Ініціатива «Першого Грудня» - Україна Incognita
Україна Incognita » Сторінка авторів » Ініціатива «Першого Грудня»
Ініціатива «Першого Грудня»
Останні дні перед Вільнюським самітом українське суспільство перебуває у тій контрпродуктивній і виснажливій напрузі, яка дуже характерна для всієї нашої драматичної історії.
У Хартії вільної людини йдеться про потребу кожному з нас, українських громадян, докладати зусиль, щоб стати господарем.
Ці зусилля здатні зробити багато: вони можуть змінити наш життєвий лад і перелаштувати людину з настрою безпорадності на особисту відповідальність, а отже, успіх.
Ми з сумом мусимо визнати: цього року односторонні політичні декларації залишили гіркий слід у серцях багатьох людей. Небажання почути один одного, повернення до пошуку ворогів, поширення некоректних політичних та історичних оцінок ніколи не виконають жодної доброї місії. Вони звертаються не до пам’яті. Вони звернені до гордині.
Ми будуємо те, що уявляємо, - ця думка є однією з тез Української хартії вільної людини. Розширювати рамки спільних уявлень, шукати, берегти і розвивати людські таланти і, як принцип, заохочувати вияви творчої непересічності, незалежно від сфери діяльності, означає вириватися із замкненого кола стереотипів і змінювати майбутнє.
Нехай передвеликодні настрої і нині будять у нас радість та надію. Ми живемо на благословенній землі з тисячолітніми традиціями і тримаємо на собі її духовний та історичний спадок.
Пам’ятаймо, що ми є господарями на своїй землі, а всяка влада — сезонна. Кожен раз після виборів виявляється, що народ мудріший і тверезіший, ніж про нього думали політтехнологи, покладаючись на інформаційний обман.
Ми — українці, члени Громадського комітету «Примирення між народами», пам’ятаючи про героїчні та трагічні сторінки нашого сусідства з польським народом, прагнучи до гармонійної співпраці з ним у сьогоденні та майбутньому, напередодні сумних роковин пам’яті жертв українсько-польського конфлікту вважаємо за необхідне ствердити наступне.
Створено громадський комітет «Примирення між народами». Відомі релігійні, громадські діячі звернулися до українського та польського суспільства зі словами співчуття щодо взаємного протистояння часів Другої світової війни. Вони також підкреслили важливість добросусідських відносин сьогодні: не допустимо, щоб пам’ять стала інструментом руйнації порозуміння.
У багатьох суспільно значущих справах ми, українські громадяни, здатні мобілізуватися до конкретних дій. Суспільство має всі необхідні знання і сили, щоб утілити запит на зміни. Розпочинаючи з інформаційної сфери, Ініціативна група «Першого грудня» оприлюднюватиме публічні позиції, мета яких — надати цьому поштовх.
Відомі інтелектуали країни, які входять до Ініціативної групи «Першого грудня», сьогодні оприлюднили заяву про європейський вибір українського суспільства та закликали уряди і спільноти західних партнерів України «розуміти, що українське суспільство значно глибше, складніше і здоровіше, ніж вияви політичного життя країни».
Ініціативна група «Першого грудня» презентувала хартію, котра обґрунтовує основні ціннісні орієнтири для розвитку українського суспільства та кожного громадянина й провела круглий стіл за участі українських інтелектуалів під назвою «Україна – на шляху до самоусвідомлення».
Напередодні парламентських виборів 28 жовтня Євген Сверстюк, дисидент, філософ звертається до молодих людей: “Доля вирішується не моя, доля вирішується ваша. Будьте пильними і творіть те, що ви маєте творити вже сьогодні, сміливо й безоглядно. Якщо буде допущено до вашої волі людину підкуплену, людину, яка підкуповує, то майте на увазі: ви голосуєте за корупцію”.
Виконуючи свій життєвий обов’язок, звертаємося до вас, щоб напередодні парламентських виборів 28 жовтня 2012 року мобілізувати — серед нас і задля нас усіх — морально стійкий настрій.
Україна — зневірена. Ця зневіра є вже душевною хворобою. Її найглибша причина — не зовнішня, залежна від політики, багатіїв, влади чи опозиції. Зло, яке відчуваємо, бачимо й усвідомлюємо щодня, — це лише наслідок, який загострює наш стан. Найжорстокіша причина — у нас самих.
«Більшість народних депутатів Верховної Ради України бажають, щоб ті, хто на них робить наклеп, були кримінально покарані. Ніхто в світі не любить, коли його негативно критикують або на нього роблять наклеп. Наклеп сам у собі є негативним, бо не завжди відповідає дійсності, є неправдою. Але з наклепом треба вміти собі дати раду», — говорить кардинал Гузар.
Розумію, що обмовляти недобре. Навіть дуже погано. Розумію, що народні депутати піклуються про моє, громадянина України, добре ім’я. Здогадуюся: їм, парламентській більшості, неприємно, що якісь аноніми ображають мене в електронних форумах, тому що я категорично не хочу визнати святість нашої царственної ув'язненої. Спасибі їм, депутатам, за турботу. Упевнений, саме заради мене вони прийняли вчора в першому читанні закон про наклеп. Вони, захищені всілякими імунітетами, наклепу не бояться.
Учасники ініціативної групи (екс-глава Греко-католицької церкви кардинал Любомир Гузар, колишній дисидент, проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович та академік Ігор Юхновський) говоритимуть про те, як скористатися правом на вільний вибір, що таке цінність свободи слова для громадянина і країни, яке значення патріотизму для розвитку країни.
З великою тривогою ми, учасники Ініціативи «Першого грудня», звертаємося сьогодні до всього українського суспільства і кожного українського громадянина, незалежно від його походження, мови, віри чи поглядів.
3 липня 2012 року у Верховній Раді України відбувся антиконституційний «мовний» заколот. Жодна чесна людина, яка б хотіла висловити своє неупереджене слово, не знайде іншого визначення.
У суспільстві має утверджуватись позиція вільних та мислячих людей стосовно того, що відбувається в країні і світі. Така позиція має керуватися критеріями істинності і моральності та уникати будь-якої кон’юнктури.
Виступ Івана Дзюби 5 квітня 2012 на відкритті Національного круглого столу «Місія інтелігенції та вільних людей України».
Сумна звістка про відхід Президента Чехії Вацлава Гавела спонукає нас сказати слово, яке носилося в повітрі ще за його життя.
Посткомуністичний період нашої історії тягне за собою смугу брудної політики. У багатьох людей в Україні складається хибне уявлення, що політика є брудною у самій своїй суті.
І тут напрошується аргумент — приклад Вацлава Гавела.
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар