9 лютого - Україна Incognita

9 лютого

1263. Під Даугавгривою литовське військо під командуванням князя Тройната розбило ливонських хрестоносців.

1648. Богдана Хмельницького обрано гетьманом України.

Варто пригадати про те, що психологічні передумови успішної національно-визвольної боротьби українського народу під керівництвом Богдана Хмельницького проти католицької Польщі, були створені саме Тридцятирічною війною і пов'язані з успіхами протестантів. Нагадаю: майбутній гетьман України був однолітком короля Густава Адольфа, сучасником полководців Тридцятилітньої війни. Як особистість він розвивався в духовній атмосфері тієї епохи

Богдан Хмельницький входить до Києва. Ілюстрація з сайта http://glas.org.ua

1722. У Петербурзі видано царський указ про висилку 10 тис. козаків на будівництво Ладозького каналу і 10 тис. козаків на будівництво Донського каналу.

Прориття Ладозького каналу

Карта каналу Імператора Петра

1846. Народився Вільгельм Майбах, головний конструктор перших автомобілів «Мерседес».

Близько 1900 року він конструює автомобіль «Мерседес» на замовлення австрійського підприємця і генерального консула Еміля Еллінека (1853-1918). Це був гоночний автомобіль з 4-циліндровим мотором потужністю 35 к.с. і двома карбюраторамиЦей транспортний засіб став тоді новим словом техніки. При його розробці Майбах використовує свої винаходи: охолоджувач і коробкопередач. Еллінек називає модель на честь своєї дочки Мерседес...

Один з перших "Мерседесів"

Автомобіль «Майбах» типу «Цепелін»

1861. В штаті Алабама представники південних рабовласницьких штатів обрали президентом Конфедеративних Штатів Америки колишнього сенатора від Міссісіпі Джефферсона Девіса. Причиною відокремлення південних штатів було бажання зберегти рабовласницьку систему. Першою у кінці грудня 1860 вийшла з складу США Південна Кароліна, приклад якої дещо пізніше наслідували Міссісіпі, Флорида, Алабама, Джорджія, Луїзіана й Техас. У квітні-травні до складу утвореної КША увійшли Вірджинія, Арканзас, Теннессі й Північна Кароліна. Ці 11 штатів і утворили Конфедеративні Штати Америки зі столицею у віргінському місті Річмонд. Ці штати займали 40 % всієї території США з населенням 9,1 млн. осіб., у тому числі понад 3,6 млн. негрів. У складі США залишилося 23 штати, включаючи рабовласницькі Делавер, Кентуккі, Міссурі й Меріленд, які воліли зберегти лояльність Півночі.

Девіс - перший і єдиний президент Конфедеративних Штатів Америки (у 1861—1865), лідер Півдня під час Громадянської війни в США

1881. Помер Федір Достоєвський, письменник, автор всесвітньо відомих романів «Злочину і кари», «Братів Карамазових», «Гравця», «Бісів»…Ф. Достоєвський справив значний вплив на розвиток літературного і культурного процесу не тільки в Росії. Цікаво, що і в наш час Достоєвський лишається найбільш читаним російськомовним автором на Заході і в цілому світі. Твори письменника традиційно включаються до учбових програм, причому не тільки вузівських і філологічних, у багатьох країнах світу.

Достоєвський у 1863 році

«Злочин і кара» в «Російському віснику» М. Н. Каткова

 

 

Як показав Ноговіцин О. М. у своїй роботі, Достоєвський є найяскравішим представником «онтологічної», «рефлексивної» поетики, яка на відміну від традиційної, описової поетики, залишає персонажа в деякому сенсі вільним у своїх відносинах з текстом, який його описує (тобто для нього світом), що проявляється в тому, що він усвідомлює своє з ним відношення і діє виходячи з нього

1887. Народився Василь Чапаєв, радянський військовий діяч, командир 25-ї стрілецької дивізії Червоної Армії, учасник Першої світової та громадянської воєн. Кавалер трьох Георгіївських хрестів та однієї медалі. Кавалер ордена Червоного Прапора. Більш відомий для сучасного суспільства завдяки фігуруванню у анекдотах.

1895. Американець Вільям Джон Морган з Массачусетса придумав волейбол. Він, будучи викладачем фізичного виховання коледжу Асоціації молодих християн в місті Холіоке, підвісивши тенісну сітку на висоті 197 см, запропонував учням, число яких на майданчику не обмежувалося, перекидати через неї баскетбольний м’яч. Морган назвав нову гру «мінтонет». Роком пізніше гра була продемонстрована на конференції коледжів асоціації молодих християн в Спрінгфілді і за пропозицією професора Альфреда Хальстеда отримала нову назву – «волейбол».

1911. Помер Павло Голубицький, винахідник. Розробив систему центральної телефонної станції, що дозволила організувати телефонні мережі великих міст.

Голубицький вивчив причини незадовільної роботи телефонного зв'язку і виявив, що низька чутливість і незадовільна стійкість роботи телефону пояснюються впливом магнітного поля на центр мембрани, в якій утворюється вузол коливань. Голубицький змінив конструкцію, прибравши джерело перешкодПри цьому конструкція нового телефону залишалася дуже простою - два полюси магніту були розташовані ексцентрично відносно центру мембрани, що не викликало її додаткових деформацій

1928. Народився Рінус Міхелс, знаменитий голландський футбольний тренер, винахідник «тотального» футболу. Розпочинав Міхелс свою кар’єру як гравець, однак слава до нього прийшла в якості тренера. Перші успіхи він досяг будучи на тренерському містку амстердамського «Аяксу» З ним «Аякс» виграв чотири чемпіонських титули, три кубка Нідерландів і Кубок Чемпіонів 1971 року. Під час роботи в «Аяксі», Міхелс модернізував гру, використовуючи тактику «тотального футболу» і штучний офсайд. Пізніше тренував каталонську «Барселону», лос-анджелеський «Ацтек», леверкузенський «Байєр».

1932. Помер Дмитро Багалій, український історик, філософ та громадський діяч, академік Всеукраїнської Академії Наук. Автор понад 200 праць, що стосуються в основному історії Слобідської, Лівобережної та Південної України 15-18 ст. Найвідомішою з них є «Історія Слобідської України». Його праці побудовані на багатому джерельному матеріалі, він ввів у науковий обіг велику кількість фактичних матеріалів, взятих безпосередньо з архівних джерел і археологічних розкопок.

Усе зріле життя Багалія було пов’язане з Харковом, куди він перебрався по закінченню Київського університету. Його постійно цькували за ”українофільство”, тому дисертацію з історії колонізації Слобідської України довелося захищати в Москві. У 30 років став доктором і професором. 

1942. У Києві гітлерівці заарештували Олену Телігу та інших представників української інтелігенції, в основному членів ОУН.

Пам'ятник Олені Телізі у Києві

1945. Американо-англійські війська завершили визволення Ельзасу.

1950. Американський сенатор Джозеф Маккарті оголосив, що має список 205 комуністів, що працюють у державному департаменті. Це стало сигналом для антикомуністичних сил. Розпочалася епоха маккартизму. Маккартизм виник як реакція на революцію в Китаї і втрату китайського ринку, яка була підсилена війною в Кореї. Всупереч президентському вето, під впливом самого Дж. Маккарті, у вересні 1950 р. було прийнято закон «Про внутрішню безпеку». Почалися гоніння і арешти лідерів Комуністичної партії США і профспілок, переслідування ліберально настроєних професорів, «полювання на відьом». Маккартизм не став довготривалою тенденцією внутрішньої політики США. Потепління міжнародного становища призвело до відновлення демократичних процесів.

1953. На територію посольства СРСР у Тель-Авіві кинута бомба, у результаті чого троє співробітників були поранені. Цей теракт став приводом для розриву дипломатичних відносин з Ізраїлем.

1957. Помер Міклош Горті, контр-адмірал, диктатор Угорщини. У 1920 – 1930 роках зовнішньополітичний курс Хорті був спрямований на зближення з Італією та Німеччиною. 15 березня 1939 р. за наказом Хорті угорські війська окупували Карпатську Україну. З наближенням радянських військ до Будапешта намагався укласти сепаратний мир із державами антигітлерівської коаліції (подібно до того, як це зробили керівники Фінляндії та Румунії), але ці спроби були зірвані німцями, а самого Горті усунули з посади. З 16 жовтня 1944 р. перебував у Берліні. 4 травня 1945 р. у Тіролі здався американським військам. Союзницьке командування не розглядало Хорті як військового злочинця і дозволило йому оселитися у Західній Європі. На запрошення португальського диктатора А. Салазара Хорті з родиною з 1949 р. оселився у м. Ешторілі (Португалія).

У 1943-44 Горті намагався вивести Угорщину з війни, вступивши в переговори із союзними державами (як на Заході, так і на Сході) про сепаратний мирЗа наказом Гітлера Горті був вивезений до Німеччини (1944) і інтернований у Баваріїдо влади в Угорщині прийшов лідер угорських фашистів Ф. СалашіУ 1948 Горті виїхав до Португалії, де провів залишок свого життя

Гітлер і Міклош Горті, Регент Угорщини, прогулюються по пішохідному мосту під час візиту Горті в Гамбург на 50-річчя Гітлера в 1939 році. Фото з сайта www.horthy.narod.ru

1977. Помер Сергій Іллюшин, авіаконструктор, тричі Герой Соціалістичної праці, створив перший радянський штурмовик Іл-2. У Червоній армії літак отримав прізвисько «Горбатий» (за характерну форму фюзеляжу). Конструктори називали розроблений ними літак «Літаючим танком». Німецькі пілоти за живучість називали його – «бетонний літак» та – «цементований бомбардувальник». У наземних військ вермахту літак мав лиховісну славу та заслужив декілька почесних прізвиськ: «м'ясник», «м'ясорубка», «Залізний Густав.

1984. Помер Юрій Андропов, один з найближчих послідовників Л. Брежнєва, голова КДБ, генеральний секретар ЦК КПРС. Під час його короткотривалого правління (1982 – 1984) у зовнішній і внутрішній політиці продовжував «гнути лінію» Л. Брежнєва.

 

1991. Більше 90% жителів Литви проголосували на національному референдумі за незалежність країни. Цим актом розпочався процес самовизначення республік, що входили до складу СРСР.

1998. Замах у Тбілісі на президента Грузії Едуарда Шеварднадзе. Президентський кортеж був обстріляний зі стрілецької зброї й гранатометів. Загинули два співробітники охорони, президент не постраждав. Згодом відповідальність за підготовку замаху взяв на себе Салман Радуєв, один з найбільш відомих представників чеченських польових командирів. Едуарда Шеварднадзе врятували Бог і німецька броня

2015. У Логвиновому (село в Україні, у Бахмутському районі Донецької області) російські військові розстріляли полонених із 30 бригади О. Бердеса, В. Демчука, П. Плацинського. (Російсько-українська війна (з 2014)).


2018. Поблизу сирійського міста Хішам силами коаліції на чолі з США розгромлено колону російських найманців. Багато вбитих і поранених.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар