До річниці звільнення нацистського табору Аушвіц - Україна Incognita
Україна Incognita » Сторінка авторів » Вікторія Білаш » До річниці звільнення нацистського табору Аушвіц
Вікторія Білаш

Випускниця Літньої школи журналістики «Дня» у 2011 р.

До річниці звільнення нацистського табору Аушвіц

69 років тому припинила свою роботу нацистська Фабрика смерті

У 2005 році ООН оголосила 27 січня Днем пам’яті жертв концтаборів, жертв Голокосту. Саме 27 січня 1945 року Червона армія звільнила концентраційний табір Аушвіц, що знаходився неподалік польського містечка Освенцім. Кожного року в цей день Державний музей Аушвіц-Біркенау запрошує на урочисті поминальні церемонії колишніх в’язнів табору, членів їх родин, політиків та журналістів з усього світу. На цьогорічну церемонію приїхало близько 300 колишніх в’язнів концтабору Аушвіц в тому числі і з України,в’язнями якого були  14 500  вихідців з України. Загалом у таборі загинуло близько 1,5 млн людей, хоча ця цифра досі залишається умовною, тому що нацисти намагались приховати свої злочини, спалюючи архіви та документацію табору.

Українське суспільство і Голокост

Свою роботу фабрика смерті Аушвіц розпочала 14 червня 1940 року, коли до табору прибули  728 польських політичних в’язнів та 30 найжорстокіших кримінальних злочинців-німців, яких призначали старшими наглядачами (капо). Спочатку табір мали намір використовувати як знаряддя терору та знищення поляків, але з часом гітлерівці почали направляти сюди людей (переважно євреїв та циган) з усіх кінців Європи. Деяким в’язням доводилося долати шлях у 2400км, щоб приїхати у Аушвіц. Нацисти переконували людей, що їх просто переселяють на схід, тому з собою потрібно взяти найцінніші речі для облаштування на новому місці. Грецьким та угорським євреям нацисти навіть продавали неіснуючі ділянки землі на сході. Виручені кошти та цінні речі направлялись на потреби СС, Вермахту та громадськості.  У цілях збагачення гітлерівці не гидували використовувати людські рештки: волосся, золоті зуби та попіл спалених тіл, який використовувався як добриво. Звільняючи Аушвіц Червона Армія знайшла на складах табору 7000 кг волосся, яке нацисти використовували у текстильній промисловості. 

Усі речі, які депортовані привозили з собою в табір, сортувались, складувались та вивозились. Місце, де в’язні сортували відібрані речі називали «Канада», вважаючи цю країну дуже багатою. Робота в «Канаді» була найпрестижнішою серед в’язнів, так як серед речей можна було знайти рештки їжі, до того ж  в’язні носили цивільний одяг та взуття. Замітаючи сліди своїх злочинів гітлерівці підпалили бараки-склади з речами в’язнів, попередньо вивізши найцінніше.

В  Аушвіц крім дорослих знаходились і діти, які прибували до табору разом з батьками. Всі хто був старше 14 років – працювали як і дорослі в’язні, молодші ставали жертвами медичних дослідів та знущань. Більшість же дітей-євреїв та циган гинули у газових камерах. В Аушвіц проводилися численні медичні досліди на людях, яких використовували як живий матеріал. Доктор Йозеф Менгеле в рамках генетичних та антропологічних дослідів проводив експерименти на дітях-близнюках та дітях з фізичними вадами. Крім того у Аушвіщ проводились тестування лікарських препаратів, операції з пересадки шкіри і т.д. Також у таборі велась активна дослідниць робота над методами стерилізації слов’ян та євреїв. У одному з своїх рапортів професор Корал Клауберг звітував, що за день із штатом у 10 людей може стерилізувати 1000 жінок. Також у своїх медичних лабораторіях фашисти шукали способів підвищення народжуваності двійнят серед німок.

Умови проживання, харчування та праці у таборі були катастрофічними. Щодня в’язень отримував їжу, калорійністю в  1300-1700 кілокалорій, основний раціон складався з супу з гнилих овочів та 300 грам чорного хліба. Після звільнення табору дорослі жінки-в’язні важили 23-35 кілограм. Бараки, де жили в’язні майже не опалювались. За словами колишніх в’язнів , пічки у бараках топили 2-3 рази, а решту часу вони слугували місцем, де аузієрки (наглядальниці) били людей. Бараки у Біркенау (Аушвіц ІІ) взагалі були побудовані без фундаменту, так як будувались на швидку руку, багато з них були дерев’яними і від того ще холоднішими. Величезною бідою в’язнів були і щури та воші, які не давали змоги відпочити у короткі години сну (відбій о 23.00 – підйом о 4.0). У кожного в’язня був лише один комплект одягу, який дезінфікувався раз на місяць або і рідше. Працюючи на вулиці за будь яких погодних умов в’язні змушені були сушити одяг теплом свого власного тіла. Взуттям слугували дерев’яні колодки, які одягались на голі ноги і дуже натирали їх. Пізніше колодки оббили з середини брезентом. Інколи в’язням видавали взуття, яке відбирали у тих, кого відправляли у крематорії, багато такого взуття для жінок було на підпорах, не по розміру та і видати могли два правих чи лівих чоботи.

Саме у концтаборі Аушвіц гітлерівці вперше випробували отруйний газ «Циклон Б», знищивши у вигляді експерименту 600 радянських військовополонених і 250 польських ув'язнених. В період 1942-1043 років лише в Аушвіц-Біркенау було використано 20 000 кг кристалів «Циклон Б». Для вбивства 1500 людей потрібно було 5-7 кілограм кристалів цього газу. Процедура із вбивства газом тривала 15-20 хвилин. Після газової камери тіла вбитих піддавались останній селекції, де з трупів зістригали волосся, знімали коштовності та виривали золоті зуби. Далі тіла відправлялись до крематоріїв. У розквіт «вирішення єврейського питання» тіла задушених газом сталювали штабелями у лісі. У обох таборах завжди стояв жахливий сморід спаленої людської плоті.

У 2012 році Державний музей Аушвіц –Біркенау  відвідала рекордна кількість людей - 1 мільйон 430 тисяч.  Це найвідвідуваніший музей Польщі. Найбільше відвідувачів приїздило  з Польщі (446.000 осіб), за нею йдуть Великобританія (149 тисяч чоловік), США (97.000), Італія (84.000), Німеччина (74 000) та Ізраїль (68.000). У комплексі працюють близько 300 музейних педагогів, які проводять екскурсії на 20 мовах. В радянські часи відвідувати музей можна було людям старше 14 років, саме людей цього віку нацисти таврували до табору на примусові роботи. Сьогодні для відвідувачів музею немає обмежень у віці. 

2014-01-27 15:00:00
   


  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар