На виставці у Криму представлено тенденції розвитку «тюльпаноманії» за два століття - Україна Incognita
Україна Incognita » Маршрут №1 » На виставці у Криму представлено тенденції розвитку «тюльпаноманії» за два століття

На виставці у Криму представлено тенденції розвитку «тюльпаноманії» за два століття

Микола СЕМЕНА, «День», Сімферополь. Фото Леньяри АБІБУЛАЄВОЇ

Світова колекція тюльпанів, що складається з понад 5 тисяч сортів, які було виведено за 200 років «тюльпаноманії», налічує 15 садових класів. Колекцію тюльпанів Нікітського ботанічного саду в Криму представлено 14 класами, і тільки їх один вид кримські селекціонери доки «не наважилися» забрати у своє розпорядження. І річ не в тому, що «важко дістати», навпаки, придбати клас тюльпанів Rembrandt, якого бракує цілком реально. Але.

— Клас тюльпанів Rembrandt, — розповіла «Дню» селекціонер Людмила Александрова, що присвятила своє життя роботі саме з тюльпанами, — це такі сорти, на пелюстках яких природа зображує довільні малюнки, які чимось схожі на полотна Рембрандта, тому і назва така. Ці малюнки виконують специфічні віруси, які штучно «додають» до рослини під час виведення таких сортів. І ми на разі утримуємося від того, щоб завезти їх до Криму через дві причини. По-перше, такі сорти, на нашу думку, «штучна» робота, вони тут не знайдуть широкого вжитку, а тому не зможуть бути економічно виправданими. По-друге, поки не зрозуміло, як цей вірус може відреагувати на абсолютно нове для нього біологічне середовище, чи не нашкодить він місцевій флорі? Коли будуть відповіді на ці питання, тоді й поміркуємо про завезення Rembrandt-ів до Криму.

Цього року на виставковому майданчику Нікітського ботсаду представлено дві крайності: старі і вперше виставлені в Криму сорти. Серед старих — General de Wet, який було виведено 1904 року, Couler Cardinal, також виведений понад століття тому, який надійшов до колекції Нікіти тільки 1985 року, і Prince of Austria, також завезений до нас 1985 року. Виставляючи ці сорти — хоча вони скромні і не впадають в очі, як сучасні — селекціонери Никіти показують, що і через два століття їхні колірні рішення залишаються привабливими та оригінальними.

— Сорт Couler Cardinal, — розповідає Людмила Александрова, — подобається нашим споживачам своїм доволі оригінальним забарвленням, і в сонячних променях його пелюстки починають практично світитися. General de Wet хоча і не впадає в очі, проте у нього такий густий і дивовижний аромат, що на будь-якій клумбі в тиху безвітряну погоду він привертає до себе увагу всіх перехожих.

Тюльпани, виставлені вперше, — це, передусім, сорт місцевої селекції «Морозні візерунки», над створенням якого працювали Людмила Александрова та Галина Легендзовська. Він відповідає кримським вимогам щодо селекції кольорів.

— У нас курортний регіон, отже, ми повинні зустріти гостей бурхливим цвітінням у квітні й травні, — розповідає Людмила Максимівна. — Тому ми працюємо над виведенням сортів тюльпанів, які пізно квітнуть, щоб, з одного боку, вони квітнули не менше 20 днів, а, з іншого — були б стійкі до спекотного клімату.

Саме такий «Морозні візерунки». Він має цікаве забарвлення — білий з жовтими тичинками і прожилками — і бахромчатий «келишок». А всі бахромчаті сорти тюльпанів страждають тим, що в умовах спекотного клімату їхня бахрома на пелюстках «підгорає», і через це квіти втрачають декоративний вигляд і стають непридатними для використання в цей період року. Людмилі Александровій та Галині Легендзовській вдалося шляхом схрещування жаростійких сортів домогтися того, що тюльпани сорту «Морозні візерунки» не підгорають навіть у найспекотнішу пору. Цей сорт, вважають вони, має велике майбутнє. На жаль, «Морозні візерунки» ще тільки готуються до цвітіння в Нікіті, тому зараз ми не змогли його сфотографувати і представити читачам «Дня». Проте через кілька днів ми продемонструємо його на сторінках газети спеціально, тож стежте за статтями.

Інші нові сорти — це переважно тюльпани голландської селекції, з якими в Нікіті зараз проводять випробування та акліматизацію в умовах Південного берега Криму. Квітнути ці тюльпани починають одночасно з тюльпанами в Голландії, проте температура повітря в цей час у нас і у них — це дві великі різниці, тому лише окремі «голландці» витримують кримський клімат. Ті, які виставлено зараз, — вже акліматизовані й продемонстрували непогані якості в Криму.

Серед них є видатні! Наприклад, сорт Black Star — має невеликий, але красивий округлий і абсолютно чорний «келишок». Він виділяється родзинкою на кожній клумбі і його відразу видно серед всієї гамми колірної різноманітності.

А ось два дивовижно незвичайні сорти. Сорт Super Perrot, що має величезні зім’яті, білі із зеленим пелюстки, з першого погляду він здалека нагадує... невелику капусту, проте коли підійдеш ближче і придивишся — починаєш дивуватися розмаїттю природи! Приблизно такі ж «хитрощі» виконали селекціонери і з сортом Monte Orange: він має такі ж великі і «розкриті» на всі боки пелюстки, але їхній колір яскраво-помаранчевий, і тому місце, де росте цей сорт, відразу впадає в очі і нагадує палахкотіння яскравого вогню, здається, що на клубі пожежа! Тим більше, що кожна рослина цього сорту здатна давати не одну, а декілька бутонних ніжок.

Годі й розповідати! Краще за все про красу тюльпанів розкажуть фотографії, які ми днями зробили в Нікіті. Надзвичайне естетичне задоволення — для всіх читачів «Дня»!

Теги:
2013-04-19 11:24:00
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар