9 травня - Україна Incognita

9 травня

1586. Помер Луїс де Моралес, іспанський художник, один із найяскравіших представників іспанського маньєризму, старший сучасник Ель Греко. 

"Мадонна з немовлям і прядкою у вигляді хреста", 1575

"Благовіщення", 1552-1553

"Св. Франциск з Ассізький"

Ілюстрації з сайту www.liveinternet.ru

За своє мистецтво і прихильність до священних сюжетів був прозваний сучасниками «Божественним Моралесом».

1672. Помер Франсуа де Ля Мот Ле Байє, французький письменник і філософ.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Ля Мот Ле Вайе - представник скептицизму у Франції. У його пірронізмі (піронізм - вчення давньогрецького філософа Піррона з Еліди, засновника античного скептицизму. - ред.) немає ні гіркоти, ні сарказму; єдиним практичним висновком його філософії було прагнення досягти щастя шляхом індиферентизму (байдужості).

1755. У день святкування річниці коронації російської імператриці Єлизавети Петрівни відбулася церемонія урочистого відкриття Московського університету. Університет має в своєму розпорядженні більше 600 будівель і споруд, включаючи Головну Будівлю на Ленінських (Воробйових) горах.

1845. Народився Густаф де Лаваль, шведський інженер і винахідник.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Він винайшов сопло для подачі пари в турбіну, яке отримало згодом його ім'я. Воно використовується з цією метою і до сьогодні. У XХ столітті сопло Лаваля знайшло застосування в реактивних двигунах для створення реактивного струменя.

Також Де Лавалю належить винахід центрифуги для розділенняна фракції сумішей рідин з різною щільністю. Цей винахід він використовував як молочний сепаратор.

1871. Народився Володимир Гнатюк, фольклорист, етнограф, літературознавець, видавець.

Ілюстрація з сайту www.cult.gov.ua

В. Гнатюк був членом-кореспондентом Петербурзької АН, академіком АН України, членом Чеського наукового товариства, Празької та Віденської Академії наук, секретарем НТШ, головою Етнографічної комісії НТШ, членом ВУАН тощо.

Створив регулярну мережу для збору етнографічних та фольклористичних матеріалів, а також численні праці з порівняльної етнографії, мовознавства, літературної критики, упорядкування та видання фольклористичних матеріалів.

1873. Народився Говард Картер, британський єгиптолог, який у 1922 році відкрив гробницю фараона Тутанхамона.

Фото з сайту www.newacropol.ru

Фото з сайту science.compulenta.ru

Фото з сайту ru-egypt.com

Найбільш вартісною знахідкою Картера та його партнера лорда Карнарвона була маска Тутанхамона вагою 11,26 кг золота та дорогоцінних каменів.

1913. Відбувся перший політ гідроплана С-10 «Гідро» Ігоря Сікорського.

Ігор Іванович Сікорський

Фото з сайта http://uk.wikipedia.org

1950. Створено Європейське об'єднання вугілля і сталі - перше європейське співтовариство, що стало передвісником Євросоюзу.

1965. День Перемоги в СРСР вперше відсвяткували як державне свято. До цього 9 травня було звичайним робочим днем, який офіційно не відзначали.

 

Фото з сайту dachnik.in.ua

1945 року о 6 годині ранку про перемогу над гітлерівською Німеччиною сповістив по радіо диктор Юрій Левітан. Саме тому в СРСР 9 травня вважалося Днем Перемоги, хоча воєнні дії тривали ще не один місяць.

Ілюстрація з сайту www.gsvg.ru

У переддень у Карлсхорсті (передмістя Берліна) представники німецького верховного командування підписали акт про беззастережну капітуляцію Третього Рейху. Начальник вермахту генерал-фельд-маршал В. Кейтель підписував акт, коли в СРСР вже була ніч (00:15 хв.) 9 травня.

1978. Помер Альдо Моро, італійський політик.

У 1946 році обраний депутатом «Установчих зборів» і став членом «комісії 75», яка розробляла проект конституції Італії. Був проти приєднання Італії до НАТО, також був прихильником співпраці з лівими партіями. Альдо Моро - ініціатор та автор законопроекту, який передбачав, що комуністи можуть увійти до складу парламенту країни.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар