8 жовтня - Україна Incognita

8 жовтня

1085. У Венеції освячений Собор Святого Марка.

«Золотий вівтар» собору Святого Марка

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1596. Підписано Брестську унію, створено Греко-католицьку церкву. 

«Берестейська унія», Вінніпег (вітражист: Лео Мол)

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1204 року, коли хрестоносці захопили столицю Візантії та утворили Латинську імперію було створено «латинські патріархії» Олександрії, Єрусалиму, Антіохії та Константинополя. Таким чином, разом з новою політичною владою, була встановлена і нова влада церковна. 1261 року - з падінням Латинської імперії Константинопольський патріарх переїхав до Кандим (о. Кріт), а потім у Негропонте (о. Евбея). Відбулось декілька спроб об'єднання православних та католицької церков: Ліонський собор, Флорентійська унія, Берестейська унія, Ужгородська унія та інші. Спільним для греко-католицьких церков є грецький (візантійський) обряд, який, однак, існує в різних варіантах, навіть у межах однієї церкви. Богослужіння відправляються різними літургічними мовами. Спільною є також і догматика, в основі якої є православна догматика, повністю, однак, узгоджена з римо-католицькою. Найчисельнішою в світі греко-католицькою церквою є УГКЦ.

1621. Підписано Хотинський мирний договір. 

Хотинський мирний договір, образ Марчелло Бачареллі

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Цим договором покладено кінець польсько-турецькій війні 1620—1621 рр. (у якій брали участь й українські козаки) та встановлено кордон між Польщею і Туреччиною на Дністрі. Туреччина і Кримське ханство зобов'язалися не нападати на Україну й Польщу, а Польща віддавала Туреччині чи її васалові Молдавії Хотин і зобов'язалася припинити походи запорізьких козаків на Крим і Туреччину. Українське козацтво було покривджене цим договором і в подальшому готувало своїй повстання проти Польщі.

1892. Народилася Марина Цвєтаєва, російська поетеса. 

1895. Прояпонський переворот в Сеулі, вбивство королеви Мін.

Королева Кореї

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1918. Польська регентська Рада проголосила незалежність Польщі.

Державний герб Республіки Польща

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1918. П.Скоропадський затвердив ухвалену Радою міністрів “Постанову про асигнування 100 000 карбованців на організацію українського козацтва”.

1938. В Ужгороді створено перший уряд автономного Закарпаття, яке з 30 грудня 1938 почало називатися Карпатською Україною.  

Авґустин Волошин, Президент Карпатської України

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Після Мюнхенського договору чотирьох держав (30 вересня 1938 року) складне міжнародне становище Чехо-Словаччини і всезростаюча боротьба українського населення за політичні права примусили чехословацький уряд погодитися надати Карпатській Україні статус автономної республіки. 8 жовтня 1938 р. було утворено перший автономний уряд на чолі з А.Бродієм (затверджений центральною владою 11 жовтня 1938 р.). 22 листопада 1938 р. празький парламент ухвалив конституційний закон про автономію Карпатської України, після чого Чехо-Словаччина перетворилася на федеративну державу чехів, словаків і карпатських українців. 26 жовтня 1938 року А.Бродія, який намагався проводити проугорську політику, було усунуто з посади голови уряду і прем'єр-міністром Карпатської України обрано А.Волошина. Рішенням Першого Віденського арбітражу 2 листопада 1938 р. значна частина Карпатської України (Ужгородський, Мукачевський і Севлюський повіти) з містами Ужгород, Мукачево і Берегово були приєднані до Угорщини. За цих умов столицю Карпатської України 10 листопада було перенесено до Хусту.

1938. Розстріляно Гната Хоткевича, українського письменника, бандуриста. 

Гнат Хоткевич

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Хоткевич потрапив у неласку до влади в 1932 р. і після смерті М. Скрипника втратив державну роботу. Твори його були заборонені. В 1934 р. попав під поїзд і був поранений. За єжовщини Хоткевич був заарештований. Особливою трійкою УНКВС по Харківській області від 29 вересня 1938 року засуджено до розстрілу за «участь у контрреволюційній організації». Вирок виконано 8 жовтня 1938 року. Реабілітовано 11 травня 1956 року. По реабілітації видано «Твори в двох томах» (1966).

1942. У Почаєві підписано Акт про об'єднання Української автокефальної православної церкви та Автономної православної церкви.

Андріївська церква - значний осередок сучасної УАПЦ

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1944. Оволодівши селом Лавочне Львівської області, радянські війська здійснили повторну окупацію західно-українських земель.

1992. Помер Віллі Брандт, німецький політик, державний діяч, лауреат Нобелівської премії миру (1971).

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар