Пам’яті отця Олександра Меня - Україна Incognita
Андрій Безсмертний-Анзіміров

Есеїст, кінокритик. Проживає в США

Пам’яті отця Олександра Меня

(22 січня — день його народження)

Мене запитали, чому вбили отця Олександра Меня... Його вбили, тому що він був по-справжньому гуманною і справжньою людиною, надзвичайно діяльною і творчою. І при цьому НЕ ЗАЙМАВСЯ ПОЛІТИКОЮ — тільки проповіддю Христа та єдності всіх релігій в любові. Проте отця Гліба Якуніна негласно підтримував — він отця Гліба в юності й навернув. І діяв так, ніби комуністів просто не було. Він, бувало, казав: «Це наша країна, це не їхня країна». І діяв відповідно.

Писав книги. БАГАТО. Талановито. Його друкували під псевдонімами за кордоном. Пропагував праці російського та українського релігійного відродження ХХ століття. Їх поширювали. Організував ще в радянські часи, починаючи від самого початку 1970-х років, мережу підпільних гуртків із вивчення Біблії, історії церкви, святих отців, західного богослов’я, церковної служби, групи спільної молитви. Його духовні діти багато перекладали з європейських мов у релігійний самвидав і тамвидав, ми постійно співпрацювали під псевдонімами з паризьким «Вестником РХД» Микити Струве.

До нас у гості приїжджали священики з Американської православної церкви, священики та монахи з французьких католиків і читали нам фантастично цікаві спецкурси з богослов’я і особливо з біблеїстики, Старого Заповіту, вивченню Євангелія. Багато років постійно діяли групи катехізації, тобто з підготовки ДОРОСЛИХ новохрещених. Дещо з цього стало відомо КДБ лише 1983-84 року. Посадили двох, готували велику справу — але настала Перебудова. Тоді його просто вбили. На його тлі ЦЕРКВА, ЩО КРАДЕ, НЕ МОГЛА Б ІСНУВАТИ. На його похорон самі по собі, без запрошення приїхали не тільки православні, а й мусульмани, іудеї, старообрядці, католики, п’ятидесятники, баптисти! ОТЕЦЬ ОЛЕКСАНДР МЕНЬ БУВ ПРИРЕЧЕНИЙ. Росія, висловлюючись церковнослов’янською мовою, його просто «изблевала из себя». НЕ ВИНЕСЛА. Занадто чорна. Я думаю, що він був НАЙЗНАЧНІШИМ ДІЯЧЕМ ПРАВОСЛАВ’Я ХХ СТОЛІТТЯ. Тобто набагато значніші о. Іоанна Кронштадтського, Сергія Булгакова і Павла Флоренського, якщо назвати лише деяких. При всій моїй до них повазі (окрім Флоренського — я його недолюблюю).

 

                            

2016-01-23 17:14:02
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар