Олександра Екстер (Григорович) - Україна Incognita
Андрій Безсмертний-Анзіміров

Есеїст, кінокритик. Проживає в США

Олександра Екстер (Григорович)

6 січня 1882 року народилася видатна українсько-французька художниця-авангардистка (кубофутуризм, супрематизм, конструктивізм) Олександра Олександрівна Екстер (Alexandra Exter, у дівоцтві Григорович, 1882-1949), графік, художниця театру і кіно, дизайнер. Майстер російського і українського авангарду. Була одним з основоположників стилю «АРТ-ДЕКО».

Народилася 1882 року в місті Білосток Гродненської губернії. Батько - білорус, мати грекиня.

Невдовзі батьки переїхали до Києва, і Ася, так називали її друзі, стала киянкою. Закінчила гімназію Святої Ольги та Київське художнє училище. Разом із нею тут навчалися майбутні авангардисти О. Богомазов та О. Архипенко. Серед викладачів був Микола Пимоненко, художник-живописець, академік живопису Петербурзької Академії мистецтв, Член Паризької інтернаціональної спілки мистецтв і літератури, автор багатьох картин на сільську та міську тематику. У 1908 році Олександра Григорович вийшла заміж за успішного київського адвоката Миколу Євгеновича Екстера. Екстеры належали до культурної та інтелектуальної еліти Києва. Вона провела кілька місяців з чоловіком у Парижі і там вчилася у Гранд-Шомьєр на Монпарнасі. З 1908 по 1924 рр. вона періодично жила у Києві, Санкт-Петербурзі, Одесі, Парижі, Римі та Москві.

Її студія живопису на горищі на Фундуклeївській вулиці, 27, нині Хмельницького, була місцем зібрання інтелектуальної еліти Києва, де працювали майбутні світила світового декоративно-прикладного мистецтва Вадим Меллер, Анатоль Петрицький і Павло Челищев. Там вона приймала поетів і письменників, таких як Анна Ахматова, Ілля Еренбург і Осип Мандельштам, танцюристок Броніславу Ніжинську і Ельзу Крюгер, а також художників Олександра Богомазова, Володимира Баранова-Россіне, молодих студентів, таких як Григорій Козинцев, Сергій Юткевич і Олексій Каплер та інших. У 1908 році вона взяла участь у виставці спільно з членами групи «Ланка», організованої братами Давидом і Володимиром Бурлюками та іншими в Києві.

У 1914 році вона брала участь у Міжнародній футуристичній виставці в Римі. У 1915 році увійшла до групи художників-авангардистів «Супремус» К. Малевича. Під парасолькою авангарду Екстер стала супрематистським і конструктивістським художником. Хоча вона не обмежується в межах певного руху, вона була однією з найбільш експериментальних жінок авангарду. Художниця живиться з багатьох джерел і культур, з тим щоб розвивати свій власний оригінальний стиль. Екстер пішла далі за французів. Вона стала абстракціоністкою, на що не зважилися її паризькі друзі Пікассо, Брак, Леже. У своїй київській студії вона навчала абстрактного мистецтва навіть дітей, пропонуючи їм ілюструвати казку не сюжетно, а з допомогою ритмів.

У 1918-1921 рр. працювала з Броніславою Ніжинською в її Балетній студії в Києві. Викладала в Одеській дитячій художній школі, потім у власній студії в Києві. З 1921 по 1922 рік вела курс у ВХУТЕМАС.

З 1924 року жила за кордоном. У 1925 році взяла участь у Міжнародній виставці сучасних декоративних і промислових мистецтв у Парижі.

2017-01-09 13:36:38
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар