Перша сотня - Україна Incognita
Андрій Ребрик

Голова Закарпатського обласного осередку Пласту-НСОУ, член Головної Пластової Булави, філолог

Перша сотня

24 серпня 2012 року урочистим закриттям Ювілейної Міжкрайової Пластової Зустрічі біля пам`ятника Іванові Франкові у Львові завершилися офіційні святкування 100-ліття Пласту.
Святкування 100-ліття найстарішої української скаутської організації Пласту - НСОУ було дійсно масштабним. Завершальним, найбільш емоційним та чисельним етапом стала ювілейна зустріч у Львові, що відбулася з 18 по 25 серпня 2012 року на території Українського Католицького Університету.
 

 
Спробуємо оглянути, як же Пласт святкував 100-ліття.
 
Під час Міжнародної конференції до 100-ліття Пласту 23 серпня 2012 року було презентовано фундаментальне виданя “Альманах 100-ліття Пласту: до 100-ліття українського скавтінґу 1911/2-2011/2″ (Нью-Йорк-Торонто-Львів) на 888 сторінках.
 
 
У книзі йдеться про передумови виникнення, період зародження та столітню діяльність на Батьківщині і за її межами Пласту – українського варіянту скавтінґу. Зібрані у виданні статті і публікації насичені багатим фактичним матеріялом, дозволяють відчути дух пластового середовища і глибше збагнути суть пластових ідей.
 
 
Пік 100-ліття Пласту в Антарктиді (подяка Ігореві Дикому та ст.пл.скобу Ігореві Карабіну, ВБ)
5 лютого 2012 року залишиться в історії Пласту яскравою подією. Саме цього дня українсько-чеська група науковців здійснила першопрохід на один з піків материкової Антарктиди (поблизу української станції “Академік Вернадський”) і назве його піком “100-ліття Пласту”.
 
 
Свого часу ст. пл. скоб Ігор Карабін, ВБ, у радіоінтерв`ю для Пластового Порталу висловив ідею, щоб у рамках святкування 100-літнього ювілею Пласту здійснити першопрохід і дати взятій вершині назву “100-ліття Пласту”. Ідея сама по собі є складною для реалізації, оскільки потребує значних коштів для організації та пошуку команди, спорядження, сплати різних “пермітів” (дозволів) тощо. Але, оскільки пластун – словний, то сказавши, мусить виконати обіцянку!
 
 
Протягом 2012 року пластуни в різних країнах робити добрі справи для людей, громад тощо.
Ідея марафону добрих діл зародилася 2011 року в Таллінні, де старший пластун Ростик Чикальський разом з українською молоддю зробив перше добре діло. 
 
 
Відтак, естафету перейняли українські пластуни. Старша пластунка Наталка Масяк з куреня "Степові відьми" доклала багато зусиль для реалізації проекту. До закінчення ЮМПЗ було справді зроблено більше сотні добрих діл!
 
Протягом 2012 року пластни організували марафон "100 заходів по Україні". Долучитись до цього марафону зміг кожен пластун - будь-яка округа, станиця, курінь, гурток та навіть новацьке гніздо чи рій в Україні та поза її межами. 
 
Для цього потрібно було придумати якийсь захід чи зголосити вже існуючий, котрий має бути присвячений 100-літтю Пласту, а також зробити фотографію із числом 100. Цю цифру до світлини можна було викласти з людей, намалювати її на плакаті, написати її на стіні чи просто показати сто пальців :)
 
 
 
 

23 серпня у приміщенні конференц-залу Львівської Духовної Семінарії проведено Міжнародну конференції до 100-ліття Пласту за участі Любомира Гузаря, Бориса Ґудзяка, Богдана Гаврилишина, Гліба Лончини, Ореста Субтельного, Ігоря Юхновського, Любомира Романкова тощо. 
 
 
 
 
Участь у конференції взяло більше 300 пластунів. Протягом дня в інтернеті наживо переглянуло трансляцію більше 400 користувачів.
 
 
В часі ЮМПЗ у Львові 23 серпня було презентовано нивий збірник (CD) пісень під назвою “При ватрі”. До диску увійшли відомі пісні у виконанні провідних українських співаків та деякі обробки старих пластових пісень.
 
 
За ідею та реалізацію проекту дякуємо Оксані Мусі та всім, хто долучився:) і не був байдужим!
 
У приміщенні УКУ (на території якого відбувалося ЮМПЗ 2012), серед мистецьких робіт, висіло на стінах ще кілька цікавинок: пластові відзнаки, які побували у космосі.
 
9 вересня 2006 року в 11 годині 15 хв. ранку за часом у Нью-Йорку, з бази в Кейп Канаверал (Флорида, США) ракетою „Атлантіс” відлетіла до міжнародної станції-сателіта команда з шести осіб (до якої увійшла і українка, вихованка Пласту - Гайді Стефанишин-Пайпер) „STS-115” з метою вмонтування сонячних акумуляторів та виконання ряду інших завдань для подальшого розвитку й успішного функціонування згаданго сателіта.
 
 
Перед відлетом астронавтка звернулася до Пласту в Міннеаполісі з проханням передати їй українську пластову лілейку, яку вона матиме із собою в космічному просторі під час виконання історичної місії „STS-115”.
 
 

15 серпня 2012 р. відбулася важлива подія – на терені пластової оселі «Сокіл» проведено кілька важливих заходів – панахиду за полеглими пластунами, посвячення копії першого пластового прапора та посвячення будівель відбудованого табору – музею «Сокіл».
 
 
 
 

12 квітня 2012 р. з нагоди 100-річчя Пласту – Національної скаутської організації України в Івано-Франківську відкрили перший у світі пам’ятник “Пластунам, що не зламали своїх присяг”.
 
 
В урочистому відкритті скульптури взяло участь більше 300 пластунів з Івано-Франківська, Києва, Луцька, Коломиї, Львова,Тернополя та Чернівців.
“Шлях від ідеї до реалізації виявився досить довгим і складним. Але ми це зробили!”, – каже ст.пл. Тарас Зень, ЧоК.
 
У майже чотирьох метровій скульптурній композиції пам’ятника, яку виготовив прикарпатський скульптор – Володимир Довбенюк, використана бронзова фігура юнака у пластовому однострої зразка 1925 рокуз мандрівним наплічником та орлом в руках. Саме це покоління пластунів найактивніше брало участь у національно-визвольній боротьбі за Українську Державність.
 
 
Два рекорди України

Протягом 2011 та 2012 року Пласт встановив два рекорди України.
 
Перший пластуни встановили 10 червня 2011 року у Києві, склавши найбільший тризуб з доміно. Після того як пластуни завершили складення тризубу, експерти Національного реєстру рекордів провели заміри розмірів тризуба. Вони становили: довжина 12,02 метрів та ширина 7,46 метрів. 
 
А тому пластуни встановили свій перший Національний рекорд України - Найбільший тризуб, складений з унікальних доміно із зображенням 225 гербів українських міст.
 
 
19 серпня 2012 року пластуни створили другий рекорд України – “Найбільший ланцюг, складений з пластових хустин”. Офіційно зареєстрована довжина, яка буде занесена до Національного Реєстру Рекордів України – 392 метри 30 сантиметрів. Долучились до цього понад 600 пластунів.
 
 
Вифлеємський Вогонь Миру

Однією з перших та наймасштабніших акцій до 100-ліття Пласту була акція передачі Вифлеємського Вогню Миру, що розпочалася у грудні 2011 та тривала до середини січня 2012 року. Передачі ВВМ відбулися в усіх областях України.
 
 
Міжнародна акція Вифлеємського Вогню Миру українцям діаспори розпочалася 10 грудня 2011 року з передачі Благодатного Вогню українцям Відня (Австрія). Вже наступного дня – 11 грудня українські пластуни передали Світло Добра українцям Мюнхена.
 
Ще за тиждень Вогонь запалав у домівках українців Румунії (міста Клуж та Бухарест), Болгарії (Софія), Сербії (Новий Сад, Воєводина), Литви (Вільнюс), Латвії (Рига), Таллінна (Естонія), Великої Британії (Лондон). Пластуни передали скаутську естафету скаутам Білорусі (Мінськ) – Білоруській Республіканській Асоціації Скаутів.
 

Протягом 2011-2012 років Пласт організував та провів безліч різних святкових заходів до свого століття. Історичний пластовий блог "100 кроків" ініціював створення та наповнення гугл-карти з позначками проведених ювілейних акцій. 
 
 
Видання книг до 100-ліття Пласту

Презентація книг, що вийшли до 100-ліття Пласту відбулася 23 серпня в рамках міжнародної конференції.
 
Книга "Митрополит Андрей Шептицький та Пласт"
 
 
Видання матеріалів Міжнародної конференції, що відбулася в рамках 1-го Всеукраїнського Джемборі в Невицькому (Закарпаття) 1996 року.
 
 
Співаник до 100-ліття Пласту
 
 
Олександр Тисовський "Ідеологія Пласту - Українського Скаутингу"
 
 
 
 
* * *
Щиро дякуємо всім без винятку пластунам і пластункам (дійсним і тим, що пластували колись), прихильникам, меценатам і спонсорам Пласту, батькам, у всіх куточках світу, бажаємо їм сміливо крокувати другим століттям, досягати висот, твердо нести гасло "Бог і Україна"!
 
З пластовим СКОБ!
 
2012-08-28 13:28:00
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар