Путівка в резервацію - Україна Incognita
Сергій Шебеліст

Кандидат наук із соціальних комунікацій, журналіст, Полтава

Путівка в резервацію

Умови, в яких існує українське книгодрукування і книгорозповсюдження протягом останніх двадцяти років, складно описати в оптимістичних барвах...

Умови, в яких існує українське книгодрукування і книгорозповсюдження протягом останніх двадцяти років, складно описати в оптимістичних барвах, зважаючи на досить проблематичну ситуацію в цій галузі, позбавленої не те що державного протекціонізму, але й сякого-такого сприяння. Тішитися подібною «увагою», звісно, важко, проте часом і це видавалося певним здобутком: якщо влада й не допомагала видавцям і дистриб’юторам, то хоча б їм не заважала. Утім, навіть таке «досягнення», схоже, невдовзі згадуватимуть із ностальгією, адже Мінфін і Державна податкова служба нещодавно проанонсували ініціативу обкласти вітчизняну книгу податком на додану вартість.

«Прогресивне» рішення згаданих відомств відразу ж сколихнуло видавничу, письменницьку й читацьку спільноти, котрим, напевно, не потрібно доводити, до яких наслідків може призвести такий фіскальний «креатив»: видавництва змушені будуть підняти ціни на свою продукцію, зробивши її справді дорогим задоволенням, або закриються через збитковість діяльності, а український книжковий ринок остаточно поглине російський виробник. Однак автори новації поспішили заспокоїти всіх стурбованих – податковий тягар не буде обтяжливим, бо попередньо йдеться не про 20%, а всього про 7%. Хоча це принципово не змінює «перспектив» українського книговидавництва, якому таким чином виписують путівку в резервацію, куди активно намагається спровадити все українське нинішня «укрАинская» адміністрація.

Починаючи з 2010 року, команда «регіоналів» здійснила ресовєтизацію політики історичної пам’яті, дегероїзувала Шухевича і Бандеру, скасувала україномовне дублювання іноземних фільмів, зменшила ефірні квоти на вітчизняний музичний продукт, постійно тисне на нелояльні ЗМІ, а нині намагається проштовхнути сумнозвісний законопроект «Про засади державної мовної політики», який під начебто шляхетними європейськими гаслами реально звужує сферу застосування української та значно розширює діапазон уживання «загроженої» російської мови. Тепер настала черга розправитися з українською книжкою. Звісно, українська національна ідентичність за століття колоніалізму переживала й не менш жорсткі атаки, проте, здається, ще ніколи проти неї з таким завзяттям і цинізмом не боролася своя ж буцімто влада, урядування котрої дедалі більше нагадує внутрішню окупацію, активно заохочувану ззовні.

Ослаблення українськості – це лише один із компонентів політики чинної влади, що прагне перетворити суспільство вільних громадян на слухняну й керовану отару підданих, чи не єдиною культурною розрадою яких – на тлі соціально-економічного зубожіння – будуть телевізійні серіали, розважальні програми та концерти за участю зірок (пост)радянської естради. «Головна надія ПРовокаторів – збудити пристрасті, вдарити українську націю якомога більш боляче… Можливо, навмисне спровокувати насильницькі акції найбільш свідомої частини суспільства для того, щоби показати решті покірних: ось воно, звіряче обличчя націоналізму, – написав нещодавно Юрій Макаров. – Це дасть привід для впровадження репресивних заходів за білоруським чи російським зразком. Немає сумнівів, що регіонали давно мріяли затягнути гайки, а така багатоходівка надає для цього реальну можливість. Нам залишається бути готовими й не допустити, щоби босяки ошукали нас знову».

Шанси на зміну цієї ситуації, на щастя, все ще залишаються. Принаймні майбутні парламентські перегони-2012 дають громадянам можливість обрати інших політиків, які захищатимуть національні інтереси, а не здаватимуть їх один за одним в обмін сумнівні політичні дивіденди чи ще якісь ілюзорні газові знижки. Чи скористаються наші співвітчизники такою нагодою і чи не проміняють вони свободу й гідність на «стабільність» і «покращення життя вже сьогодні», залежить тільки від них.

2012-07-20 15:29:33
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар