Пласт: повернення на Батьківщину - Україна Incognita
Україна Incognita » Сторінка авторів » Андрій Ребрик » Пласт: повернення на Батьківщину
Андрій Ребрик

Голова Закарпатського обласного осередку Пласту-НСОУ, член Головної Пластової Булави, філолог

Пласт: повернення на Батьківщину

22 лютого 1990 року Львівська міська рада затвердила статут Товариства "Пласт". Саме ця дата вважається офіційним відновленням Пласту в Україні.
Матеріали: Оля Свідзинська, Іван Гоменюк

22 лютого 1990 року Львівська міська рада затвердила статут Товариства "Пласт". Саме ця дата вважається офіційним відновленням Пласту в Україні. З чим і вітаємо усіх пластунів!

Звернімо увагу, що дата символічно збіглася із днем народження засновника скаутського руху лорда Роберта Стівенсона Сміта Байден-Пауелла.

I Пластовий З’їзд у Брюховичах під Львовом. Голова ст. пл. Володимир Скоробський (у центрі), заст. - пл. сен. Богдан Генега (ліворуч), писар - ст. пл. Богдан Гасюк, 1990.

Проте, шлях до віднови Пласту був не з легких. По-перше, навіть попри "свіжий вітер перестройки" і гласність КДБ продовжувало працювати ефективно.

Доповідна записка Управління КДБ УРСР по Львівській області першому секретареві Львівського обкому КПУ Я.П. Погребняку про деякі тенденції розвитку політичної і оперативної ситуації в області, 3 серпня 1989 р.

[…] Получены и проверяются с УКГБ Ивано-Франковской области данные о существовании молодёжной организации «Пласт» численностью до 150 человек. В ее задачу входят: воспитание членов в националистическом и религиозном духе, подготовка к борьбе за создание «самостоятельной» Украины. […]

Начальник Управления КГБ УССР по Львовской области (С.И. Малик)

ГДА СБУ, ф. 71, оп. 16, спр. 833, арк. 333–343.

Інформаційне повідомлення Управління КДБ УРСР по Львівській області першому секретареві Львівського обкому КПУ Я.П. Погребняку про молодіжне формування «УХДФ» — «Пласт».
7 серпня 1989 р.

Организаторами лагеря среди собравшихся там (в разное время присутствовало до 40 человек) в основном несовершеннолетних под- ростков в возрасте от 9 до 17 лет целенаправленно насаждалась враждебная идеология, воспитывался националистический экстремизм. С этой целью читались лекции о якобы «легендарном прошлом ОУН–УПА», строящиеся на воспоминаниях бывших бандоуновцев, тенденциозно трактовалась политика партии и правительства на современном этапе, приглашёнными униатскими авторитетами проводились богослужения по греко-католическому обряду. Структура подчинённости в лагере была разработана по образу и подобию бандподполья ОУН. Пластунам присваивались клички, руководители делились на «роевых» и «кущевых».

ГДА СБУ, ф. 71, оп. 16, спр. 833, арк. 109–116.

З іншого боку й самі пластуни та люди, що стояли біля його віднови, часто не знали що і як краще робити (це на фоні відсутності інфраструктури, фінансів та людських ресурсів). Були й різні погляди щодо офіційної назви, мети, положень статуту в цілому, організаційної схеми організації тощо. В цій ситуації справді тільки величезне внутрішнє бажання й ентузіазм дозволили подолати всі перепони (зовнішні та внутрішні) і міцно утвердити на сьогодні найбільшу дитячу виховну організацію з національним статусом. То ж столітня праця попередників не пропала намарне.

Крім цього, щодень до праці в Пласті стає все більше і більше людей. Багато чим допомагали й пластуни з діаспори, передусім з Канади та США. Раду Опікунів Пласту очолює академік Ігор Юхновський.

Гайдашник "Ми тут" на пластовій оселі Сокіл 1990 року

Табір Усміхнись 1991 року

Що ж писала преса про тогочасні події.
 
Уривки з публікації в газеті "Молода Галичина" за 10 квітня 1990 року "Пласт: повернення на Батьківщину", автор Ігор Гургула
 

Нарешті ось воно — рішення Львівської міської Ради народних депутатів № 69 від 22 лютого ц. р. про завтердження статуту Львівського Пласту. За час, що минув з моменту підписання згаданого документа, організація виробила юридичний статус, має власну назву, самостійний рахунок в банку, печатку, емблему, а також певну матеріально-технічну базу. Усе перелічене виглядає таким собі дріб`язковим, та лише людям, причетним до цієї важливої справи відродження Українського Пласту, відомо, яких зусиль, енергії коштували перші кроки становлення.

Я сиджу пізно ввечері у робочому кабінеті науковця фізико-механічного інституту АН УРСР, депутата Львівської міської Ради народних депутатів Олександра Криськіва. За громадським покликанням він водночас є заступником голови Ради Опікунів Пласту (цей орган очолює академік І. Р. Юхновський) і організатором школи провідників, яка є одним з підрозділів новоствореної організації.

Раз по раз нашу розмову переривають телефонні дзвінки. Бажаючих записатися до Пласту надзвичайно багато. Олександр знімає окуляри, примружує стомлені очі:

— Вже й не знаю, де брати час. Роботи — непочатий край. Місяці організаційного становлення — найважчі. Оренда спортзалів, басейну, придбання спортінвентаря та туристичних знарядь, ремонт приміщення домівки для старших пластунів, пошуки домівок для юнацтва і новацтва — неповний перелік необхідного. Паралельно ж здійснюємо навчання. Тут існує ніби два напрями. Духовним, а це вивчення історії, мистецтва, культури, літератури, відає доктор філософських наук Олег Гринів, йому допомагає відповідальний секретар Малої академії наук Іванна Бородчук. Спортивним розвитком дітей у підрозділах туризму, вітрильництва, лещатарства, двобою, школи провідників опікуються старші інструктори Богдан Генега, Ігор Дзіоба, Левко Невідомський, Петро Осадця, лікар-психіатр Ярослав Андрушків.

Не випадково попросив я О. Криськіва назвати бодай частину найактивніших організаторів Пласту, бо достеменно знаю, яких зусиль коштує тим людям добровільна, безкоштовна праця. Тож нехай буде компенсація у вигляді газетної похвали. А про авторитет Ради Опікунів (саме її члени були першими, хто взявся за відродження Пласту) свідчить хоча б такий факт: четверо членів керівного органу нової юнацької організації обрані депутатами Верховної Ради України — І. Р. Юхновський, І. О. Гринів, С. П. Павлюк, І. С. Деркач.

Має Пласт і спонсорів. У них своя назва — Пластові Сеньйори і власний курінь — приятелів Пласту. Цей курінь очолює професор Степан Коржинський.

 

 Стаття в газеті "Молода Галичина", 10.04.1990

Якщо ж порівнювати Пласт з піонерською організацією (а таке порівняння напрошується), то воно буде явно не на користь останньої. Пласт поза школою і методи роботи з дітьми — не навчання з притаманною йому дидактикою, елементами певного поневолення, а гра, де кожен може себе проявити сповна. У пластових роях, гуртках і куренях діти виховуються тільки прикладом старшого братчика або сестрички. Для цього використовуються такі перевірені форми, як змагання, мандрівки, ділові ігри. Тут безпомилково видно, хто сильніший, уміліший.

У Пластових Уладах діти об'єднуються виключно за інтересами, а не зводяться механічно в загін, як це маємо у піонерів чи шкільних комсомольців. І найсуттєвіше — Пласт поза політикою. Зрештою, існують міжнародні документи, домовленості, які забороняють дітей до 14 років втягувати у політизовані організації. Як бачимо, наша країна існуванням піонерської організації, головне призначення якої — бути гідним резервом комсомолові та KПРС, ці документи успішно ігнорує.

 

Табір 11 куреня ім. Ів. Сірка "Стежками незвіданого", серпень 1992 року, біля с. Кам`янка, Сколівського району, фото від Олександра Яворського, Дублін, Ірландія

Ще наведемо спогади самих пластунів, які розпочали віднову Пласту в Україні

Зі статті пластун-сеньйора Богдана Гасюка, V, Львів:

 Пластун-сеньйор Богдан Гасюк, V
 

18 грудня 1989 року в приміщенні ЗНЦ офіційно проголошується відновлення Пласту в Україні. Олесь Криськів очолює тимчасову Крайову Пластову Раду. Щоправда, термін «крайова» тоді розумівся як «львівська».

22 лютого 1990 року рішенням Львівської міської ради народних депутатів № 69 затверджено Статут просвітницько-спортивного товариства «Пласт».

18-19 травня 1990 року в Брюховичах проходять Всеукраїнські Установчі Збори Пласту. Саме в цей час відбувається перший офіційний контакт українських пластунів з Головною Пластовою Булавою, на з’їзді присутній представник ГПБ пл. сен. Володимир Базарко. Другим важливим наслідком першої всеукраїнської зустрічі стала участь у ній всіх паростків відродженого Пласту, що існували на той час в Україні. В з’їзді взяло участь 108 делеґатів і гостей з осередків Львівської области та представників Івано-Франківська, Тернополя, Луцька, Рівного, Дніпропетровська та Києва.

На з’їзді, в першу чергу, оформлено Товариство «Пласт» Львівської области, затверджено його статут та обрано провід, який очолили Олесь Криськів як голова, а Богдан Генега і Левко Захарчишин як заступники.

Крім того, обрано Тимчасову Координаційну Крайову Раду (всеукраїнську), до якої увійшли представники всіх областей, в яких вже існували пластові осередки. Раду очолив Олег Гринів (не плутати з Ігорем Гринівим), а його заступниками стали Олесь Криськів (Львів), Олег Покальчук (Луцьк) та Сергій Прудко (Київ). Завданням Ради стало якнайскорше підготувати Статут товариства «Пласт» в Україні та всеукраїнський Установчий з’їзд.

«Пластовий шлях». — 2009. — Ч. 1 (157).— С. 16-19

* * *
Зі спогадів св. пам. пл.сен. Володимира Скоробського, Київ:

Пластун-сеньйор Володимир Скоробський
 
Київські пластуни активно долучаються до пластової діяльности  на теренах Києва та Краю.  Так у травні 1990 р. провід гуртка "КГ" бере участь в установчих зборах по підготовці переведення І-го З'їзду Пласту в с. Брюховичі під Львовом.  Згодом є учасниками І-го Установчого З'їзді Пласту (19-21 жовтня 1990 р. Б.) у м. Моршині. Головував на цьому з'їзді ст. пл. Володимир Скоробський разом із предсідниками пл.сен. Богданом Ґенегою та ст. пл. Богданом Гасюком,  обоє зі Львова. На цьому з'їзді були представники Головної Пластової Булави пл.сен. Петро Содоль та пл. сен-ка Людмила Дармограй,  а також представники від КПС Канади пл. сен-ка Оксана Закидальська референт зв'язку з Україною.  Одним із важливих моментів з'їзду був вибір назви організації. Пропонувалися три варіянти:
  1. Організація Український Пласт,
  2. Українська Молодіжна Організація Пласт,
  3. Українська Скавтська Організація Пласт.
Після цілого дня дебатів та суперечок учасниками з'їзду була вибрана й проголосована редакція назви "Український Пласт".
 
Редакція цієї назви мала потверджувати тяглість традицій Пласту заснованого д-р Олександром Тисовським у Львові 1912 року.
2012-02-23 10:35:00
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар