Едвард Дмитрик - Україна Incognita
Андрій Безсмертний-Анзіміров

Есеїст, кінокритик. Проживає в США

Едвард Дмитрик

4 вересня 1908 народився талановитий класик Голівуду Едуард Дмитрик (Edward Dmytryk, 1908-1999), американський кінорежисер-українець. Особливо відомий своїми новаторськими фільмами, знятими в 1940-ті роки в стилі film noir. Його стрічки постійно номінувалися на премію Оскар. Входив до «Голлівудської десятки» - чорного списку діячів Голівуду, яким через їхні ліві переконання було заборонено займатися кінематографічною діяльністю в роки маккартизму. Один з політично заангажованих майстрів класичного Голівуду, широко відомий своєю роботою з кращими зірками кіно США. У фільмах Дмитрика знімалися Кларк Гейбл, Хамфрі Богарт, Марлон Брандо, Спенсер Трейсі, Джон Вейн, Генрі Фонда,Роберт Мітчем, Кірк Дуглас, Дік Пауелл, Річард Бертон, Шон Коннері, Грегорі Пек, Ентоні Куїнн, Лі Марвін, Пітер Фальк, Максіміліан Шелл, Барбара Стенвік, Елізабет Тейлор, Джинджер Роджерс, Джейн Фонда, Бріжит Бардо.

Народився в Гранд-Форкс (Британська Колумбія, Канада), син бідних емігрантів з України (село Буряківка на Тернопільщині). З чотирнадцяти років заробляв на життя продажем газет на вулицях. Його сім'я переїхала з Канади в Сан-Франциско і після смерті матері майбутнього режисера, його батько Михайло Дмитрик одружився вдруге. Ще будучи школярем у Сан-Франциско, хлопчик зацікавився кіноіндустрією, яка тоді бурхливо розвивається. Зрештою він переїхав до Голівуду і став працювати посильним на кіностудії «Парамаунт». Надалі працював освітлювачем, редактором, монтажером, кінооператором, помічником режисера. Вищу освіту здобув в Каліфорнійському технологічному інституті. Режисерський дебют Дмитрика - вестерн «Яструб» (Hawk, 1935), після чого, набираючись досвіду протягом декількох років, він зняв майже два десятки стрічок різних жанрів, у тому числі пригоди, музичні комедії і особливо часто - кримінальні драми. Однак, по-справжньому творча кар'єра режисера почалась з 1939 року.

У 1939 році у віці 31 року Дмитрик отримав американське громадянство. Це був час Великої Депресії і загрози фашизму в Європі, що привело американських інтелектуалів до ліворадикальних поглядів. Зрештою, в 1945 році Дмитрик, пам'ятаючи про своє важке дитинство і злидні, навіть вступив у Комуністичну партію США, з якої, зрозумівши її тоталітарну суть, майже відразу ж вийшов. Режисер так сформулював своє творче кредо щодо кіно: «Фільми, хороші чи погані, я роблю куди більше для народу, ніж для еліти. Хоча сподіваюся, що я жодного разу не образив смаку інтелектуалів». З 1940 року він починає працювати в кінокомпанії «Колумбія», роблячи касові фільми другої категорії (так звані фільми «серії Б»), що зазвичай доручали новим режисерам, показуючи свою майстерність. Пізніше він перейшов на студію RКО.

Місце Дмитрика як класика світового кіно визначається тим, що він є одним з провідних творців специфічного американського кіностилю, названого французькими кінознавцями «фільм-нуар» (film noir). У цьому сенсі Дмитрик стоїть в одному ряду з такими віртуозами кінорежисури, як Альфред Хічкок, Фріц Ланг, Орсон Уеллс, Біллі Уайлдер, Ніколас Рей і Стенлі Кубрик. Назва стилю дослівно означає «чорний фільм», але не в сенсі афро-американської тематики, а в сенсі темних емоцій хвилювання, страху і туги, якими, як правило, охоплені герої і героїні таких стрічок. Фільми цього стилю створюють атмосферу песимізму, недовіри, розчарування і цинізму, характерну для американського суспільства періоду Великої Депресії, Другої світової війни і перших років холодної війни. У сценарному плані фільм-нуар спирався на американську школу «крутого детективу» (hard-boiled fiction), з якою пов'язані імена таких письменників, як Дешіл Хеммет, Раймонд Чендлер, Джеймс М. Кейн, Ерл Стенлі Гарднер, Вільям Айріш, Девід Гудіс. Багато прийомів стилю (особливо кути зйомки і гра чорно-білої світлотіні) були взяті з арсеналу німецького кіноекспресіонізму 1930-х років. Роки класичного нуару - період між фільмами «Мальтійській сокіл» (1941) Джона Х'юстона і «Печать зла» (1958) Орсона Уеллса.

Першою відомою роботою Дмитрика в цьому стилі був рафінований кіношедевр «Вбивство, моя люба» (Murder My Sweet, 1944) по славнозвісному детективному роману Раймонда Чендлера «Прощай, кохана» (Farewell, My Lovely). Роль «громили з особою кримінальника» на прізвисько Лось Маллой, який просить детектива Філіпа Марлоу розшукати його кохану дівчину, виконав актор теж українського походження Майк Мазурки. Наступним шедевром стилю нуар став фільм Дмитрика «Загнаний в кут» (Cornered, 1945).У цьому трилері ветеран Другої світової війни веде розшук вбивці своєї нареченої, стикаючись з фашистською організацією у післявоєнній Аргентині. Головну роль у фільмі зіграв Дік Пауелл. Це друга спільна робота Дмитрика і Пауелла після фільму нуар «Вбивство, моя люба». Саме Дмитрик допоміг цьому майстру витончених мюзиклів врятувати свою «зів'ялу» кінокар'єру, тобто змінити екранний імідж і почати виступати в ролі крутих приватних детективів і героїв серйозних драм.

Потім був «Перехресний вогонь» (Crossfire, 1947), можливо, кращий з усіх фільмів режисера, класичний детективний нуар, який викриває антисемітизм в США. Фільм став важливою віхою у становленні іконічного стилю фільм-нуар і в американському і у світовому кіно. Четверо повернених з фронту солдатів і таємних антисемітів сп'яну вбивають, єврея, який запросив їх у гості. Починається розслідування. Картина була висунута на «Оскар» у п'яти номінаціях - «найкращий фільм», «найкраща режисерська робота» (Едвард Дмитрик), «Кращий сценарій», «краща чоловіча роль другого плану» і «краща жіноча роль другого плану», але не перемогла ні в одній. Критики відзначали, що у стрічки Еліа Казана «Джентльменська угода» теж на тему антисемітизму в США, що отримала статуетку за кращий фільм року, і у фільму Дмитрика були однакові шанси на перемогу, проте було віддано перевагу менш жорстокій драмі Казана. Тут цікаво додати, що за всю історію світового кіно не було жодного російського кінорежисера, який зняв би фільм проти антисемітизму. Так само, як і за всю історію російської літератури не було жодного російського письменника, який би викрив антисемітизм. Єдиний такий автор в російській літературі - українець Василь Нарежний (1780-1825) та його роман «Російський Жілблаз, або Пригоди князя Гаврила Симоновича Чистякова» (1814).

До цих шедеврів Дмитрик став одним з перших в Голівуді, хто звернувся до тем Другої Світової війни. Він зняв мелодраму «Ніжний товариш» (Tender Comrade, 1943) з Джіндер Роджерс про дружин фронтовиків, що пішли в очікуванні повернення чоловіків працювати на військову фабрику. Наступні дві роботи Дмитрика були також пов'язані з Другою світовою війною. Драма «Діти Гітлера» (Hitler's Children, 1943) про Гітлерюгенд майстерно аналізує формування нацистських поглядів у німецької молоді. Ця яскрава антифашистська кінокартина стала першим за рахунком важливим творчим досягненням режисера. Військова драма«Повернення на Батаан» (Back to Bataan, 1945) з Джоном Вейном у головній ролі розповідає про події відразу після відомої битви за Батаан(1941-42) на острові Лусон в Філіппінах. Драма «До кінця часів» (1946) розповідає про труднощі адаптації повернених з війни до змінених реалій американського суспільства - та ж важлива тема, що і в знятому у тому ж році відомому фільмі У. Уайлера «Кращі роки нашого життя» (The Best Years of Our Lives).

Сучасні кінознавці та історики кіно згодні, що, якби над Дмитриком не вибухнула біда, яка надовго «вибила його з сідла» і про яку піде мова нижче, він перетворився б на одного з найбільших кінокласиків світового кіно.

Після війни Америка була глибоко стривожена радянською окупацією країн Східної Європи, сталінською «залізною завісою» і повідомленнями про таємну підривну діяльность комуністів у США. При Конгресі США була створена Комісія з розслідування антиамериканської діяльності (HUAC), яка розпочала розслідування впливу компартії на кіноіндустрію в цілях антиамериканської пропаганди. Серед викликаних давати свідчення перед комісією був і Дмитрик. Він вже не був членом компартії, але відмовився давати свідчення проти колег-кінематографістів. Таких, що відмовилися, було дев'ять людей. Режисер став десятим. Ця група увійшла в історію США як «Голлівудська Десятка» (The Hollywood Ten). Її члени (Дмитрик, сценаристи Альва Бессі, Лестер Коул, Ринг Ларднер-молодший, Джон Говард Лоусон, Альберт Мальц, Семуель Орніц, Далтон Трамбо, режисер і сценарист Герберт Біберман, продюсер і режисер Едріан Скотт) були звинувачені в неповазі до Конгресу і засуджені до тюремного ув'язнення строком від одного до десяти місяців. Це були дуже різні люди, деякі з них, як Дмитрик, перестали бути до цьому часу комуністами, інші, як Мальц або Бессі, були активними партійцями, а Лоусон взагалі був прямим агентом Сталіна і готував для кремлівського диктатора проект «американського ГУЛАГу", про що знали лише наближені до нього члени партії.

Щоб уникнути в'язниці за відмову від дачі показань, Дмитрик виїхав до Англії, де зняв три фільми, в тому числі стрічку «Дай нам день» (Give Us this Day, 1949), соціальну драму в стилі італійського неореалізму про важку долю робітника, який став штрейкбрехером, щоб отримати роботу. Фільм був добре прийнятий європейськими глядачами і був випущений в Сполучених Штатах під назвою «Христос в бетоні» (Christ in Concrete), але тут же зійшов з екранів. Разом з Дмитриком із США виїхали і підозрювані майстри, що не увійшли в Десятку: Чарлі Чаплін, Орсон Уеллс, чорношкірий співак Пол Робсон. Коли закінчився термін візи в його паспорті, Дмитрик повернувся в Сполучені Штати, де був арештований і поміщений у в'язницю. Провівши кілька місяців за гратами, Дмитрик дізнався, що Сталін почав війну в Кореї і остаточно вирішив, що був обманутий комуністами. До цього часу він зрозумів, що всі інші члени Десятки дійсно були в компартії, і вирішив, що потрапив у погану компанію. Прийнявши рішення, 25 квітня 1951 Дмитрик постав перед HUAC вдруге і тепер відповів на всі питання, в тому числі назвав 26 інших членів партії. Пізніше він розповів про ці роки у своїй книзі «Десятий зайвий: спогади про Голівудську Десятку» (Odd Man Out: A Memoir of the Hollywood Ten, 1996). В результаті йому знову дозволили знімати кіно, проте деякі знайомі з лівих перестали з ним спілкуватися.

Першим, хто найняв його знову для зйомок фільму в 1952 році, став незалежний продюсер Стенлі Крамер. Їхній фільм «Снайпер» (The Sniper, 1952) був удостоєний номінації на Оскар за кращий сценарій і оповідає про серійного вбивцю, начебто нормальну молоду людину, яка ненавидить жінок і стріляє в них через вікна або з дахів, коли вони йдуть по вулиці. Фільм показує інтенсивну роботу поліції з розшуку злочинця, одночасно піднімаючи питання, пов'язані з необхідністю ізоляції і ретельного лікування психічно хворих людей, які вчиняють злочини. «Снайпер» поклав початок співробітництву Крамера і Дмитрика, які в підсумку зробили разом чотири фільми, включаючи військову драму «Вісім залізних чоловіків» (Eight Iron Men, 1952), драму «Жонглер» (The Juggler, 1953), дія якої відбувається в Ізраїлі, і військово-морську психологічну драму «Закляття на «Кейні» (The Caine Mutiny, 1954). Кінострічка була знята за однойменним романом Германа Воука про флотських офіцерів, які підозрюють, що їхній капітан психічно хворий, і вимушені ослухатися його команди в жорстокий шторм. У ролях - ключові голлівудські зірки того часу.

Фільм став другим за величиною касовим фільмом року і отримав Оскара за кращий фільм і кращу чоловічу роль (всього сім номінацій!) i багато інших нагород. Після нього Дмитрик стає одним з ключових класиків Голівуду і в 1950-60-і роки продовжує створювати фільми для провідних голлівудських студій, таких як Колумбія, 20th Century Fox, MGM та Paramount Pictures. У 1950 роки він знімає престижну стрічку «Ліворуч від Бога» (The Left Hand of God, 1955) про льотчика (Хамфрі Богарта), який під виглядом католицького священика намагається з ризиком для життя вибратися з охопленого громадянською війною Китаю. За нею йдуть класичний вестерн зі Спенсером Трейсі «Зламаний спис» (Broken Lance, 1954), мелодрама про Громадянську війну між Північчю і Півднем «Округ Рейнтрі» (Raintree County, 1957) і екранізація соціально-політичного роману американського письменника Ірвіна Шоу «Молоді леви» (The Young Lions, 1958), в якій показуються взаємопов'язані історії трьох молодих людей, німця, єврея і американця, під час Другої світової війни (Марлон Брандо, Монтгомері Кліфт і Дін Мартін). Фільм отримав три номінації на Оскар.

Тим не менш, у режисера, психологічно надломленого історією з Голлівудською десяткою, вже не було сил на справжні шедеври. Його подальші роботи глибоко професійні, але не унікальні. У 1960-і роки режисер зняв драму «Дай собі волю» (Walk on the Wild Side, 1962), одна з перших ролей відомої актриси Джейн Фонди. У фільмі присутні дуже сміливі для того часу лесбійські сцени. Картина була номінована на «Оскар». Потім він зробив дві екранізації модних у той час романів Гарольда Роббінса «Ділкі» (The Carpetbaggers, 1964) і «Куди пішла любов» (Where Love Has Gone, 1964) і загадковий фільм-нуар в стилі Хічкока «Міраж» (Mirage, 1965) з Грегорі Пеком. Після них був його останній фільм про Другу світову війну «Битва за Анціо» (Anzio, 1968), дві посередні вестерни «Альварес Келлі» (Alvarez Kelly, 1966) і «Шалако» (Shalako, 1968) з Шоном Коннері і Бріжит Бардо, кримінальний трилер «Синя борода» (1972) і фільм «Людський фактор» (The 'Human' Factor, 1975) про полювання простого американця на жорстоких терористів в Італії.

Наприкінці1970-х Дмитрик пішов з кіноіндустрії і звернувся до викладання. Він вів курси кіно і режисури вТехаському університеті та університеті Південної Каліфорнії, читав лекції в різних коледжах. Написав кілька книг про кіномистецтво. Режисер помер 1 липня 1999 у віці 90 років в Енсіно, штат Каліфорнія і був похований у меморіальному парку Forest Lawn в Голівуді. З 1948 року і до самої своєї смерті він був одружений з актрисою Джин Портер.

Незадовго до своєї смерті Дмитрик сказав: «Коли я помру, про мене не говоритимуть як про режисера, а лише як про одного з "голлівудської десятки"». Він помилився. Насамперед він увійшов в історію Голівуду і всього світового кіно, як вправний майстер режисури і вишуканий віртуоз стилю фільм-нуар. Таким цей чудовий українець і залишиться в історії кіно. Ось що цікаво: за всю історію Голлівуду там не було жодного російського кінорежисера. Жодного – крім тимчасово заїжджого Андрія Кончаловського, якого навіть неможливо поставити поряд з Дмитриком.

2015-09-03 21:01:10
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар