Між білим і чорним... - Україна Incognita
Україна Incognita » Маршрут №1 » Між білим і чорним...

Між білим і чорним...

Гості Нікітського ботанічного саду милуються цвітінням близько 200 сортів ірисів
Микола СЕМЕНА, «День», Нікіта — Сімферополь. Фото автора

«Ой скільки тут півників цвіте!» Цей несподіваний вигук і майже дитячий подив великій кількості квітів, хоча й звичних, проте розкішних і рідкісних забарвлень — від сліпучо-білих, до синьо-фіалкових і навіть абсолютно чорних змусив усіх відвідувачів виставки ірисів у Нікітському ботанічному саду озирнутися і усміхнутися! Їхнє цвітіння —  справжня веселка (адже іриси й названо за ім’ям богині веселки Іриди). І обличчя відвідувачів, які напевно геть усі любителі-квітникарі, засвітилися усмішками і теплими поглядами.

Ми розговорилися. Марина Петрівна Тищенко приїхала відпочивати до Криму з Дніпропетровська, де вона живе, працює, а головне — захоплюється квітникарством. Це і привабило її до Нікіти: прочитала, що тут відкрилася виставка ірисів. З дитячою безпосередністю та азартом квітникаря-аматора Марина Петрівна розглядала, гладила ніжно пальчиками, оглядала з усіх боків, насолоджувалася ароматом кожної квітки. Потім вона цікавилася: а де можна купити насіння чи саджанці або посадити у себе в Дніпрі ось цей синій, з білими прожилками, і ось цей — золотий, і ось цей жовто-коричневий, і ось цей білий із синім?

Іриси — дивовижні квіти, не схожі на жодні інші. За дві тисячі років культурного розведення їх поширили практично по всьому світу. У кожній країні вони мають свою назву. У нас їх любовно називають півниками, кісками, бубонцями і навіть жаб’ячим списом, тому що один з видів іриса, болотяний, живе прямо у воді. Кажуть, саме від іриса пішла назва міста Флоренції, яке було оточене полями квітучих «півників», і тому цю квітку зображено на флорентійському гербі. Нині ж у складі ботанічного роду ірисів біологи налічують хто 200, а хто й 300 видів, кожен з яких складається з безлічі сортів.

— Нікітський ботанічний сад ірисами довго не займався на науковому рівні. Цілеспрямована інтродукція ірисів розпочалася в 70-і роки минулого століття, — розповідає куратор колекції іриса бородатого в Нікіті, науковий співробітник лабораторії дендрології і квітникарства Ірина Улановська.

— Цього року на нашій виставці ірисів відвідувачі можуть бачити близько 200 сортів, більшість із яких інтродуковані, тобто введені в культуру з інших районів Землі. У такий спосіб організатори виставки прагнули представити всі садові групи ірисів: карликові — заввишки до 40 сантиметрів, середньорослі — заввишки в межах від 41 до 70 сантиметрів, а також високорослі іриси — зі стеблом вищим ніж 70 сантиметрів. Ця група викликає у відвідувачів особливий інтерес, оскільки має велику квітку і, як правило, дуже яскраве забарвлення, тому на виставці представлена якнайповніше.

Іриси цікаві тим, що вони довго квітнуть — на стеблі зазвичай кілька бутонів, які зацвітають у різний час. І якщо зібрати на клумбі ранні, середні й пізні іриси, то це забезпечить дивовижне декоративне багатство території упродовж практично двох місяців з квітня по травень, а то й по червень...

— Наша експозиція підібрана таким чином, що можна простежити історію селекції ірисів — розповідає Ірина Улановська. — Тут представлені сорти і з рівними краями пелюсток, і з нижніми пелюстками, опущеними донизу, — це сорти Отаман, Circus Stripes, й іриси із хвилястими і бахромчатими краями і з нижніми пелюстками, розташованими під прямим кутом до верхніх. Такі сорти називаються ширяючими — Aura Light, Chariots of Fire та інші.

— Ірино Володимирівно, доводилося чути про «космічні» сорти ірисів. Що це означає?

— Вони «космічні» не у прямому сенсі. Йдеться про сорти-новинки останніх років світової селекції, так званого космічного покоління, тобто виведених вже в епоху освоєння космосу. Вони зазвичай мають борідку з оригінальним продовженням у вигляді «рогу», як відмітний знак. Це сорти Conjuration і Sky Hooks та інші.

— Кажуть, у світі ірисів існують спеціальні відзнаки й нагороди?

— Так, найкращі сорти ірисів зі світі спочатку на виставках і в оцінках спеціальних журі удостоюються «Почесного відгуку» та «Нагороди за якість», і лише після цього вони можуть бути представлені до нагородження «Медаллю Дайкса». Це спеціальна нагорода Американського товариства ірисівників, де ці квіти особливо популярні, її надають лише раз на рік і лише одному сортові, який раніше був удостоєний цих почесних звань. На нашій виставці «лауреати» «Медалі Дайкса» — сорти Before the Storm, Celebration Song, Dusky Challenger, Honky Tonk Blues, Silverado, Stairway to Heaven, Thornbird.

Ми звернули увагу, що серед ірисів з-поміж холодних дуже популярні блакитний, синій і фіалковий кольори, але більшість квітів забарвлені в активні теплі тони — напрочуд гарні сорти з рожевими, персиковими, помаранчевими квітками. Але парадокс —іриси не мають червоних кольорів! Виявляється, селекціонери вже доклали багато зусиль задля того, щоб вивести сорт із червоними кольорами, — свого часу за це було призначено велику премію! — проте біологія іриса така, що червоний пігмент лікопен (який, наприклад, надає яскраво-червоного кольору помідорам) — міститься в ірисах у гранично малій концентрації, якої вистачає лише для забарвлення борідки, скажімо, у деяких сортах. Кажуть, що американський селекціонер Річард Ернст, який свого часу вивів «умовно червоний» сорт Dynamite із квітками 25 сантиметрів у діаметрі, намагався вирішити це завдання методами генної інженерії, проте поки що безуспішно. По-справжньому червоних ірисів поки що в природі немає.

Теги:
2013-05-17 13:17:36
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар