9 січня - Україна Incognita

9 січня

1590. У Парижі народився Сімон Вуе, французький художник, портретист і декоратор. До кращих творів Вуе належать: «Введення в храм» (у Луврі), «Мучеництво святого Євстахія», «Архістратиг Михаїл, що виганяє з неба обурених ангелів» та інші. Роботи Вуе є в Римі, Генуї, Мюнхені, але найбільше їх у Парижі. Картини в Луврі не мають підпису художника.

Алегорія багатсва

Розп'яття на хресті

Репродукції з сайта uk.wikipedia.org

1599. У Шотландії створена найстаріша з документально відомих масонська ложа. Перший запис у книзі з протоколами зібрань Aitchison's Haven датований 9 січня 1598 р., (тобто 1599 р., бо до 1602 р. новий рік в Шотландії починався з 25 березня).

1679. У своїй резиденції в Димері помер гетьман Правобережної України, Остап Гоголь, пращур письменників Миколи Гоголя та Юрія Яновського, прообраз Тараса Бульби. Похований у Києво-Межигірському монастирі під Києвом.

1792. Підписано Ясський мирний договір, що завершив російсько-турецьку війну 1787-1792. Договір підтвердив приєднання Криму й Кубані до російських володінь. 

Штурм Ізмаїла 22 грудня 1790 року

З сайта historydoc.edu.ru

Туреччина відмовлялася від будь-яких претензій на Грузію і зобов'язувалась не вдаватися до ворожих дій проти неї. Російська імперія повертала Туреччині Молдову і Волощину, зайняті під час воєнних дій. Новий кордон між двома державами встановлювався на південному заході по р. Дністер, на Кавказі - по р. Кубань. До складу Російської імперії переходили українські землі між річками Південним Бугом і Дністром. Ясський мирний договір змінював становище Російської імперії на Півдні України та на всьому північному узбережжі Чорного моря, забезпечивши свободу російської морської торгівлі в цьому регіоні. За умовами договору турецький уряд зобов'язувався забезпечити інтереси російської торгівлі в Алжирі, Тунісі й Тріполі.

Ясський мирний договір посилив позиції Російської імперії на Кавказі й Балканах, призвів до остаточного загарбання усіх південноукраїнських земель російським царизмом, створював сприятливі умови для розгортання експансіоністської політики Російської імперії.

1799. У Англії вперше у світі введено податок на прибуток.

1873. Помер Наполеон ІІІ Бонапарт, останній французький імператор з 1 грудня 1852 по 4 вересня 1870 (з 2 вересня 1870 року знаходився в полоні), президент Французької республіки з 20 грудня 1848 по 1 грудня 1852.

З сайта ru.wikipedia.org

1878. Помер Віктор Емануїл II, перший король об'єднаної Італії з 1861 р., представник Савойської династії. Похований у римському Пантеоні.

1889. Народився Джон Даніелл, англійський математик, який розвинув та розширив узагальнену теорію інтегрування та диференціювання, яка сьогодні відома як схеми Даніелла.

1890. Народився Карел Чапек, чеський письменник, автор творів, збірок оповідань та казок, найвідомішими з яких є роман «Війна з саламандрами», п'єси «Біла хвороба», «Мати», «З життя комах», «РУР». Вигадав та поширив назву «робот».

З сайта www.welcometoprague.ru

1905. Кривава неділя у Санкт-Петербурзі. (9 січня за старим стилем, 22 січня за новим) 1905 року у Санкт-Петербурзі була розстріляна 2,5 тисячна мирна демонстрація робітників, що йшла до царських палат з наміром вручити петицію з проханням поліпшити умови життя. Демонстрацiю очолював священик Георгій Гапон і князь Ільніцький. Перед Зимовим палацом демонстрантів атакувало царське військо. Згідно з даними поліції тоді загинуло близько 100 осіб, а близько 300 поранено, але ймовірно ці цифри занижено. Ця дата вважається початком Революції 1905 року.

Етюд картини В. Маковського "9 січня 1905 року на Василівському острові". З сайта ru.wikipedia.org

1907. Народився Микола Лівицький (9 січня за старим стилем, 22 січня за новим), президент УНР в екзилі (1967-1989), політичний діяч і журналіст. Один із засновників і керівників Українського національного державного союзу (УНДС): заступник голови (з 1946), голова УНДС (з 1951). Від 1949 — член виконавчого органу (уряду) Української Національної Ради, а з 1957 — голова (прем'єр) виконавчого органу і міністр закордонних справ. Був редактором газети «Мета» Українського інформаційного бюро в Мюнхені (1954-57). Автор праць «Захід — Схід і проблематика поневолених Москвою націй» (1975), «ДЦ УНР в екзилі між 1920 і 1940 роками» (1984). Помер у США у 1989 році, похований у Нью-Джерсі.

1908. Народилася Сімона де Бовуар, французька письменниця та ідеолог фемінізму. Партнер Жан-Поля Сартра. Автор праць "Всі люди смертні", "Принадливі картинки", "Друга стать", "Мандарини" та ін.

З сайта www.liveinternet.ru

Сімона де Бовуар, Жан-Поль Сартр, Че Гевара. Куба, 1960

З сайта ru.wikipedia.org

1913. Народився Річард Ніксон, 37-й президент США (1969—1974), член Республіканської партії. Єдиний американський політик, обраний на два терміни віце-президентом, а згодом на два терміни президентом. За його правління американські астронавти висадилися на Місяць, розпочалася політика розрядки міжнародної напруженості у відносинах з СРСР. Ніксон першим з американських президентів після Франкліна Рузвельта у 1945 особисто відвідав Радянський Союз у 1972. Підписав двосторонній договір ОСВ-1 з СРСР. Поки що єдиний президент США, який достроково припинив свої повноваження та подав у відставку. Помер у 1994 році.

З сайта www.fakulteti.mk

1924. Народився Сергій Параджанов, вірменський і український кінорежисер, народний артист УРСР (з 1990), лауреат Державної премії України ім. Т.Шевченка (1991, посмертно).

Детальніше - Сергій Параджанов. Тексти й контексти

1944. Народився Джиммі Пейдж, британський гітарист, композитор, засновник Led Zeppelin.

1972. У гавані Гонконгу загорівся і затонув океанський лайнер «Королева Єлизавета», на той час найбільший у світі пасажирський корабель.

Побудований корабель на верфі компанії «John Brown» в місті Глазго, Шотландія у вересні 1938. У свій перший рейс пасажирський лайнер відправився 3 березня 1940. Курсував із Саутгемптона через Шербург в Нью-Йорк. Круїзний лайнер був названий на честь королеви Єлизавети, яка і стала його хрещеною матір'ю.


Під час війни корабель використовували для військових перевезень. Висока швидкість дозволяла курсувати без конвою з військових кораблів.


У свій останній рейс Атлантикою лайнер відправився 5 листопада 1968 року, після чого його продали підприємцям з Філадельфії, а згодом у Гонконг в 1970 році, де він став морським університетом. Після пожежі частину деталей корпусу розпродали, а іншу частина так і залишилася на дні затоки.

Фото з сайта korabley.net

1992. Гвінея, Венесуела і Чилі визнали незалежність України.

2011. Померла Клара Ґудзик, український журналіст, релігійний публіцист, громадський діяч і філософ: довголітня співробітниця та релігійний аналітик київcькoї гaзeти «День».

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар