Анна Данильчук - Україна Incognita
Анна Данильчук
Кожен із нас, хоча б раз у житті, уявляв себе на дивані в кабінеті котрогось із всесвітньо відомих психоаналітиків. Навколо — дорогі картини, полиці зі старими книгами, вікно прочинене на центральну вулицю великого міста, і десь позаду, він, сидить в напівтемряві із блокнотом у руках. Задає ніби й прості, поверхневі питання про минуле, та за відповідями на них поступово розгортається драматична картина життя, раніше ніби й небачена, з “хрускотом” вправляються задавнені емоційні вивихи й млосно затягаються старі болючі рани. Це добре.
Кордони мого світу завершуються там, де завершуються кордони моєї мови, — сказав якось Людвіг Вітгенштайн. А я додам — і кордони традицій. Дрібні побутові звички, характерні народу і збережені далеко від його земель, перетворюються на важливий духовний дороговказ до острова національної ідентичності в океані чужого світу.
Я люблю латиноамериканську літературу — її магічні сюжети й повільний плин життя. Льйоса, Маркес, Кортасар ніби створені для того, щоб переживати з ними кінець світу. Поєднання буденного з божественним, життя зі смертю нагадують — світ і є таким. Нині ми не стали учасниками якогось голлівудського блокбастера, ми забули, життя завжди було небезпечним і свавільним, мудрим і жорстоким водночас.
Спробуйте пригадати таку мить: у класі триває урок, ви, за якоюсь із парт, сумлінно працюєте над завданням. Раптом, на мить піднявши голову від зошита, поглядом зустрічаєтеся з класиком. Понад дошкою, майже в кожному шкільному кабінеті, висів портрет когось із великих: Тараса Шевченка, котрий дивився з-під нахмурених брів на перші парти; Івана Франка, котрий згори позирав на останні, — або, як у мене, Лесі Українки, яка взагалі, здавалося, гляділа у вікно. Той погляд учня на класика кожен раз давав щось своє: підказку в рішенні чи, навпаки, сумнів у складеному, та головне — повне відчуття діалогу з обличчям на портреті у вишині.
У літературних спогадах Черчилля є один доволі сумний пасаж. Наприкінці Другої світової війни, в час, коли здавалося б усе людство має святкувати перемогу добра над злом, він, один з головних героїв цієї війни, мучився докорами совісті. Адже важлива світова перемога відбулася на умовах великої жертви і цією жертвою стала уся Східна Європа, а отже — і ми з вами.
Щоб там не казали, а благородні душі завжди будуть почуті. Джеймс Мейс влучно про це сказав – «Ваші мертві обрали мене». І він дав їм голоси й став одним із тих Великих, що повернули в пам'ять України трагедію Голодомору, мовчазного і майже похованого мільйонного злочину, що був зник із повсякденних розмов дідів і онуків.
Було таке шкільне завдання — зафарбовувати контурні мапи світу. Сині океани, білі льодовики й країни, що складають континенти. Кордони, сусіди, столиці. Змальовуючи, ми лиш копіювали й геть не задумувалися, що знання про світ навколо — неоднорідні. Є держави чиї кордони перетнемо не один раз, є ті, куди мріємо потрапити, а є далекі, контури яких ледь помітно окреслені в нашій свідомості. В Україні мало знають про Аргентину, державу, що займає гігантську частину Південної Америки, омивається Атлантичним океаном і в четверо перевершує Україну за площею.
Доведеться розпочати із зізнання. Беручи в дорогу до Києва Майка Йогансена, я зовсім не знала хто він такий. Ні, не подумайте, я багато читала про Розстріляне Відродження, знаю імена і тексти наших 30-тих, а минулого року навіть здійснила своєрідне паломництво до харківського будинку Слово (про цю мандрівку — читайте тут). Проте якось поміж трагічних історій та дзвінких прізвищ я жодного разу не чула про Майка Йогансена. Тому в коротку мандрівку потягом я взяла із собою Йогансена, якого не знала.
Здавалося б, що спільного у мамонтів, масонів та Яреми Вишневецького? Нічого. Проте, у різні миті історії їх шляхи пролягали крізь невелике і вишукане містечко Вишнівець. Тепер про усе по порядку і хронологічно.
Кілька років тому мені розповіли історію про чиюсь московську родичку, яка потрапила в Україну напередодні Великодня. Паски й крашанки, аромати ковбаси й ладану, стрічки й кошики, дзвони й нічна служба — все її дивувало. «А у нас, а у нас, — казала, — в церквях єсть лавочки і там продают «Кулічі от Палича»». На тому й усе, ніякої тобі підготовки, стоми, просвітління духу і кулінарного реваншу. Це проблема не лише Росії, а й багатьох цивілізацій, які в гонитві за глобалізацією втратили власний культурний колорит і, скажімо, Різдво, асоціюють радше з Санта-Клаусом, аніж Ісусом Христом.
В одній книжці з багатьма цікавими фактами, я натрапила на особливий, про оселедця. Вікінги, для яких риба була основою не лише раціону, а й життя, вірили, що північне сяйво то віддзеркалення величезних косяків оселедця, які блукають у північних водах. Поетично, погодьтеся. Виявляється, проста і дешева їжа, популярний швидкогриз з проспектів Амстердаму й автостанцій Ковеля має довгу й цікаву історію.
Десь у тринадцять років кожен мислездатний і стражденний дорослішанням розпочинає писати щоденник. Зазвичай, довше за кілька тижнів такий бортовий журнал емоцій і амбіцій не переживає і деградує до чернетки із математики чи словника з англійської. У дорослих людей вражень більше, як і причин їх занотовувати. Проте на серці відкладається суміш розчарування і втоми, сумнівів і очікування. От якби сталося щось справді важливе - відкрив новий континент, пострибав на поверхні місяця, врятував Мерилін Монро чи встановив світовий рекорд – пиши щоденник.
Я не добре пам’ятаю діда, більше пам’ятаю наші розмови – його слова і мої думки, що потім хвилями накривали уяву. Він розповідав про село біля Луцька, яке покинув іще малим школярем і поплив за океан, у Аргентину. Не знаю, як зважився на таку подорож, бо пригадував свою дитячу віру у край світу за селом і стовпи, що стоять там, тримаючи небо. Озденіж здавався мені загубленим і схованим посеред дубових лісів і шипшинових заростей місцем, де застиг час і досі блукає малий дід.
Із Луцька до Харкова на швидкісному потязі — 19 годин дороги. І щось у цьому реченні не так, певне, слово — швидкісний. Знаю, знаю, є альтернативні маршрути, проте 900 кілометрів відстані залишаються незмінними. У мене з Харковом складні стосунки. Або радше так — заплутані. Уперше я побувала там років сім-вісім тому, коли все було інакше. Уперше я приїхала туди у стані зміненої свідомості, а як іще назвати період у житті аспіранта перед захистом кандидатської дисертації?
Фотоальбоми бувають різні. Є рекламні, сповнені красивих фотографій чужих людей. Їх головна мета показати майстерність кравчині, перукаря, кондитера або й самого фотографа. Такі трапляються на рецепціях, поміж паперів на журнальних столиках або у сумці того, хто ось-ось запропонує вам послуги. Є фотоальбоми з дитинства, трішки пошматовані і підклеєні. Там де кожен день народження, смугасті светри, різнорослі однокласники і ти, завжди із хвостиком на маківці.
Є у світі місця, де в таксі замість шансону грає – «І співає Верховна». Як ви і здогадалися, то в Верховині. Для жителя рівнинної України усі Карпати, Прикарпаття і Закарпаття – то Гуцульщина. За моїми мандрівними спостереженнями – для самих карпатців усе геть не так, і гуцули завжди живуть у наступному селі від того, де ти зупинишся. І лише Верховина, а по-старому – Жаб`є, сміливо промовляє про себе словами Івана Франка: «Ось Жаб'є, Гуцульська столиця». І не просто столиця, а справжній культурний центр.
Будучи шанувальником подорожей, я стежу за National Geographic, знаю імена популярних блогерів-мандрівників, заздрю тим, у кого експедиції – це робота. Світ не перестає дивувати своїм багатством, а кожне нове відкриття доводить скептикам існування Бога. Бо як же інакше народилися б літаючі риби, полохливі тапіри, різнокольорові папуги, полярні ведмеді, пахучі троянди і сусід Іван.
Будучи шанувальником подорожей, я стежу за National Geographic, знаю імена популярних блогерів-мандрівників, заздрю тим, у кого експедиції – це робота. Світ не перестає дивувати своїм багатством, а кожне нове відкриття доводить скептикам існування Бога. Бо як же інакше народилися б літаючі риби, полохливі тапіри, різнокольорові папуги, полярні ведмеді, пахучі троянди і сусід Іван.
Наша шкільна вчителька української літератури дуже любила Шевченка. Але не тільки як головного поета нації. І не тільки як самобутнього художника. А й як чоловіка. Вона могла пів уроку мрійливо розповідати про його подорожі, жарти, вуса так, ніби іще вчора він пообіцяв їй нову романтичну зустріч у вишневому садку. Повірте, у набубнявілому підлітковому віці особливо відчуваєш оці щемливі нотки у чиїхось промовах, весь організм налаштований на таке солодке - тому ми її легко розсекретили і спокійно слухали як змінюється її голос у час розповідей про Тараса.
Літо найкраще ладнає із маленькими, затишними містечками, як нині Холм. Його деревам, обважнілим у зелені, важко розправити гілки на вузьких вулицях, і вони плетуть затінок для школярів-на-канікулах і продавців запашної полуниці, які тут всюди. Крізь вікна кав’ярень офіціантки швидко видають льоди* у чергу так, що діти у ній не встигають заплакати, а велосипедисти — спинитися, вони вдячно дзенькають у клаксони, облизують розталий сироп і їдуть далі у справах.
Герої оповідань, писаних у стилі магічного реалізму, іноді пропливають морем над сонними містами, похованими під товщею зеленої води. Будинки й базари, театри й площі, та навіть худесенькі скелети проводжають кораблі хвилями, затихаючи на століття у мулкій імлі.
Зміна сезону аж ніяк не означає відміни подорожі – ліси й вулиці, замки і музеї прекрасні незмінно. Менше сонця легко відшкодувати більшою кількістю глінтвейну або чаю, після холодного дощу особливо смакує гаряча вечеря, а на засніжених дорогах радісно лишати угів слід. Та й не можна, коли геть щиро, половину року чекати тепла температурного, коли навколо повно тепла враженнєвого, розмовного й пізнавального.
Національна, народна мода – це захоплююча мандрівка в минуле, можливість відчути важливі елементи давньої культури, у прямому сенсі, на собі. Карпатські стежки традиційно ведуть у місця, де сховані за високими горами іще живуть старі звичаї та знання, а разом із ними - гуцули, готові те все розповісти.
Є міста де час поспішає, відкриваючи майбутнє раніше строків, як от у Токіо. Є міста, де він застоюється і пліснявіє разом із архітектурою, відстає асфальтом від доріг і протікає дахами. Є міста, де часу немає, як вічно вічний Рим. А є Бердичів. В Бердичеві бовтається багато часів, вулиці живуть кожна в окремому п’ятдесятилітті, ліси загублені в древності, радянськи фабрики вмирають у єврейських синагогах, а для Джозефа Конрада є мультимедійний музей.
Спочатку було слово. Воно стало початком світу, людей і історії. Слів ставало більше, як і людей. Природа творила спеку і сніг, кожна місцевість повнилася инакшими* звуками – лісу і річки, гір і ущелин, тисяч пташок і мільйонів комах. Звуки збиралися в нові слова, складалися у різнорідні речення, будуючи нові мови новим народам. Молитви і прокльони, свідчення і освідчення, жарти й сумніви – усе оживало омовленим.
Часто ми неправильно оплакуємо своїх померлих старих. Ми зберігаємо болісну пам’ять останніх немічних місяців (років, десятиліть), недоречних запитань і однакових історій, забуваючи за тим усю велич людини, її довгого життя, перемог і помилок. Наші спогади про здоров’я і пенсію, витісняють думки про їх молодість і зрілість, модні сукні і посмішки на вицвілих світлинах минулого сторіччя.
У моєму місті страшний совковий РАЦС. Рогатий такий. «Давайте прикрасимо його вишиванкою!» – лунають пропозиції. «Попереду встановимо восьмиметровий пам’ятник Бандері, а приміщення передамо музею національно-патріотичних змагань». За таке не можна не проголосувати, якщо тільки дивитися із тіні комунізму.
Раніше, коли я чула слово «змаг», так і хотілося його продовжити закінченням -ання. Проте, зараз як ніколи розумію, змаг так і повинен лишитися змагом — швидким, динамічним і простим. Наприкінці лютого в Цуманській пущі відбувся уже традиційний патріотично-туристичний змаг «Доброволець», участь у якому взяли понад 40 команд із різних куточків країни. Протягом доби вони долали майже 100-кілометровий маршрут волинськими лісами й болотами, історичними селами й повстанськими стежками.
Історія Київської Русі несправедливо зникла із нашого сьогодення. Навіть у школі її вивчення полишають десь класі у шостому, переходячи до детального, мало не помісяцевого аналізу сумного новітнього періоду. Хоча прикладом (а приклад завше повинен бути успішним) є період великої Київської держави. Саме тоді виникає іще одна забута назва багатих лісових земель на берегах річки Горинь - Погориннє. І перше важливе тутешнє місто - Пересопниця.
Блоги у «Дні» — це мій суб’єктивний погляд на країну, прекрасні сторони якої ми сьогодні вкрай рідко обговорюємо. Про міста і містечка, звичаї і звички, величну історію і дрібні побутові традиції, про людей, які самі є мистецтвом і про відчуття, що дарує нам подорож рідним краєм. Про ті #українські_прекрасності, що надихають, запам'ятовуються і просто змушують стрибати від радості, що вони наші.
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар