Роман Кабачій - Україна Incognita
Роман Кабачій
- Ну то цо, вийдзєш по нас? Но то шибко, дáвай!, - ламаною польською хлопець в чорній куртці та мобілкою в руці нервово поглядає в вікно потяга, де за веселковими барвами цементного заводу почало проступати освітлене зимно Холмської гори. Проте хлопця з Ковеля краєвиди не цікавлять. Ще півгодини тому він старанно удавав перед польськими митниками міцний сон, після чого разом з напарницею раптово «прокинулися», розкрутили горище купе, витягли звідти кільканадцять блоків сигарет і порозпаковували в свої рюкзаки. Тепер лишилося вийти в «Хелмі» і отримати гроші за контрабанду.
Біна Смєхова – одна із засновниць Всеізраїльського об’єднання вихідців з України. Народилася у Києві, живе в Єрусалимі. До виїзду в Ізраїль працювала на Держтелерадіо України. Письменниця. Має двох синів та троє внуків. Разом з чоловіком Володимиром видають книги про діячів з різних країн, пов’язаних з Єрусалимом. Розробили і видали кілька сотень примірників українсько-івритського розмовника («на кілька літаків з паломниками»), який радо би теж дозволили перевидати в Україні.
Розмовляли минулого року в день пам’яті жертв Чорнобиля в єрусалимському готелі неподалік долини Еннома (або ж, у єврейській традиції Гієни Вогненної – місця, де в часи Христа постійно горіло сміття та трупи страчених злочинців).
30 років тому, під час «військового стану» у Польщі кілька громадських активістів заснували підпільний часопис «Карта». Згодом він обрав історичний напрямок діяльності. Після повалення комунізму подвижницька робота «Карти» переросла до об’ємів цілого інституту. Волонтери видання зібрали повноцінні архіви світлин, аудіо записів, документів. Втім, основним же напрямком залишилося видання журналу, котрий показує історію з несподіваного боку, а саме з людського. Як поводили себе прості люди під час воєн, конфліктів тощо. «Родзинкою» видання є старі фото. «Група циган в околицях Мінська, Білорусь, 1941 р.», «Побратими з Варшавського веслярського товариства ушістьох, 1882 р.», «Урочисті відзначення Дня селянина, Городенка, Станіславське воєводство, 1934 р.», «Єврейська вулиця в містечку в Південно-Східній Польщі»… Дивишся на ці фото, і відразу хочеться почути історію, яка за ними стоїть.
- На фасаді Національного архіву США написана цікава фраза: «Демократія починається тут», - так почав свій виступ на семінарі «Доступ до архівів: законодавство, практика та громадські ініціативи», що відбувся у Львові 28 березня, історик, екс-глава Галузевого архіву СБУ Володимир В’ятрович.
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар