Ірина Калинець - Україна Incognita
Андрій Безсмертний-Анзіміров

Есеїст, кінокритик. Проживає в США

Ірина Калинець

6 грудня 1940 року у Львові народилася Ірина Онуфріївна Калинець (до заміжжя Стасів) — українка, Ірина Онуфріївна Стасів-Калинець; 1940-2012 — українська поетеса, діяч дисидентського руху, активістка українського національного і правозахисного руху, художниця, філолог. Народилася в сім'ї віруючих Української греко-католицької церкви. Закінчила слов'янське відділення філологічного факультету Львівського університету, за фахом — учитель.

Працювала методистом обласного Будинку народної творчості, вчителькою, бібліотекарем, викладачем української мови та літератури у Львівському політехнічному інституті (нині Національний університет «Львівська політехніка»). Під час переслідувань за виступи на захист українських діячів культури в 1970-х була звільнена з роботи, працювала ткалею, потім викладала мову та літературу в школі.

У липні 1970 року підписала протест 9 громадян Львова проти арешту українського дисидента Валентина Мороза. Восени того ж року разом з чоловіком надіслала петицію до прокуратури СРСР з проханням дозволити бути присутнім на судовому розгляді справи В. Мороза. Написала листа Голові Ради Міністрів СРСР Косигіну від імені родичів і друзів В. Мороза, лист до Верховної Ради УРСР з протестом проти порушень у ході судового розгляду.

У грудні 1971 року підписала декларацію про створення Громадського комітету захисту дисидентки Ніни Строкатої.

У січні 1972-го — була заарештована і в липні того ж року засуджена за «антирадянську агітацію і пропаганду» до 6 років ув'язнення в таборах суворого режиму і 3 років заслання. Через півроку за таким же звинуваченням був засуджений її чоловік — поет І. М. Калинець. Вирок відбувала в Читинській області. Звільнилася в 1981 році.

З середини 1980-х рр. — активістка суспільно-культурного життя Західної України і Львова, брала участь у створенні організації «Меморіал» та Народного руху України.

У 1990 році обиралася депутатом Верховної Ради України, з травня 1990 працювала начальником Львівського обласного управління освіти. Проводила реформу шкільної системи в напрямку її українізації. За ініціативою Калинець було скасовано вивчення російської мови в початковій школі, скорочено кількість російських шкіл і класів Львова та області, внесено відповідні зміни в навчальних програм.

2015-12-06 12:32:43
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар