Валерій Марченко - Україна Incognita
Андрій Безсмертний-Анзіміров

Есеїст, кінокритик. Проживає в США

Валерій Марченко

16 вересня 1947 року народився Валерій Веніамінович Марченко (1947-1984), український дисидент-правозахисник, літературознавець і перекладач. Помер у тюремній лікарні в Ленінграді 7 жовтня 1984 року.

За три роки до перебудови!

Він народився в Києві. Батько Веніамін Умрілов розлучився з дружиною. Мати — Ніна Михайлівна Марченко, у другому шлюбі — Смужаниця. Дід по матері — український історик Михайло Іванович Марченко (1902-1983), автор численних праць з історії середньовічної України, перший радянський ректор Львівського університету, в 1940 роки сам провів декілька років у сталінських таборах. Улюблений вітчим Валерія («добрий геній нашої сім"ї») Василь Іванович Смужаниця — педагог. Навчався юнак на філологічному факультеті Київського університету, одночасно вивчав тюркські мови в Бакинському університеті. Закінчив відділення української філології філфаку Київського держуніверситету в 1970 році. В тому ж році почав працювати в газеті «Літературна Україна», викладав українську мову і літературу в середній школі в Києві. Протягом 1971-1972 опублікував ряд перекладів з азербайджанської. Друкувався у молодіжних виданнях Азербайджану і Туркменістану.

«Кажуть, зовні Валерій був схожий на кумира його ровесників кіноактора Жана Поля Бельмондо, — писала про нього Надія Романюк. — Кучерявий, у модних светрах і незмінних джинсах. Спортивний, ставний. Злегка іронічний. І відважний: якось поодинці не побоявся битися з чотирма хуліганами. Говорив те, що думав, аргументовано відстоюючи свою позицію. Повергав всіх у здивування феноменальною пам'яттю і ерудицією. Багато ровесниць віддавали йому перевагу перед іншими хлопцями. А Валерію подобалися дівчата по старше —розумніші і серйозніші. Проте обзавестися сім'єю такі не встиг. Не з власної вини».

Трохи пізніше, опинившись в пермському таборі, Валерій Марченко описував свої враження від декількох років роботи в редакції «Літературна Україна» (його нариси «Клопоти з редагування» і «Довкола літературне життя») таким чином: «У газеті на дух не переносили правозахисників Кочура, Лукаша (який направив в 1973 лист на захист Івана Дзюби, засудженого за «антирадянську діяльність»), Світличного, Стуса... Ряд імен письменників (репресованих або емігрували — Чупринка, Мельничук і т. д.) не можна було згадувати взагалі. Винниченко і ще деяких дозволялося згадувати тільки в негативному контексті».

«Особливу увагу цензор вимагав звертати на тематику, присвячену охороні природи. У газеті не повинно було з'являтися нічого критичного, що стосується гребель і гниття водосховищ на Дніпрі, знищення карпатських лісів». «…Відомий наш працівник Іван Білик має чотири неопублікованих романи. Зав. відділом зарубіжної літератури Ганна Заєць не може опублікувати книги про Соломію Крушельницьку. Зав. відділом мистецтва Раїса Скелях не проштовхне ніде монографію про Леся Курбаса». У 1968-1973 ним були написані неопубліковані літературознавчі дослідження про загиблого при Сталіні великого українського поета-неокласика Миколи Зерова, а також публіцистичні статті «Київський діалог», «Страшний якийсь вантаж» та інші.

В. Марченко був оголошений «українським буржуазним націоналістом» і 25 червня 1973 року заарештований співробітниками КДБ. За вироком Київського обласного суду (згідно ст. 62 ч. 1 КК УРСР за «наклепницькі вигадки, що порочать радянський суспільний лад... за поширення документів націоналістичного змісту, в яких зводиться злісний наклеп на радянську дійсність, національну політику КПРС...», засуджений до 6 років позбавлення волі в колонії суворого режиму і 2 років заслання. Через півтора року після суду, вже з ув'язнення у своєму "Відкритому листі дідові" він напише: «.. Виступаючи проти цілої імперії брехні, я мав одну підтримку — свідомість, що ярмо нестерпно... І не мовчазною пасивністю треба йому протистояти»

Валерій відбував покарання в пермському таборі для політв'язнів № 35. У таборах познайомився з українським правозахисниками — поетом Іваном Світличним, київським психіатром Семеном Глузманом та іншими. Згодом написав ряд публіцистичних нарисів, в яких висвітлював умови існування в'язнів у радянських таборах, трагічні події 1940-50-х років у Західній Україні.

Незважаючи на важку хворобу нирок, яка призвела до інвалідності (Валерій Марченко з шістнадцяти років страждав хронічним нефритом) табірним лікарям заборонили приймати від її матері ліки для тяжкохворого сина: леспенефрил, таблетки чорноплідної горобини і так далі. У результаті в 1978 році тридцятирічний засуджений став інвалідом третьої групи і в тому ж році переніс важку форму запалення легенів. Незважаючи на це, він відмовився писати заяву-каяття. Замість цього — продовжує працювати: читає, перекладає, пише статті, нариси, есе. Збирає і таємно передає на волю інформацію про становище ув'язнених, заяви, звернення. Великий вплив на його світосприйняття надали зустрічі з декількома ветеранами українського опору комунізму, їхні розповіді про вільне життя до приходу червоних. Іншим значним переживанням стало зближення з представниками правозахисного руху Росії та України.

Він продовжує працювати і в казахській на засланні. Після звільнення в 1981 році жив у Києві. Довго не міг знайти роботу, потім працював сторожем. Тяжкохворий чоловік натрапив на неофіційно діяв у країні «заборона на професії» для нелояльних громадян. Його морили голодом. Він почав підробляти перекладами з англійської. Зі спогадів про нього Павла Проценко («Російська мисль»), який згадує, що Валерія незаконно помістили під адміністративний нагляд і що з 10:00 вечора до 6 ранку він повинен був, під страхом репресій, перебувати вдома: «На одне з наших побачень влітку 1981 він приніс ряд заяв, пов'язаних з цим свавіллям влади, і просив передати їх на Захід для розголосу. Тут же був ряд його приватних листів. Пригадую звернення до знайомої дівчини з Італії з проханням влаштувати йому запрошення на виїзд для лікування нефриту. Все це, по суті, означало, що Валерій починає новий етап відкритої боротьби з системою. Я вважав своїм обов'язком відмовити його від активних дій. У тих обставин можна було вижити, лише зачаївшись на дні. Валерій не погодився з моїми доводами. Він відповів: «Я знаю, що попереду чекають тяжкі випробування, але не хочу від них ухилятися. Зі статистики видно, що після звільнення КДБ щільно пасе дисидентів, готуючи їх до нового процесу, але у людини є трохи часу, щоб встигнути зробити щось корисне для справи свободи перед тим, як його знову поглине пащу ГУЛАГу».

І знову Валерій Марченко займається правозахисною діяльністю: пише публіцистичні статті, розсилає листи-протести з засудженням існуючої тоталітарної системи, активно виступив проти інструкції Міністерства освіти УРСР «Про посилення вивчення російської мови в школах України», посилає в діаспору текст цієї ганебної інструкції зі своїм коментарем : «Висилаю свіженький Валуєвський указ». «Його публіцистика постійно друкувалася в самвидаві «Хроніка поточних подій», — писав Тарас. Махрінский. — Валерій брав участь у виробленні статусу радянського політв'язня, у складанні літопису табірної боротьби, в налагодженні підпільних зв'язків з вільним світом разом з Семеном Глузманом, Іваном Світличним. Але в той час, коли в табірної боротьбі їм багато чого вдалося ціною власних жертв, коли вони побачили боягузтво і розтлінність служителів радянської системи, хиткість самого ладу, заснованого на насильстві і придушенні людини, — країна все більш занурювалася в атмосферу ідеологічної істерії, що викликала в пам'яті приклади з похмурої епохи Сталіна і Гітлера».

21 жовтня 1983 року вже важко хворого Валерія Марченка заарештовують вдруге і 13-14 березня 1984 судять. Винним себе В. Марченко не визнав. В останньому слові він сказав, що «вірить в Бога і в добрий початок в людях», що «завжди намагався робити людям добро». Він заявив також, що «держава мільйон разів завинила перед громадянами» і що він буде протестувати проти цього до кінця свого життя. В. Марченко визнали особливо небезпечним рецидивістом і засудили до 10 років таборів особливого режиму і 5 років заслання.

Фактично це був уже смертний вирок. «Важкохворого правозахисника засудили до 10 років таборів особливого режиму і 5 років заслання! — писав про це Тарас Махрінський в 1999 році. — Іноді складається дивне враження, що хрущовська відлига початку шістдесятих була чудово зрежисована гігантської провокацією радянської держави. Раптом його правителям страшенно захотілося дізнатися: чи збереглися в народі, стільки років зазнавали страшних геноциду, почуття власної гідності, порядності, справедливості. І коли з'ясувалося, що так, збереглися, і що на цій ниві раптом проросли небачені, неможливі для тоталітаризму квіти, знову пустили «газонокосарку».

З вироку суду: «Влітку 1971 у себе вдома виготовив антирадянську статтю «Страшний якийсь тягар» і мав намір передати за кордон для опублікування її в націоналістичних видавництвах». «У початку 1972 року у себе вдома з метою підриву і ослаблення Радянської влади і для розповсюдження і передачі за кордон написав антирадянський документ під назвою «За караваном iдейностi», в якому зводить злісну наклеп на радянський державний і суспільний лад».

«Саме за те, чим і повинен займатися порядна журналіст, літератор, критик: чесну думка, гостре слово, за любов до свого народу і мови молодий журналіст отримав 6 років таборів суворого режиму і 2 роки заслання, — пише Т. Махрінській і далі починає розповідь про Валерії. — Український правозахисник Валерій Марченко виріс у благополучній родині українських радянських інтелігентів. Його дід — відомий історик України і української культури, заслужений професор, з яким загравали навіть у ЦК КПУ. Дід належав до покоління національної інтелігенції (випускник Інституту червоної професури), всім зобов'язаному радянської влади, але в душі зберіг таємний зв'язок з народними традиціями. Останньому сприяло й те, що він перед початком війни потрапив під прес більшовицької каральної машини, вискочивши з нього лише дивом. Михайло Марченко входив до київського культурну еліту, і перед його онуком відкривалася можливість блискучої кар'єри».

Ось приклад діалогу між прокурором і В. Марченко щодо того чи іншого твору, який призводить Володимир Криловський: «З якою метою Вами був виготовлений цей ворожий радянської влади за своїм змістом документ?

- З метою сказати людям правду.

- Ви стверджуєте, що все написане Вами - правда?

- Найчистіша!

- Яким чином цей документ потрапив за межі ВТТ?

- Не скажу.

- Чому?

- Тому що ви садите людей в тюрми. Вам істина не потрібна. Вам потрібно людину в тюрму посадити.

- Марченко, уявіть собі, що було б, якби кожна людина в нашій країні почав би писати, що йому заманеться, та ще й закордон передавати?

- Було б так, як у справжній демократичній країні... ».

Дівчата прорвалися в зал, кинули йому червоні гвоздики... Він був відправлений по етапу в сумно знаменитий пермський табір Перм-36, в якому тримали в ув'язненні найвідоміших правозахисників: Володимир Буковський, Сергій Ковальов, Юрій Орлов, Натан Щаранський, священик Гліб Якунін, білорус Михась Кукобака, український поет Василь Стус, який помре там же роком пізніше Валерія. З цього табору український правозахисник вже не повернувся. У нього незабаром відмовили нирки.

Зі спогадів вже згаданого дисидента Семена Глузмана: «Через два місяці Валеру привезли на Урал. Помирати. Ніна Михайлівна дізналася це. І поїхала рятувати сина. Як завжди - одна. Майбутні патріоти в цей час слухали "голоси", де починали повідомляти про прогресуючу хвороби Валери і можливою його швидкої смерті. Це були страшні часи кінця радянської влади. З розпадом економіки, невдачами в Афганістані, з арештованим Сахаровим. І - з різким посиленням режиму утримання дисидентів у таборах. Пішли в минуле спроби "сподобатися" Заходу, обдурити його солодкими словами. Мізерні відомості про долю Валери необхідно було передавати на Захід. У цьому, в розголосу ситуації був єдиний шанс на порятунок. А раптом... Ми хапалися за соломинку. Намагалися додзвонитися в ФРН і Фінляндію, де дві незнайомі між собою дами добами чекали від нас хоч який-небудь нової інформації про Валєру. "Наружка" КДБ стежила за нами безперестанку, не даючи нам зателефонувати за кордон з телефонних станцій Києва. З дому ні я, ні Ніна Михайлівна також не могли замовити абонента за кордоном. Одного разу, тихо вийшовши з дому в 2:00 ночі, озирнувшись по сторонах і не побачивши "наружки", Ніна Михайлівна зуміла зловити таксі, поїхала на Куренівку і в цілодобовому працюючому телефонному пункті замовила Фінляндію. Пощастило, з'єднали. Наступного дня "голоси" повідомили нову інформацію про Валєру. Було й таке: непомітно, не повідомивши нічого навіть мені (наші телефони прослуховувалися, ми це розуміли), Ніна Михайлівна села в тролейбус, приїхала в аеропорт Жуляни... і полетіла в Ужгород. Там зайшла в найближче поштове відділення, замовила телефонну розмову з ФРН і повідомила необхідне Анне-Галі Горбач, яка чекала від нас інформацію. Як гебешна "наружка" упустила свій об'єкт спостереження... ймовірно, і вони втомилися від цих нескінченних гонок по місту за самотньою жінкою».

«Багато чого, дуже багато чого описано в книзі" Листи до матері з неволі". Цю книгу Ніна Михайлівна видала в пам'ять про замученому сина, — коментує у своїх спогадах Семен Глузман. — У страшній, фізіологічно відвертій книзі, де читач навіч бачить як в унісон б'ються серця. Якби в цій країні сьогодні дійсно була патріотична влада, саме цю книгу видали б масовим тиражем для підростаючих громадян в школах і університетах. Її читання — найефективніша щеплення від повторення тоталітарної інфекції... Немає у нас такої влади, на жаль».

І син, і його мати були віруючими. Але Московська церква відмовилася їм допомагати. У Пермі Ніна Михайлівна звернулася до Єпископа, просила лише про одне: провідати і причастити вмираючого. Єпископ відповів: «Якщо мене про те попросить тюремне начальство!» Не попросило. Ніна Михайлівна поїхала помолитися у святому для православних місці — у храмі Троїце-Сергієвої лаври під Москвою. Молодий священик, вислухавши гіркі слова страждає жінки, відповів без жодного співчуття: «Навіщо йому все це треба було, потрібно було перш приїхати до мене, порадитися...». Цей священик вже не молодий, але все там же в лаврі. Зробив карколомну церковну кар'єру. У Ленінграді, недалеко від прийомної лікарні для ув'язнених Ніна Михайлівна знайшла церква біля Смоленського кладовища. Літній священик із запахом алкоголю з рота, вислухавши матір вмираючого ув'язненого, різко сказав їй: «Ви погано виховали свого сина!» Московська церква завжди була служницею тиранії, як сьогодні, так і тоді.

Помер Валерій Марченко від уремії 5 жовтня 1984 року у тюремній лікарні ім. Івана Гааза в Ленінграді. Це було цілеспрямоване медичне вбивство. У ніч з 6 на 7 жовтня 1984 західне радіо повідомило, що Валерій Марченко помер. Це чула в Києві колишня політв'язень Любов Середняк. Інформацію одразу повідомили по телефону в Ленінград знаходиться в цей час там сестрі матері Валерія. Однак та, вирішивши, що це може бути помилка, нічого матері не сказала. 9 жовтня Ніна Михайлівна прорвалася на прийом до начальниці лікарні (до цього, протягом декількох днів та не приймала її). У кабінеті був і головлікар. Обидва сиділи похмурі, і мати раптом помітила, що вони намагаються на неї не дивитися. Дивлячись кудись убік, начальниця повідомила їй, що її син, Валерій Марченко, два дні тому помер. Ніна Михайлівна забилася, закричала: «Вбивці! Сволота! Ця клята влада! Головорізи! Будь прокляте це КДБ!» Їй подали води, вона відкинула її від себе. Вона зажадала, щоб її пустили до сина. Їй відмовили...

Після смерті В. Марченко на радянські власті почався потужний тиск Заходу: з заявами виступили Конгрес США і Президент Рональд Рейган, західні радіостанції не втомлювалися передавати інформацію про В. Марченка, ПЕН-клуби різних країн бомбардували радянські інстанції листівками і телеграмами... У Гамбурзі вийшла в перекладі на німецьку мову книга про життя і творчість Валерія Марченка — «Я не маю ні дому, ні вулиці». Це їх паралізувало... Ленінградські кадебісти віддали матері Валерія труну сина всупереч всяким правилам. Вони були розгублені, вони не мали сили чинити опір і змушені були знайти цинк і віддати тіло... «Сталося диво — унікальний випадок в історії радянських таборів, коли зека видали рідним для поховання!» —  пише про це В. Криловський.

Багато хто знає про письменника і дисидента Анатолії Марченко (1938-1986), автора книги «Мої свідчення», політв'язеня, другого чоловіка правозахисниці Лариси Богораз, померлого через два тижні після виходу з голодування в концтаборі — а голодування Анатолій Марченко оголосив з вимогою звільнити всіх політв'язнів в СРСР. Смерть Марченко мала широкий резонанс у дисидентському середовищі СРСР і в зарубіжній пресі. За однією з поширених версій, його смерть і реакція на неї підштовхнули М. Горбачова почати процес звільнення ув'язнених, засуджених за «політичними» статтями. Інший Марченко — перший з двох померлих в концтаборі перед самим початком перебудови — на жаль, відомий менше, хоча широкий резонанс в зарубіжній пресі викликала і його смерть. А адже він помер не тільки за Україну — як і Анатолій Марченко не помер тільки за Росію. Вони обидва померли за права людини на одній шостій частині суші. І якщо Росія не хоче про це згадувати, то Україна ніколи не забуде ні Анатолія Марченка, ні Валерія Марченка, ні померлого в тому ж концтаборі Василя Стуса. Інакше — загибель!

2015-09-16 18:46:37
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар