Про автора першої української романтичної балади - Україна Incognita
Україна Incognita » Сторінка авторів » Ганна Черкаська » Про автора першої української романтичної балади
Ганна Черкаська

м. Запоріжжя


Про автора першої української романтичної балади

27 січня 1790 р. народився Петро Гулак-Артемовський, поет, автор найгострішого твору української літератури 19 ст. - байки «Пан та собака», першої української романтичної балади «Рибалка».

Побачив світ нащадок козацького роду в містечку Городищі (нині Черкаська область) у сім'ї священика. Отримав ґрунтовну домашню освіту від батька і в 11 років став студентом Київської академії. Не маючи фінансової допомоги від батьків, Петро жив у скруті. Коли сталася пожежа бурси, він живився тим, що лишалося на базарі після чумаків. Додому юнак добирався на плотах, які сплавляли литвини по Дніпру. Йому було за двадцять, сталася трагедія: від сухот померла кохана. Петро сказав теплі слова на могилі дівчини, кинув Київ і поїхав учителювати до приватного пансіону в Бердичеві. Упродовж кількох років Гулак-Артемовський працював у родинах польських магнатів, що дало йому знання польської та французької мов, вишукані манери, лоск. Багаті бібліотеки, перечитані Петром, допомогли закінчити Харківський університет.

У Харкові Петро Гулак-Артемовський подружився з Квіткою-Основ’яненком. Другові він написав свій перший вірш «Справжня добрість», надіслав йому байку «Пан та Собака». Ця дружба пронесена до кінця, до того часу, як Григорій Квітка-Основ’яненко помер на руках Петра Гулака-Артемовського.
У 31 рік Петро Гулак-Артемовський став викладачем Харківського університету. За чотири роки був призначений професором, на лекції якого приходили усі бажаючі; місць не вистачало, тому слухали стоячи. А промовець не читав конспектів, а імпровізував прекрасною запашною мовою.

З 1841 р. до 1849 р. Гулак-Артемовський був ректором Харківського університету. У 1855 р. обраний почесним членом Харківського університету. Крім того, П. П. Гулак-Артемовський з 1818 р. викладав французьку мову в Харківському інституті благородних дівчат, а з 1827 р. також керував навчальною частиною Полтавського інституту шляхетних дівчат. Він належав до числа засновників «Українського журналу».

Про ніжного чоловіка та чудового батька в Харкові ходили легенди, адже сім’я у нього була на першому плані: донечки Сонечка та Полінушка, сини Клемник та Ельпідор. Відомо, що Клеоник уславився як композитор і скрипаль-віртуоз. Син Клемника – Яків мав чудовий голос і працював разом із Миколою Лисенком у київському студентському хорі. Ельпідор Петрович був титулярним радником у Києві, почесним громадянином нашої столиці. Похований він на Аскольдовій могилі.

На жаль, місце поховання Петра Гулака-Артемовського за совєтів було танцювальним майданчиком Молодіжного парку.

2014-01-27 13:08:38
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар