Парадоксальний Салгир - Україна Incognita
Україна Incognita » Маршрут №1 » Парадоксальний Салгир

Парадоксальний Салгир

Головна кримська річка - потік нізвідки в нікуди
Микола СЕМЕНА, «День», Сімферополь. Фото автора

Ідея пройти пішки по руслу найголовнішої кримської річки у мене визрівала давно, але здійснити її виявилося не так просто. Адже головну загадку - де Салгир починається і де закінчується - не розгадав ніхто...

Салгир - найбільша і водночас найзагадковіша річка Кримського півострова, яка овіяна легендами і переказами багатонаціонального кримського фольклору. Офіційно вважається, що довжина її 232 кілометри, що початок, на думку одних гідрологів, Салгир бере на північних схилах Чатир-Дагу, десь на висоті 388 метрів над рівнем моря, від злиття річок Ангари і Кизил-Коба. Інші вчені вважають, що Салгир починається біля Ангарського перевалу від джерела Аян біля північного підніжжя Чатир-Дагу, за два з гаком кілометри від села Зарічне Сімферопольського району. Але вказати точно - ось воно, джерело Салгиру - ніхто не може. Справа в тому, що гірська річка виникає нізвідки - вона складається з багатьох тисяч джерел від танення снігу в горах, від потоків дощової води, від витоків із карстових печер, від різних гірських джерел - тому й саме назву Салгир (по-кримськотатарськи Salреr, Салг'ир) перекладають як «снігової води річка».

Офіційно також вважається, що Салгир впадає в затоку Сиваш Азовського моря десь у Джанкойському районі, однак і це умовно. Води Салгиру досягають Сиваша тільки в найбільш дощові і снігові роки, в періоди паводків, а зазвичай вони просто губляться в широкому кримському степу - випаровуються від нестерпної спеки, йдуть у землю, живлячи підземні сховища, розбираються навколишніми жителями по струмках і ариків для поливу садів і городів. Виходить, що у звичайному своєму стані Салгир - річка, що виникає з нізвідки і нікуди не впадає. Але це тільки одна особливість унікальної річки.

Друга полягає в тому, що, виникаючи з тисяч джерел, Салгир збирає по дорозі безліч приток і утворює складну гідротехнічну систему. Разом з притокою Біюк-Карасу вона є найбільшою в Криму річковою системою: загальна довжина Салгиру і 14 приток, що впадають у нього, перевищує 920 кілометрів, площа водозбірного басейну становить 3750 квадратних кілометрів, або 14 відсотків площі всього Криму. «По дорозі» в Салгир впадають інші річки Криму - Малий Салгир, Тавель, Курци, Беш-Терек, Зуя, Бурульча, Кучук-Карасу. Гідрологи включили річку у свою зрошувальну систему і навіть присвоїли руслу Салгиру своє найменування - «Головний колектор-22».

Салгир описаний у спогадах багатьох мандрівників. Наприклад, Олександр Пушкін в поемі «Бахчисарайський фонтан» писав:

«Поклонник муз, поклонник мира,

Забыв и славу и любовь,

О, скоро вас увижу вновь,

Брега веселые Салгира!»

Але чомусь існує припущення, що поет згадує інший Салгир, зниклий гірський струмок Апіра-Салгир, що впадав у річку Авунда над Гурзуфом, де О. С. Пушкін провів три тижні з родиною генерала М. М. Раєвського. Втім, Пушкін був і в Сімферополі, гостював у генерал-губернатора і не міг не бачити справжнього Салгиру, одну з головних визначних пам'яток тодішньої столиці Тавриди...

ЖИТИ НА БЕРЕГАХ САЛГИРУ ЗАВЖДИ БУЛО ВИГІДНО: ТУТ ЗНАХОДИЛИ ПРОЖИТТЯ І ПТАХИ, І ЗВІРІ, І ЛЮДИ ЗАВЖДИ СЕЛИЛИСЯ ПОБЛИЖЧЕ ДО ВОДИ, І КОЗИ БАБИ НАСТІ, ЯК БАЧИМО, ЦЬОМУ ТІЛЬКИ РАДІ 

Третя особливість Салгиру полягає в його парадоксальності. Деякі вчені називають Салгир судноплавною річкою, і тільки на перший погляд це може здатися дивним. Є припущення, що за часів скіфів Салгир оточував широким водним розливом Петровські скелі - найвище місце в Сімферополі, і свою столицю, яку ми зараз називаємо Неаполь-Скіфський, вони побудували на ньому саме тому, що майже з трьох сторін цю місцевість захищала широка і глибока водна перешкода. Але інтенсивна вирубка вікових лісів, які раніше густо росли по всьому степовому Криму, для будівництва житла та кораблів, призвела до того, що водний режим кардинально змінився, і тепер Салгир став схожим навіть на ту повноводну річку, яку описували свідки-мандрівники ще наприкінці XVIII століття.

Змінилася і якість води. Якщо в XVII - XVIII століттях з Салгиру воду брали навіть для пиття, і відро її коштувало півкопійки, то пізніше, як згадують історики, вона живила міські фонтани, і брали її переважно для господарських потреб. Зараз вважається, що розповіді про судноплавність Салгиру - це міф, утім, відомо, що передові загони російського війська під командуванням Суворова, що стояли на березі Салгиру в межах нинішнього Сімферополя, забезпечувалися водним шляхом, тобто на човнах. Старожили ще пам'ятають, як постояльці міських готелів каталися Салгиром на байдарках...

Головний об'єкт на руслі Салгиру - сімферопольське водосховище. Будівництво Сімферополя змінило вигляд річки. Після війни головна водотока Криму зазнала кардинальної реконструкції - русло Малого Салгиру було пущено зовсім по іншому шляху. При будівництві водосховища побудували греблю. Місце для водосховища - занедбані фруктові сади - вибрали також невипадково. Після риття котловану і будівлі греблі вода залила місце, де в 20-х роках за наказом більшовиків були розстріляні десятки тисяч білогвардійців і жителів півострова, які не встигли евакуюватися з Криму і здавалися більшовикам ненадійними. Як вважають історики, саме тут було розстріляно багато кримських учених, у тому числі - Олександр Стевен, онук засновника Нікітського ботанічного саду, який жив неподалік. Тіла вбитих ховали в загальних ямах, і точне число жертв встановити складно. Багато останків було вивезено разом з грунтом при ритті котловану.

Біля «Сімферопольського моря» зустрів я відомого кримського художника Івана Копаєнка, який написав на його берегах багато своїх картин. Він і розповів, як ще в 50-х роках «море» було «здано в експлуатацію», і по ньому навіть ходили прогулянкові катери. Вода тоді доходила до самого верху греблі, глибина становила 35-40 метрів, що в два-три рази перевищувало глибину мілкого Азовського моря! Сімферопольське «море» будували чотири роки і заповнили водою в 1956-му. Береги засадили соснами, у воду запустили рибу, яка раніше не водилася в Салгирі, - коропа, карася, судака, тарань, ряпушку, які витіснили аборигенів. На одному березі завезли золотистий черепашковий пісок, поставили кабінки для переодягання, лежаки, «грибки», кіоск з пивом, побудували ресторан. «Море» стало прихистком для чайок, безліч яких і зараз живуть тут, харчуючись рибою. По «морю» пустили прогулянкові катери, на західному березі побудували рятувальний пост і човнову станцію, яка й зараз ще збереглася, хоча була перепрофільована. Там можна було взяти на прокат човен або катамаран.

Нинішній рік за всіма мірками - посушливий. Вода зібралася тільки на денці водосховища. Але жителі Криму пам'ятають і інший Салгир. Будучи кволеньким струмком у спекотні літні місяці посушливих років, у часи бурхливого танення снігів у горах або на час літніх злив, або взагалі в рясні водою роки, яких у Криму трапляється п'ять із кожних п'ятнадцяти, Салгир перетворюється на грізний, мутний, ревучий потік води, який розливається далеко за межі звичайних берегів. Рівень води в зазвичай тихій річці піднімається більш ніж на 2-3 метри в порівнянні з ординаром. Свідки кажуть, що в деяких місцях води Салгиру розливаються шириною до 700 метрів. У такі дні на руслі Салгиру відкриваються всі шлюзи і греблі, щоб швидше пропустити гірську воду в степ, але система просто не справляється з такою кількістю води, і тоді Сімферополь переживає справжній потоп - у низинах, а це район залізничного вокзалу, багато заплав в парках, вулиці міста заливаються водою на півметра і більше. У місті припиняється транспортний рух, вода затоплює підвали й перші поверхи будинків, в степовій частині підтоплюються цілі села, санітарні служби починають боротися з можливим зараженням нечистотами, а комунальні служби, зазвичай, наражаються на критику за те, що колодязі виявилися засміченими, що водостоки забиті, а каналізація міста не впоралася з пропуском великої води Салгиру. Однак за деякий час усе це забувається, адміністративна буря вщухає, років п'ять стоїть затишшя, а потім знову Салгир нагадує про себе, і в місті знову стається потоп з такими ж наслідками. Лише на моїй пам'яті так уже було кілька разів. Остання така повінь сталася наприкінці червня 2010 року. Років за два-три все повториться спочатку.

Крим узагалі вважається посушливим регіоном. Але багатьом зрозуміло - це «обман зору». За даними гідрологів, загалом у Криму орієнтовно 150 річок, 1657 постійних і тимчасових водоток. Їх загальна довжина - 5996 кілометрів. Загальний поверхневий стік води в Криму складає понад 560 кубічних кілометрів - це гігантська маса води, яку важко собі уявити. Велика частина річок припадає на Південний берег, Головну гряду і південно-західну частину кримського передгір'я. Ця вода, стікаючи з гір, відразу ж впадає в Чорне море. Найбільш багаті водою, мальовничі і родючі долини Криму розташовані на південному заході, між Бахчисараєм і Севастополем. Але головна вода в Криму - звичайно, вода Дніпра, що приходить через Північно-Кримський канал. Запас води з власних річок Криму у водогосподарському балансі автономії навіть з урахуванням запасів водосховищ природного стоку становить лише 9,5 відсотків.

Теги:
2012-11-30 10:41:00

   
  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар