила у «визвольний похід» на Галичину і Волинь, чи то 22 червня 1941-го, коли «Киев бомбили, нам объявили, что началася война». Ну, а те, що певне число громадян України, попри все, продовжує вірити офіційній російській історичній міфології, ні для кого не таємниця.
У березні 1946 року Сталін офіційно заявив: Радянський Союз у війні з Німеччиною та її союзниками втратив 7 млн своїх громадян. Проте вже тоді частина як офіцерського та генеральського складу Радянської армії, так і цивільної інтелігенції сумнівалася в цій цифрі. Бо перед їхніми очима стояли зовсім інші картини, ніж описувані офіційною пропагандою. Публічно сумніви ніхто зі зрозумілих причин не висловлював (і не мав де висловити), але у середовищі надійних людей називалися зовсім інші цифри.
7 квітня виповнилося сто років від надзвичайно важливої події в житті кримськотатарського народу, від події, яка засвідчила вихід на історичну арену кримських татар як модерної нації та здатність молодої національної еліти очолити поступ свого народу. Йдеться про З’їзд мусульман Криму, який обрав Мусульманський виконавчий комітет (Мусвиконком).
У ці дні в мас-медіа з’являється чимало статей, присвячених століттю від початку Російської й Української (співвідношення між ними — окрема тема) революцій. Статей різного рівня, в тому числі й цікавих чи дуже цікавих. Що ж, інтерес до цієї проблематики закономірний. Ідеться і про вивчення минувшини, і про засвоєння уроків історії для сьогодення. Але скажіть, будь ласка, чому ми традиційно вживаємо щодо бурхливих політичних подій, які призвели до скинення царату, термін «Лютнева революція»?
У ці дні в мас-медіа з’являється чимало статей, присвячених століттю від початку Російської й Української (співвідношення між ними — окрема тема) революцій. Статей різного рівня, в тому числі й цікавих чи дуже цікавих. Що ж, інтерес до цієї проблематики закономірний. Ідеться і про вивчення минувшини, і про засвоєння уроків історії для сьогодення. Але скажіть, будь ласка, чому ми традиційно вживаємо щодо бурхливих політичних подій, які призвели до скинення царату, термін «Лютнева революція»?
Загальноприйнятим є твердження, що повалення самодержавства в Російській імперії у 1917 році було актом суто всеросійської революції, а власне українська революція розпочалася дещо пізніше. Однак ось який документ був опублікований у Петрограді того ж дня — 15 березня за григоріанським календарем, або 2 березня за «старим стилем», тобто за календарем юліанським, коли імператор Ніколай ІІ підписав зречення від престолу: «У визвольній боротьбі останніх днів велику ролю відіграв і український демос в особі українського жовнірства тих полків, що прилучилися до повстання...
Якимось дивом Платонов не був заарештований ані в 1931-му, ані в 1937-му. Проте репресій йому уникнути не вдалося: періодично твори письменника заборонялися до друку та вилучалися з бібліотек, а у травні 1938-го був заарештований п’ятнадцятирічний син письменника. Завдяки клопотанням колег-літераторів (які не побоялися звернутися до Сталіна та Берії), восени 1940 року син Платонова повернувся додому тяжко хворим на туберкульоз (у 1943-му він помер). І водночас творчість як «ідейно шкідливу» Платонова вкотре розглянули у ЦК ВКП(б) і вкотре заборонили йому друкуватися…
Уродженець Полтави, спадковий дворянин, випускник Першої чоловічої київської гімназії Анатолій Луначарський, як і чимало його однолітків, ще наприкінці ХІХ століття став прихильником ідей марксисту. Він то входив до більшовицької партії, то виходив із неї, остаточно прилучившись до партії Леніна разом із Троцьким улітку 1917-го. Був наркомом освіти (а фактично – ще й культури) радянської Росії з моменту жовтневого перевороту і до «року великого перелому», року колективізації та розкуркулення – 1929-го.
Як оцінити цю акцію? Наявні два варіанти: вияв банального невігластва чи принципової симпатії до російської монархії. А можливо, гримуча суміш першого і другого. Хтось може сказати: перейменування ухвалене на виконання закону про декомунізацію. Але ж при чому Софія Перовська, як й інші учасники й керівники організації «Народна воля», яка діяла на зламі 1870—1880-х років, до комунізму?
Одразу після захоплення більшовиками влади «біла» преса почала стверджувати, що революція в Росії була справою євреїв. І не лише жовтневий переворот, а й скинення царя — то їхня справа, наполягали найрадикальніші публіцисти. Потім ці тези підхопили впливові білоемігрантські кола; їх продукують і чорносотенці в сучасній РФ. Не оминули такі настрої й Україну: і в 1930-х вони були відчутні, й пізніше — аж до наших днів, коли деякі публіцисти, які вважають себе великими українськими патріотами, стверджують: у 1918—1938 роках радянська Україна була такою собі «жидівською державою», де порядкували «сіоністи», «юдо-нацисти» та різного ґатунку «єврейські попихачі».
У першій половині ХХ століття Польща пройшла складні та трагічні шляхи. Спочатку вона була роздерта на частини між трьома імперіями, але нескорена, налаштована на відновлення незалежності, з іміджем «розіп’ятого Христа Європи». Потім постала відновлена Польська держава, друга Річ Посполита. І практично одразу вона заявила про себе як про претендентку на роль лідера Центрально-Східної Європи з типово імперіалістичними замашками, двічі — у 1922 і 1938 роках — анексувавши чужі території.
Хто тільки не писав і не пише історію України! Раніше на роль монополіста претендувала Москва, тепер же, крім Путіна й Жириновського, заповзялися робити це всі охочі: польський парламент, президент Ізраїлю і, нарешті, міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр.
Спочатку – дві розлогих і вельми красномовних цитати (перша взята з перекладеної з польської книги спогадів, яка дивом з’явилася у Москві в останній рік перебудови, а друга – з надрукованих у Львові на початку 2000-х воєнних мемуарів, написаних російською).
І серед політиків, і серед інтелектуалів України вистачає тих, хто не вважає потрібним узагалі якось реагувати на резолюції Сенату та Сейму Польщі щодо «вшанування жертв геноциду (термін ludobojstwie перекладається саме як геноцид, і не інакше), вчиненого українськими націоналістами щодо громадян Речі Посполитої під час Другої світової війни. Мовляв, то історія... То минуле... То політичні ігрища... То не має стосунку до сьогодення... То посварить нас із нашими головними союзниками у Європі... В жодному разі не можна якось різко поводити себе з поляками — і так далі, і таке інше.
Парадокс, але факт: відроджена наприкінці Першої світової війни Польська держава, яка була до цього розчахнута між трьома імперіями й у двох із них (Російській і Германській) являла собою об’єкт колонізації, одразу ж сама розпочала колоніальні війни задля приєднання територій сусідніх народів. Власне, одна з цих воєн – з Україною за Галичину – розпочалася ще до офіційного проголошення незалежності другої Речі Посполитої 7 листопада 1918 року, інші – дещо пізніше, а наміри створення центральноєвропейської колоніальної супердержави аж ніяк не приховувалися.
У радянський час про Левка Мацієвича воліли не згадувати, а якщо й згадували — то скоромовкою, лише як про військово-морського інженера й авіатора. Натомість в останні десятиліття ця непересічна постать обросла численними міфами.
Що ж, для росіян війна з нацистською Німеччиною справді почалася того дня, про який співалося в цій колись популярній пісні. Для українців же вона розпочалася майже на два роки раніше — коли так само на світанку 1 вересня 1939 року німецькі літаки бомбили Львів та інші міста Галичини й Волині. Далі українці у складі різних армій продовжили війну з нацистами на Заході. А на власне українських теренах вона стала фактом теж раніше, ніж у Росії — тоді, коли розпочалася «зачистка» майбутнього театру воєнних дій...
Про шлях двох тоталітарних соціалістичних держав до війни між собою і про перебіг цієї війни в останні десятиліття сказано та написано стільки справді наукових розвідок і популярних статей і книг, що, здавалося б, усі крапки над "і" мають бути розставлені. Проте – ні! Сталінські історичні міфи досі чинні; вони існують не тільки у масовій свідомості, а й у текстах деяких серйозних авторів, дещо трансформуючись відповідно до поточного моменту.
Говорячи про родину Антоновичів, зосередимося передусім на чільній для кількох поколінь цієї родини царині зацікавлень — на історичній науці, отже, на Антоновичах-істориках, тільки побіжно торкаючись інших їхніх сфер активності. Адже Україна не знає другої такої родини, як Антоновичі, яка впродовж кількох поколінь робила значний внесок у вітчизняну науку.
Львів‘янина за народженням (сталося це 12 вересня 1921 року), лікаря за освітою і польського достойника культури за родом діяльності Станіслава Лема завжди вважали не лише письменником, а і філософом та футурологом. В останні десятиліття його життя – навіть передусім філософом та прогнозистом. Але навряд чи можна загнати творчість Лема та його спадщину до якоїсь однієї наперед визначених рубрик, як це нерідко робиться зараз: у гуманітарній науці – постмодерн або модерн, у красному письмі – екшн або сайенс фікшн. І так далі. Кожному – по рубриці, по футляру.
Головна теза статті винесена в її перші ж рядки – не можна ставити Україну в ситуацію вибору – ЄС чи Росія. А далі йде аргументація цієї тези. Мовляв, чинний президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер заявив, що Україна не має шансів у найближчі 20-25 років стати членом Євросоюзу й НАТО. І це попри те, що Брюссель обіцяв українцям членством у разі, якщо вони виконають Копенгагенські критерії вступу, а під тиском Сполучених Штатів їхні союзники погодилися розглядати як довгострокову мету включення України до Альянсу.
Чи не весь інтелектуальний пострадянський простір обговорює у ці дні слова «верховного стерха» Росії Путіна В.В., який виступив у новій ролі — фахівця з ленінської спадщини, теоретичної та практичної. Ламаються полемічні списи, будуються ті чи інші теоретичні конструкції, лунають офіційні та неофіційні коментарі російських посадовців...
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар