Софія Перовська - Україна Incognita
Андрій Безсмертний-Анзіміров

Есеїст, кінокритик. Проживає в США

Софія Перовська

13 вересня 1853 року народилася одна з керівників «Народної волі» — українська і російська революціонерка Софія Львівна Перовська (1853-1881), безпосередньо керувала вбивством Олександра II. Найближчий друг, потім громадянська дружина Андрія Желябова, члена Виконавчого комітету партії «Народна воля», одна з «первомартовців», повішених за вбивство царя.

Народилася в Санкт-Петербурзі, в аристократичній родині. Батько, Лев Миколайович Перовський (1816-1890) був псковським, потім таврійським губернатором, військовим губернатором Санкт-Петербурга, потім членом Ради міністерства внутрішніх справ. Звільнено з посади губернатора після замаху Дмитра Каракозова на Олександра II. Мати — Варвара Степанівна Веселовська, з небагатої, але старовинної білоруської дворянської сім'ї. Прадід Софії Перовської — останній гетьман України граф Олексій Кирилович Розумовський (1748-1822), батько письменника Антонія Погорєльського (автора «Чорної курки») і дід поета і письменника Олексія Костянтиновича Толстого. Її дід Микола Перовський (1785-1858), старший син останнього гетьмана України був дипломатом, з 1817 р. — губернатором Таврійської губернії, феодосійським градоначальником. Дитинство Соні Перовської пройшло в Пскові, юнацтво — в Криму, в Сімферополі, де вона почала читати самостійно серйозні книги. Пізніше Софія Перовська жила під Севастополем — на хуторі Приморському, а Сімферополь відвідувала час від часу.

Після того як сім'я переїхала в Санкт-Петербург, Перовська в 1869 році вступила на Аларчінські жіночі курси, де зблизилася з сестрами Корнілова, Олександрою і Вірою, захопленими ідеєю радикальної революції. Вони створили там гурток самоосвіти. У Наприкінці 1870-х років, відкинувши вимогу батька припинити знайомство з «сумнівними особистостями», Соня в 17-річному віці йде з дому. Живе в будинку друзів Віри Корнілової, звідти (коли батько став шукати її через поліцію) їде до Києва. Повертається лише після обіцянки батька видати їй паспорт, і в 1871 році домагається сертифіката про отримання знань в чоловічій гімназії. «Щойно розпочавши жити свідомим життям, Перовська вирішила покинути сім'ю, залишатися в якій морально їй було нестерпно», — коментувала цей крок її подруга революціонерка Віра Фігнер.

У 1871 році вона створює народницький гурток, злився з гуртком революціонера-народника Марка Натансона (1850-1919), в майбутньому творця партії лівих есерів. У 1872 році члени обох гуртків увійшли в гурток Н.В. Чайковського (1850-1926), відомого російського революціонера, майбутнього учасника Лютневої революції і організатора Першого всеросійського з'їзду селянських депутатів, члена «Всеросійського Комітету порятунку батьківщини і революції» в 1917 році, в 1918-1919 роках голови Тимчасового Уряду Північної області під час Громадянської війни з більшовиками. Перовська разом з Чайковським і Натансоном очолила гуртки «чайковців». У 1872-73 роках в гурток вступили українські революціонери Сергій Кравчинський, Леонід Шишко, Фелікс Волховський і Сергій Синегуб, майбутній теоретик анархізму князь-революціонер Петро Кропоткін і майбутній монархіст Лев Тихомиров. Всі вони обожнювали строгу дівчину Соню. «З усіма жінками в гуртку у нас були прекрасні товариські відносини, — згадував про той час Кропоткін. — Але Соню Перовську ми всі любили. З Кувшинский, і з дружиною Синегуба, і з іншими всі віталися по-товариському, але при вигляді Перовської у кожного з нас обличчя розквітало у широку посмішку, хоча сама Перовська мало звертала уваги і тільки бурчала: «А ви ноги витріть, що не натаскувати бруду».

У 1872-1873 і 1874-1877 роках Перовська, отримала дипломи народного вчителя і фельдшера, бере участь в «ходінні в народ», працюючи в школах Самарської, Тверській і Симбірської губерній. Вона знала антиімперські настрої в Україні і була переконана, що працювати передовсім слід з відсталою та інертною московською народною масою, а не з українцями, які й без того володіли вільним духом. В ідеях освіти селян вона швидко розчарувалася і повернулася в 1873-му до Петербургу, де стала навчати робітників, а одночасно утримувати конспіративну квартиру, в якій проходили заняття революційних гуртків. Одночасно  викладає робочим в Петербурзі (в їх числі один з перших російських робітників-революціонерів, ткач Петро Алексєєв).

У січні 1874 Софія заарештована разом з українцями Желябовим, Говорухо-Отроком і Ваховською у зв'язку з «Процесом 193», за яким до суду було притягнуто учасники «ходіння в народ», заарештовані за революційну пропаганду в 1873-1877. Кілька місяців провела в Петропавлівській фортеці. У 1877-1878 роках проходить по «процесу 193-х», але виправдана. Бере участь у невдалій збройної спробі звільнити засудженого товариша по гуртку — народовольця Іполита Мишкіна, засудженого на «процесі 193-х» і пізніше розстріляного в 1885 році в Шліссельбурзі за те, що на знак протесту проти тюремного режиму Мишкін кинув тарілку в доглядача Соколова.

Влітку 1878 Перовська стала членом «Землі і волі», швидко була арештована і цього разу послали на заслання в Олонецьку губернію, але по дорозі, скориставшись тим, що охороняли її жандарми заснули, біжить і переходить на нелегальне становище. Як член «Землі і волі», Перовська поїхала в Харків, щоб організувати звільнення політичних ув'язнених з центральної в'язниці.

У 1879 році разом з Желябовим, Вірою Фігнер та іншими бере участь у знаменитому Воронезькому з'їзді «Землі і волі», намагаючись запобігти назріваючому розколу. У з’їзді брав участь і майбутній лідер російського марксизму Г. Плеханов. Після з'їзду «Земля і воля» розпалася. Більшість утворила нову організацію «Народна воля», а крило, що залишився вірним чисто народницьким тенденціям — товариство «Чорний Переділ», пізніше еволюціонувало убік марксизму. Після повернення до Санкт-Петербург вона приєдналася до «Народної волі». З осені 1879 Софія Перовська — член Виконавчого комітету, а потім розпорядчої комісії «Народної волі», активний учасник створення «Робітничої газети». Вела активну пропаганду серед студентів, солдатів і робітників. Навесні 1880 бере участь у підготовці чергового невдалого замаху на Олександра II в Одесі. «Вона уособлювала собою обурене почуття передової людини: завжди повторювала, що не можна залишати без відповіді переслідування уряду, — писав Лев Дейч, член «Землі і волі», в майбутньому один із засновників марксистської організації «Звільнення праці» і один з лідерів меншовизму. — Невеликого зросту, з дуже виразним обличчям, пройнята нескінченної симпатією до всіх «приниженим і ображеним», Софія Львівна ніколи не висловлювала різкими епітетами своїх почуттів і поглядів. Тихою, м'якою манерою, майже дитячим тоном відстоювала вона необхідність терору. Але в цьому тоні відчувалося тверде переконання, непохитна рішучість. Протягом деякого часу вона не приєднувалася ні до організації «Чорного переділу», ні до «Народної волі», так як розділяла погляди перших щодо необхідності діяти в селянському середовищі, але, з іншого боку, бажала брати особисту участь і терорі».

У ті роки гоніння на українську культуру та українську мову неймовірно загострилися. Після придушення Польського повстання 1830-1831 років, російський уряд намагалося послабити польський вплив на Правобережній Україні шляхом протиставлення йому українського руху. В Україні та в Петербурзі діяли численні просвітницькі гуртки і групи, які видавали власну періодику (Кирило-Мефодіївське братство, Товариство друзів народу, Громади, журнал «Основа»), які, з одного боку, підтримували українську національну ідею, а з іншого, стояли на позиціях народництва. Однак після придушення Польського повстання 1863-64 років в російській суспільстві було оголошено, що так зване «украінствованіе» — це «польсько-єзуїтська інтрига», що Польща прагне підпорядкувати собі Росію і звільнити Литву, Білорусь і Правобережну Україну, причому відносини з українським, білоруським і литовським народами поляки бачать побудованими на засадах рівноправності і вільного союзу. Говорилося, що українців не існує, що вони ті ж росіяни і що всі «українофіли» — зрадники і бунтівники, які шляхом друкування книг малоросійською говіркою «мали намір поширювати в народі ліберальні ідеї» і пропагувати сепаратизм. Генерал-губернатор Південно-Західного краю Н. Н. Анненков писав: «Досі в літературі йде суперечка про те, чи становить малоросійське наріччя тільки особливість російської мови або це мова самостійна. Добившись же перекладу на малоросійське наріччя Священного Писання, прихильники малоросійської партії досягнуть, так би мовити, визнаня самостійності малоросійської мови, і тоді, звичайно, на цьому не зупиняться і, спираючись на окремість мови, стануть заявляти претензії на автономію Малоросії».

Імперія прийняла рішення посилити «російський елемент» в Литві, Білорусі, і Україні, щоб абсолютно ліквідувати всі відміну населення цих територій від чисто російської частини імперії. Відповідно до цього Олександр II прийняв так званий «Валуєвський циркуляр» 1863 року. Циркуляр наказав призупинити друкування на «малоросійською мовою» (українською мовою) літератури релігійної, навчальної та призначеної для початкового читання. До пропуску цензурою дозволялися «тільки такі твори цією мовою, які належать до галузі красного літератури, оскільки українці «під приводом поширення грамотності і освіти» хочуть здійснення «сепаратистських задумів». В указі стверджувалося, що «ікакіх особливого малоросійської мови не було, немає і бути не може, і що наріччя їх, яке вживається простолюдом, є той же російська мова, зіпсована впливом на нього Польщі...». Протягом 7 років після видання Валуєвського циркуляра вийшло всього 23 українських книги — стільки ж, скільки за один 1862. За висловом М. Костомарова, «малоросійська література перестала існувати в Росії», а М. Драгоманов цей період охарактеризував як «антракт» у українофільському русі.

У 1876 році Олександр II підписав «Емський указ», заснований на обвинуваченні українських просвітителів в тому, що вони хочуть «вільної України у формі республіки, з гетьманом на чолі». Емським указом заборонялося ввозити на територію Російської імперії з-за кордону книги, написані українською мовою, без спеціального дозволу; видавати оригінальні твори і робити переклади з іноземних мов. Виняток робився для «історичних документів і пам'яток» і «творів красного письменства» (хоча українська орфографія заборонялася). Ставити українські театральні вистави стало можливим тільки з попередньою цензурою. Указ забороняв друкувати ноти з українськими текстами; друкувати будь-які книги українською мовою; влаштовувати концерти з українськими піснями; викладати українською мовою в початкових школах. Емський указ наказував місцевої адміністрації посилити нагляд за тим, щоб в початкових школах не викладали українською мовою, вилучити зі шкільних бібліотек книжки українською мовою. Був закритий Південно-Західний відділ Російського географічного товариства у Києві, припинено видання газети «Киевский Телеграф», звільнено низку професорів-українців з Київського університету. Указом пропонувалося вимагати від піклувальників Харківського, Київського та Одеського навчальних округів іменний список викладачів з відміткою про благонадійність кожного по відношенню до «українофільським тенденціям», при цьому зазначених неблагонадійними або сумнівними турбувалися перевести на роботу в великоруські області. Наказувалося також використовувати в якості викладачів у навчальних закладах цих округів переважно великоросів.

На цьому тлі борцям за волю України залишалося лише приєднуватися разом з пригнобленими Росією поляками та євреями до загальноімперського революційному рухові і діяти в його рамках. Однак власне російський визвольний народницький рух було досить вузьким і слабким. Прихід українців, поляків та євреїв миттєво посилив його і перетворив його в набагато більш грізну і дієву силу. Саме в рамках цього руху, будучи послідовною прихильницею терору проти деспотичної влади, Перовська в листопада 1879 взяла участь у спробі підірвати імператорський поїзд на шляху з Санкт-Петербурга до Москви (народовольці сподівалися, що після вбивства царя почнеться революція). При цьому вона грала роль дружини колійного обхідника Сухорукова (на ділі народовольця з німецьких колоністів Льва Гартмана). З будиночка, в якому вони оселилися, був проведений підкоп під полотно залізниці і закладена міна. Спроба не вдалася: вибух стався після того, як цар минув небезпечне місце.

Черговий замах на Олександра II, здійснене народовольцями 13 березня 1881 (1 березня за старим стилем, звідси назва групи - первомартовцi), призвело до його смерті. Це відбулося в Санкт-Петербурзі на набережній Катерининського каналу. Спочатку Перовська керувала наглядовим загоном. Підготовкою керував її цивільний чоловік українець Андрій Желябов, але після його арешту 11 березня 1881 групу очолила особисто Перовська. Під керівництвом видатного українського вченого і революціонера Миколи Кибальчича були виготовлені 4 бомби. Вранці 1 (13) березня Перовська передала їх членам групи Гриневицькому, Михайлову, Ємельянову (його пізніше згноїли на каторзі). Перовська особисто накреслила план розстановки метальників бомб і помахом білої хустки подала поляку Ігнацу Гриневицькому (походив з польсько-католицької дворянської сім'ї) сигнал кинути бомбу..

Царський кортеж виїхав на набережну, і в карету імператора кинули бомюу. Але імператор не постраждав. Він побажав побачити злочинця, але раптом не помічений охороною Гриневицький кинув під ноги імператору бомбу, яка підірвала його разом з царем. При вибуху Гриневицький отримав важкі поранення, від яких ввечері (на кілька годин пізніше Олександра II) помер в той же день у лікарні. Оскільки перед смертю він відмовився відповідати на запитання про ім'я та званні, поліція була впевнена, що покійний змовник — не хто інший як племінник знаменитого поета Тютчева — Микола Сергійович Тютчев, давній народоволець і політкаторжанин. Батько Миколи Тютчева за кілька днів до замаху проїжджав біля місця царевбивства, побачив у вікно молоду людину, і помилково прийняв його за свого сина. «Нам повідомляють, як слух, що померлий в госпіталі зловмисник, який кинув другу бомбу, навернув всю Росію в траур, є побіжний злочинець на прізвище Тютчев», — надрукувала газета «Голос». Влада негайно запросили губернатора Іркутська про місцезнаходження М. Тютчева і з'ясували, що той перебуває на засланні (звідки, до речі, через три місяці втік разом з Є. Брешко-Брешковской та іншими).

Сподіваючись звільнити заарештованих товаришів після царевбивства, Перовська не покинула Петербург. 10 березня 1881 її впізнали, заарештували і незабаром зрадили суду на основі великих показань неповнолітнього Рисакова, який спробував цим уникнути смертної кари. Підсудними були також Желябов, Кибальчич, Михайлов, Рисаков і Геся Гельфман, власниця квартири, де знаходилася підпільна динамітна майстерня «Народної Волі»; в ній отримали бомби, однією з яких був смертельно поранений імператор. Цікаво, що очолив звинувачення в процесі у справі «Про злочині 1 березня 1881» друг дитинства Перовської по Пскова Микола Муравйов, майбутній імперський міністр юстиції. «Суд був швидкий, а поблажливості царевбивці чекати не доводилося, — нагадує автор нарису про Перовської Володимир Рогоза. — Ще в кінці березня на лист Побєдоносцева з проханням не проявляти жалості до злочинцям Олександр III відповів: «Будьте спокійні, з подібними пропозиціями до мене не посміє прийти ніхто; і що всі шестеро будуть повішені, за це я ручаюсь».

«Від роду маю 27 років, віросповідання православного, — написала про себе в поліції Перовська. До революційному рухові я долучилася з 1872 року... Щодо мотивів, під впливом яких партія і я, як член партії, почали терористичну діяльність, пояснити можу наступне. Прагнучи до підняття економічного добробуту народу та рівня його морального і розумового розвитку, ми бачили перший крок до цього у пробудженні в середовищі народу суспільного життя і свідомості своїх громадянських прав. Заради цього ми стали селитися в народі для пропаганди, для спонукання його розумового свідомості. На це уряд відповіло страшними репресіями та рядом заходів, які робили майже неможливою діяльність в народі. Таким чином, уряд сам змусило партію звернути переважну увагу на наші політичні форми як на головну перешкоду народного розвитку... Завзятість ж у зазіханнях на життя покійного Государя викликалося і підтримувалося переконанням, що він докорінно ніколи не змінить своєї політики, а будуть тільки коливання: однією чи шибеницею більше або менше, народ же і суспільство будуть залишатися в колишньому цілком безправному становищі».

3 квітня 1881 Софія Перовська разом з Желябовим, Кібальчичем, Михайловим зійшла на ешафот і була повішена на плацу Семенівського полку. «Страта проходила при великому скупченні народу, — пише В. Рогоза. — Присутній на ній кореспондент німецької газети «Kolnische Zeitung» написав: «Софія Перовська виявляє разючу силу духу. Щоки її зберігають навіть рожевий колір, а обличчя її, незмінно серйозне, без найменшого сліду чогось напускного, повно істинного мужності і безмежного самовідданості. Погляд її ясний і спокійний; в ньому немає і тіні рисовки ». Саму ж страта він охарактеризував таким чином: «Я був присутній на дюжині страт на Сході, але ніколи не бачив подібної шкуродерні». А повторилося те, що колись було і при страти декабристів. Михайлов двічі зривався з шибениці, і його змогли повісити, тільки накинувши на шию дві петлі».

«Вона мені видається якоюсь ідейною Жанною д'Арк», — відгукнувся про неї Лев Толстой. А ось, що написав про неї у своїй поемі «Відплата» Олександр Блок:

Широкий белый воротник

И платье черное - все просто,

Худая, маленького роста,

Голубоокий детский лик,

Но, как бы что найдя  за далью,

Глядит внимательно, в упор,

И этот милый, нежный взор

Горит отвагой и печалью...

«Ми затіяли велику справу, — сказав якось Софію Перовська Кропоткіну. — Бути може, двом поколінням доведеться лягти на ньому, але зробити його треба».

Зробили. Не шкодуючи власних життів. Чим значно наблизили крах імперії, назавжди зійшла з історичної сцени всього лише через тридцять з чимось років. На жаль, російський народ, за свободу якого боролися народовольці, не дав Росії можливості вступити на шлях демократії та конституціоналізму, як цього хотіли українські революціонери і їх брати — кращі представники російських борців за свободу. Як писав Павло Штепа, «Петро І пробував терором цивілізувати Московщину, але одразу ж по його смерті вона відбудувала свій старий «китайський мур», що кілька сторіч відгороджував її від Європи, залишивши маленьке віконце — Петербург. Московські націоналісти-більшовики, захопивши владу 1917 року, негайно замурували і його... Захопивши владу, В. Ленін запровадив таку деспотію, що перевершила деспотії всіх Іванів, Петрів, Миколаїв разом. Тому й підтримала В. Леніна московська нація. Збройна боротьба проти його була трагічним непорозумінням... Не марксизм, не соціалістичні ідеї підказали 1917 року В. Леніну поновити деспотичну владу та кріпацтво, а непереможна сила національних традицій».

2015-09-13 14:06:00
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар