9 жовтня - Україна Incognita

9 жовтня

1446. Правитель Кореї Седжон замінив ієрогліфічне письмо новим алфавітом з 28 буквами; корейці видали перший документ національною абеткою хангиль.

Седжон Великий, четвертий король династії Чосон

Ілюстрація з сайта t3.gstatic.com

Існує також легенда, що хангиль був винайдений монахом-буддистом Соль Чхоном. У той час література буддизму користувалася популярністю, проте переважно була написана тибетською або санскритом, які були засновані на староіндійському письмі брахмі. Хангиль, як і індійські різновиди писемності, є фонетичним (кожному звуку відповідає свій знак). Форма знаків була розроблена незалежно від інших алфавітів, проте деякі з них схожі на знаки деванагарі. Проект створення алфавіту був закінчений в кінці 1443 — початку 1444 і був опублікований в 1446 в документі під назвою «Хунмін Чонім» («Повчання народові про правильні звуки»). Алфавіт був названий за назвою цього документа. Дата виходу в світ «Хунмін Чонім», 9 жовтня, святкується як День хангіля в Південній Кореї. Північнокорейський аналог святкується 15 січня.

1651. В Англії в рамках політики меркантилізму прийнято Навігаційний акт, за яким товари з колоній могли доставлятися тільки англійськими кораблями.

Таким собі уявляв порт відомий манерист Вілла Медічі. Робота Клода Лоррена близько 1637, в розпал меркантилізму

Ілюстрація з сайта en.wikipedia.org

1655. Богдан Хмельницький переміг війська Речі Посполитої під Городком.

Богдан Хмельницький з полками (позначені булавами).Малюнок 18 століття

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1731. Російська імперія анексувала Казахстан

1780. У Пруссії скасована особиста залежність селян від поміщиків

Документ "Про відміну кріпацтва"

Ілюстрація з сайта en.wikipedia.org

 

1789. У Франції заборонені тортури.

1874. Заснований Всесвітній поштовий союз. 

 

Перша спроба встановити деякі загальні принципи, які б регулювали міжнародну поштову службу, відбулась на міжнародній конференції в Парижі в 1863 р. До цього часу міжнародний поштовий обмін регулювався безліччю двосторонніх договорів. Через 11 років, 9 жовтня 1874 р., на першому Міжнародному Поштовому Конгресі представники 22 країн підписали Бернську угоду, створивши Загальний Поштовий Союз (General Postal Union). Тепер 9 жовтня весь світ святкує Міжнародний Поштовий День. Членство в Союзі зростало так швидко, що у 1878 назву “Загальний Поштовий Союз” було змінено на “Всесвітній Поштовий Союз (Universal Postal Union)”. Бернській угоді 1874 р. вдалося об’єднати плутанину поштових служб та договорів в єдину поштову територію для взаємного обміну поштою. Вона також встановила єдиний поштовий тариф замість 1200 різних тарифів, що існували між 22 країнами, які зустрілись у Берні. Бар’єри та кордони, що заважали до цього часу вільному міжнародному обміну поштою та його зростанню, було нарешті скасовано. 

1904.  Народився Микола Бажан, український письменник. 

Надгробок Миколи Бажана

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Перший вірш Бажана було опубліковано в «Жовтневому збірнику панфутуристів», який вийшов у світ в 1923 році в Києві. У 1926 році в Харкові виходить перша книга поета — «Сімнадцятий патруль», присвячена героїці громадянської війни. Поступово Бажан формує свій власний експресіоністічно-бароково-романтичний стиль і охоплює широке коло тем української історії та сьогодення. Його твори «Будівлі» (1924), «Гетто в Умані» (1928), «Розмова сердець», «Дорога» (1930) стали сенсацією в українській літературі того часу. Велика історична поема «Сліпці» вважається творчою вершиною Миколи Бажана. Талановитий поет привернув увагу радянської влади. Його творчість починає засуджуватися в літературних журналах, періодичній пресі.  Протистояння з владою поет не витримав. У середині 1930-х років відбувається такий бажаний для більшовиків перелом у творчості М. П. Бажана. Спочатку він багато займається перекладами, а трохи пізніше головною темою його творчості стає прославляння соціалістичного будівництва і боротьба з «буржуазним націоналізмом». Його твори 1930-х років повні лестощів і вихваляння радянському ладу і його вождям («Товариш стоїть в зореноснім Кремлі» (1932), поема-трилогія про Кірова «Безсмертя» (1935—1937), поема «Клич вождя» (1939)). У 1940 році М. П. Бажан вступає у ВКП(б). Свою літературну діяльність до кінця життя він буде поєднувати з активною державної та громадською роботою. 

1967. Убито Ернесто Че Гевару. 

Гевара у 1945 році

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Полювання на Гевару в Болівії очолив Фелікс Родрігес, агент ЦРУ. Інформатор повідомив Болівійські Спеціальні війська про місцезнаходження партизанського загону Гевари, і 8 жовтня 1967 року стоянка загону була оточена, а сам Гевара був взятий у полон в ущелині Кебрада-дель-Юро. Зі слів деяких солдат, які були присутні при цьому, коли вони наблизились до Гевари під час перестрілки, він, начебто, крикнув: «Не стріляйте! Я — Че Гевара і коштую для вас більше живий, ніж мертвий.» Родрігес, почувши про захоплення Гевари, одразу ж повідомив про це у штаб-квартиру ЦРУ в Ленглі, штат Вірджинія. Після отримання інформації про захоплення Гевари, Баррієнтос негайно надав наказ про його страту. Гевару привезли до напівзруйнованої будівлі школи біля села Ла Ігуера, де його протримали всю ніч. Наступного дня його було розстріляно. У ролі ката виступив сержант болівійської армії Маріо Теран, котрий витягнув коротку соломинку у жеребі поміж солдат за право честі вбити Гевару. Для того, щоб підтримати офіційну версію про смерть і зробити вигляд, ніби він загинув під час бою, а не був страчений без суду і слідства, солдату, що натискав на спусковий гачок, Феліксом Родрігесом було наказано стріляти особливо прицільно. Гевара отримав численні постріли по ногах, але обличчя мало лишатися непошкодженим, щоб зробити можливою наступну ідентифікацію. Че Гевара мав кілька останніх слів перед смертю; він, начебто, сказав своєму катові: «Я знаю, ти тут, щоб вбити мене. Стріляй, боягуз, ти просто вб'єш людину». Його тіло було прив'язане до полоз гелікоптера та доправлене у сусіднє селище Вальєгранде, де його виставили на показ пресі. Після страти Родрігес взяв декілька персональних речей Гевари, включаючи його годинник «Ролекс», і протягом наступних років гордо ними вихвалявся перед репортерами. Зараз деякі з цих речей виставлені в ЦРУ. Після того, як військовий хірург ампутував руки Гевари, офіцери болівійської армії вивезли тіло у невідомому напрямку і відмовились повідомити, де його було захоронено чи спалено. 15 жовтня Кастро повідомив громадськість про смерть Гевари і оголосив триденну жалобу на Кубі. Смерть Гевари була визнана як тяжкий удар для соціалістичного революційного руху в Латинській Америці і в усьому третьому світі. Місцеві мешканці почали вважати Гевару святим і звертались до нього «San Ernesto de La Higuera», просячи про якусь милість. У 1997 році останки обезголовленого тіла були ексгумовані з-під злітної смуги біля Вальєгранде, ідентифіковані як ті, що належать Геварі, і повернуті на Кубу. 17 жовтня 1997 року останки Гевари разом з останками шістьох інших його товаришів, убитих під час партизанської кампанії в Болівії, були перепоховані з воєнними почестями у спеціально збудованому мавзолеї в місті Санта-Клара, де він виграв вирішальну для кубинської революції битву.

2006. КНДР провела перші випробування ядерної зброї.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар