До Каменяра у Криворівню - Україна Incognita
Україна Incognita » Маршрут №1 » До Каменяра у Криворівню

До Каменяра у Криворівню

Шістдесят років тому тут був відкритий музей Івана Франка
Йосип МАРУХНЯК, Криворівня – Львів, фото автора

…«Їдьте прямо, побачите  школу, а біля неї - така чорна хата. Ото і є музей», - пояснює  нам місцевий чоловік. Справді, знайти музей  Івана Франка у Криворівні нескладно.

У цій хаті з почорнілого від часу дерева світлішає на душі. Від почутого. Від того, що десь глибоко зберігала власна пам’ять про Криворівню зі шкільних підручників і з прочитаного.  Іван Франко приїжджав  сюди переважно влітку з 1901 по 1914 роки. У Криворівню до нього приїжджали Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Гнат Хоткевич, Олександр Олесь, Михайло  Грушевський, Антін Крушельницький, Ольга Кобиляньска, Осип Маковей, Катря Гриневичева й багато інших відомих людей того часу.

Це гірське село з чудовими краєвидами у літні місяці ставало справжньою літературною Меккою. Тут обговорювались і вирішувались актуальні питання культурно-освітнього життя України, народжувались нові творчі задуми.

Спочатку поет жив на присілку Заріччя  у гуцула Проця Мітчука, якого називали знахарем, бо  чоловік вмів лікувати людей і тварин, знався на гуцульській старовині, а в 1906 році Іван Франко переселився на лівий берег Чорного Черемошу в хату Василя Якіб’юка, відомого різьбяра, знавця народної медицини і фотографа- самоука.

У Криворівні Франко заприятелював з місцевим парохом, прогресивним священиком Олексою  Волянським. У своїх спогадах згодом він напише, що Франко і Грушевський  ходили в неділю до церкви і разом з іншими слухали Службу Божу, й це робило велике враження на гуцулів, що такі люди «не встидалися стояти в церкві поміж простими господарями».

У Криворівні Іван Франко не тільки відпочивав, а й багато працював. Тут він написав поему «Терен у нозі» і присвятив її  Зеновії Бурачинській,  яка розповідала йому гуцульські легенди,  написав автобіографічне оповідання «У кузні», повість «Великий шум», оповідання «Як Юра Шикманюк брив Черемош», вірші  «В альбом Ользі Маркевич», «У безсонну ніченьку» й інші твори. Паралельно він готував тут подальші випуски «Універсальної бібліотеки», перекладав поезії Шевченка німецькою мовою, писав  публіцистичні статті для преси і наукові розвідки.

Тут він записував приповідки, оповідання, пісні, перекази і залучав до збирання фольклорно-етнографічних матеріалів знайомих місцевих учителів і письменних гуцулів.

Любив вставати зранку, спочатку йшов  в ліс по гриби, а потім сідав до письмового столу. Після обіду Іван Франко знову писав або ходив на рибалку. Любив поет мандрувати й по горах з місцевими селянами.

Про перебування поета у Криворівні згодом написали його діти Петро, Тарас і Ганна.  Дочка Ганна  навіть приїжджала у  Криворівню з Канади у 1967 році. Вона згадувала: „Тато заприязнився з гуцулами і не раз пересиджував з ними цілими вечорами, слухаючи їхніх старовинних оповідань... Одного разу відвідали 100-літню гуцулку, іншим разом - полонину, де один татів приятель, заможний гуцул, випасав  влітку свою худобу...»

…Розповідь екскурсовода ніби переносить нас у ті далекі  часи.  Це відчуття підсилюється збереженою обстановкою в меморіальній кімнаті Івана Франка. З автентичних експонатів тут є топірець, якого подарував поетові господар хати Василь Якіб’юк. А у вітринах - твори, статті, які написав Іван Франко у Криворівні. Цей  музей був  відкритий ще у 1953 році. Поруч з музеєм  у 1981 році   встановили пам’ятник Каменяреві. 

Мешканці Криворівні ставилися до Франка з великою пошаною. Нам розповідали, що  на похороні Івана Франка у Львові була гуцулка з Криворівні, яка несла вінок від односельчан (диву дивуєшся як у цьому затиснутому між горами селі дізналися  про смерть поета  і встигли приїхати на похорон за відсутності  мобільних телефонів)?

У музеї Івана Франка в Криворівні можна багато цікавого почути й про перебування тут Михайла Грушевського, Гната Хоткевича, Михайла Коцюбинського, про місцевих гуцулів – сучасників великого Каменяра. І навіть про те, чому тут, у Криворівні, Грушевський і Франко не були сусідами, як у Львові. Михайло Грушевський придбав у Криворівні хату для літнього  відпочинку, але трохи далі від Якіб’юків. Чому ? Бо, кажуть, що  у Львові Франків  пес  заважай  йому спати…

Теги:
2013-08-27 10:33:50
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар