Праобраз вітчизняної спецслужби - Україна Incognita
Україна Incognita » Сторінка авторів » Денис Захаров » Праобраз вітчизняної спецслужби
Денис Захаров

Історик

Праобраз вітчизняної спецслужби

Режисер з Донецька зняв фільм про службу безпеки ОУН

Нещодавно у Києві відбулася презентація документального фільму режисера Віталія Загоруйка «Служба безпеки ОУН. За зачиненими дверима». Це перша стрічка про найпрофесійніший і найбільш засекречений підрозділ Організації Українських націоналістів. СБ залишила про себе надто мало інформації, зате існує багато чуток та пліток, стараннями простих людей та недоброзичливців перетворених на жахливі і таємничі історії.

Багато документів, які свідчили про її діяльність, зникли в спецархівах, інші знищено співробітниками СБ в останні хвилини життя. Донедавна дисертації на цю тему були засекречені. Проте інтерес до неї – безумовний.

Доля повстанця з Бережанщини

«Зйомки фільму з перервами тривали півроку. Наш принциповий підхід до роботи – це не мала бути «агітка», що розповідала б лише про гарних оунівців і поганих гебешників. Тому шукали і співробітників МГБ. На жаль, жоден із колишніх співробітників спецслужби не погодився на зйомку. Навіть Дмитро Верхоляк (Дуб), підпільник, співробітник СБ, розповів далеко не все. У цих людях до смерті буде сидіти їхня професія», - розповідає автор сценарію та режисер-постановник стрічки Віталій Загоруйко.

ОУН-УПА: справа в істині, а не в політичній монополії на минуле

За словами історика Володимира В’ятровича, голови вченої ради Центру досліджень визвольного руху, директора архіву СБУ у 2008-2010рр., служба безпеки ОУН творилась як необхідний контррозвідувальний орган для захисту лідерів націоналістичного підпілля від репресивної політики польських спецслужб та радянських терористів. Особливо гостро питання про створення СБ постало після вбивства агентом НКВС Павлом Судоплатовим керівника ОУН Євгена Коновальця. Німецькі та радянські органи високо оцінювали роботу розвідки СБ ОУН, відзначали її уміння своєчасно дістати необхідну інформацію, всюдисущість, здіснення несподіваних збройних заходів у разі потреби. Варто зазначити, що СБ створила потужну мережу інформаторів та симпатиків серед українського населення, тому своєчасно була проінформована щодо основних заходів окупаційної політики влади. Суттєвою особливістю СБ ОУН було те, що вона творилася підпіллям. Для порівняння, польське підпілля не мало своєї СБ, а тому було неефективним.

УВО-ОУН: хроніка збройного спротиву

На думку В’ятровича, тема діяльності  СБ ОУН є практично невичерпною. Історик висловив цікаву ідею щодо створення телесеріалу на зразок «Сімнадцяти миттєвостей весни», який популяризував би цю сторінку нашої історії.

Зйомки фільму відбувалися у Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», музеї-садибі Устияновичів у селі Вовків, інших місцях Львова та області, а також на Івано-Франківщині.

Повстанська війна: армія і народ

Прикметно, що фільм про службу безпеки оунівців зняв донеччанин. Кажуть, що відродження країни розпочнеться зі Сходу та Півдня. Принаймні, там активніше переосмислюють власну історію.

Людина, яку не знали в обличчя: про шефа безпеки ОУН Миколу Арсенича 

Сьогодні діти з цікавістю дивляться фільми про ЦРУ, МІ-6, інші спецслужби, натомість про існування праобразу нашої власної вони не мають уявлення, як і більшість українців. В Україні досі існує вал дезінформації щодо ОУН та її діяльності. Шкода, що більшість друкованих та електронних мас-медіа значно більше цікавлять інтимні подробиці із життя зірок. На цьому тлі стрічка донеччанина Віталія Загоруйка є таким собі «променем світла» у мороці українського медіапростору. Режисер повідомив, що на сьогодні ведуться переговори про можливий показ стрічки на двох телеканалах – «5-му» та ТВi. Що ж, слідкуємо за анонсами та чекаємо з нетерпінням!

2012-02-14 15:55:33
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар