Сергій Михайленко - Україна Incognita
Україна Incognita » Сторінка авторів » Сергій Михайленко
Сергій Михайленко
Роман Миколайович Кравчук народився 6 жовтня 1910 р. в м. Кам’янка Бузька (Струмилова) в українській патріотичній вчительській родині Миколи та Сабіни Кравчуків. Згодом родина перебралася до Золочева, де Роман провів юнацькі та дитячі роки. У підпіллі ОУН діяв з початку створення цієї організації в 1929 р., певний час керував підпіллям на Золочівщині. За свою діяльність неодноразово заарештовувався польською поліцією та перебував в ув’язненні. Після приєднання західних українських — земель до УРСР у вересні 1939 р. був звільнений з тюрми і виїхав на територію Польщі, окуповану Німеччиною, у м. Краків, де в той час базувалось багато підпільників ОУН. В кінці 1939 р. разом з Іваном Климовим — «Легендою» нелегально переправився через німецько-радянський кордон і очолив діяльність підпільної Золочівсько-Брідької округи ОУН. Водночас він був заступником керівника ОУН на Західноукраїнських землях І. Климіва.
За діяльність в УВО та ОУН та поширення української державницької ідеї М. Онишкевич був переслідуваний польською поліцією і двічі сидів у в’язниці (з вересня 1931 р. до початку 1933 р., та у 1933-1934 рр.). Після виходу на волю був співробітником видавництва «Дешева книжка» та продовжував брати участь у підпільній діяльності ОУН.
Лише недавно історикам стали відомі подробиці про обставини загибелі відомого публіциста українського визвольного руху, одного із чільних керівників пропаганди воюючої України Михайла Дяченка – «Марка Боєслава».
Детальна інформація про спецоперацію «органів», під час якої загинув М. Дяченко, вміщена у спеціальному повідомленні начальника УМГБ по Станіславській області В. Шевченка № 979 від 6 березня 1952 р.
Ще за рік перед тим чекістам вдалося захопити живими або вбити 63 підпільники Карпатського крайового проводу ОУН, заарештувати або вивести «з повинною» ще 86 учасників ОУН та їх прихильників. Тим не менше, станом на 1 січня 1952 р. на обліку в УМГБ перебували 10 проводів ОУН і груп чисельністю до 60 осіб, серед них: Карпатський крайовий провід ОУН – 19 осіб, Солотвинський районний провід ОУН – 8, Надвірнянський районний провід ОУН – 8 та шість боївок чисельністю 26 осіб.
22 лютого виповнилося 60 років з дня загибелі публіциста, який увійшов до історії українського визвольного руху, як один із найбільш талановитих авторів, чиї багаточисельні твори масово тиражувались у підпільних друкарнях та були надзвичайно популярними серед населення. До 1991р. творчість і будь-які згадки про діяльність “Марка Боєслава” перебували під суворою забороною. Лише зараз його ім’я поступово повертається до української історії, і до українських читачів.
Постать Ю. Березинського назавжди залишилася в українській історії завдяки двом важливим акціям підпілля ОУН, в яких він брав безпосередню участь: вбивству 22 березня 1932 р. начальника українського відділу слідчої поліції у Львові Еміліана Чеховського та нападу бойовиків ОУН 30 листопада того ж року на польську пошту в м. Городку.
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар