9 листопада - Україна Incognita

9 листопада

1114. Помер Нестор Літописець, чернець Києво-Печерського монастиря, один з укладачів «Повісті минулих літ» (день пам'яті в православній церкві; дата смерті умовна).

Нестор Літописець. Картина Васнєцова

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1313. Баварські війська на чолі з Людовіком IV Баварським розбили австрійську армію під керівництвом його кузена Фредерика І Австрійського у битві біля Гаммельсдорфа.

Людовик IV, імператор Священної Римської імперії

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1520. Король Данії і Норвегії Крістіан II, який правив також і Швецією, завершив «Стокгольмську криваву лазню» - розпочату напередодні розправу над своїми супротивниками в Стокгольмі. Усього були страчені більше 100 іменитих громадян міста.

1794. Помер Григорій Сковорода, видатний український просвітитель-гуманіст, мандрівний філософ, поет, педагог, перекладач. 

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Слава про Сковороду йшла так далеко, що про нього довідалася цариця Катерина II і забажала його побачити. Через свого відпоручника Потьомкіна вона послала Сковороді запрошення переселитись з України в Петербург. Посланець цариці застав Григорія Савича на краю дороги, де він відпочивав і грав на флейті, а недалеко паслася вівця господаря, в якого філософ затримався. Посланець передав йому запрошення імператриці, але Сковорода, спокійно дивлячись в очі посланцеві, заявив: «Скажіть цариці, що я не покину України. Мені дудка й вівця дорожчі царського вінця».

1799. Наполеон Бонапарт за допомогою військових ліквідував режим Директорії (переворот 18 брюмера). 

Наполеон 18 брюмера

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Відповідно до нової конституції, влада перейшла до трьох консулів, першим із яких став Наполеон. Він був наділений величезними повноваженнями: призначав усіх офіцерів, посадових осіб, суддів і членів сенату. Суттєву роль в успіху перевороту зіграв Йоахім Мюрат, за що удостоївся руки молодшої сестри Наполеона - Кароліни.

1867. Останній японський сьогун Йосінобу пішов у відставку, передавши владу імператору Муцухіто і закінчивши восьмивікове правління сьогунів у Японії (почалася епоха Мейдзі).

1900. Російська стотисячна армія завершує окупацію Манчжурії.

1906. Дозволом виходити із селянських общин розпочалася аграрна реформа Петра Столипіна.

Петро Столипін

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1911. Парижанин Жорж Клод запатентував неонову рекламу.

1918. У ході Листопадової революції в Німеччині імператор Вільгельм II зрікся престолу. 

Вільгельм ІІ з династії Гогенцоллернів, останній кайзер Німечини та король Пруссії

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Новим канцлером призначений лідер соціал-демократів Фрідріх Еберт. О 14-й годині Філіп Шейдеман, один із лідерів соціал-демократів, з балкона рейхстагу оголосив про створення Німецької республіки, а дві години потому лідер ліворадикального «Союзу Спартака» Карл Лібкнехт проголосив створення соціалістичної республіки. Наступного дня був сформований тимчасовий уряд - Рада народних уповноважених.

1918. У Львові створили виконавчий орган ЗУНР (з 13 листопада 1918 р. - Державний секретаріат).

1923. Придушений «пивний» путч в Мюнхені під керівництвом Адольфом Гітлера.

1938. «Кришталева ніч» у нацистській Німеччині: під час погромів з 9 на 10 листопада спалено та зруйновано єврейські будинки, школи і синагоги. Убитий 91 єврей, заарештовані близько 30 тисяч євреїв, яких відправлять у концентраційні табори.

1938. У Хусті для організації оборони Карпатської України утворили напіввійськову організацію «Карпатська Січ».

Старшина Карпатської Січі. Зліва направо: Іван Рогач, Іван Роман і Тацинець Федір

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1970. Помер Шарль де Голль, французький військовий, політичний і державний діяч, генерал, перший президент П'ятої республіки у 1958—1969 рр. 

Шарль де Голль, 18-й Президент Франції

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Він організував у Лондоні рух «Вільна Франція» (пізніше «Франція, що бореться») і воював проти нацистів у 1940—1944 рр., був главою тимчасового уряду Франції у 1944—1946 рр., лідером власної партії. У 1958 р. Національні збори доручили йому сформувати уряд на час економічної відбудови Франції і вирішити проблему кризи в Алжирі. Ще до початку свого президентства дуже відчутно зміцнив владу глави держави, проводив політику «голлізму».

1972. Ендрю Янг став першим чорношкірим американцем, обраним у конгрес США від південних штатів, з часів епохи Реконструкції середини XIX ст.

1976. У Києві створена Українська громадська група сприяння виконанню Гельсінських угод. Її членами-засновниками були Микола Руденко (керівник УГГ), Олександр Бердник, Петро Григоренко, Іван Кандиба, Левко Лук'яненко, Оксана Мешко, Микола Матусевич, Мирослав Маринович, Ніна Строката, Олекса Тихий.

1977. Українська Гельсінкська група оприлюднила "Маніфест українського правозахисного руху".

1989. Початок руйнування Берлінського муру. Виступаючи на прес-конференції, яка транслювалася у прямому ефірі, представник уряду НДР Гюнтер Шабовськи оголосив про рішення ради міністрів Німецької Демократичної Республіки щодо нових правил виїзду з країни, за якими з наступного дня громадяни НДР могли отримати візи для негайного відвідання Західного Берліна і ФРН. Не дочікуючись призначеного терміну, сотні тисяч східних німців у ніч із 9 на 10 листопада рвонули через Берлінську стіну, і прикордонники зрештою були змушені відкрити вільний прохід зі Східної в Західну частину Берліна.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар