8 травня - Україна Incognita

8 травня

1709. Війська Петра I зруйнували Запорізьку Січ.

Ілюстрація з сайту uateka.com

Ця акція стала відповіддю Петра І на перехід запорожців на бік гетьмана Івана Мазепи. У березні 1709 року до війська гетьмана, який повстав проти російської влади, приєдналася Запорозька Січ.

Полк Яковлєва захопив 36 січових гармат, 13 прапорів та інші військові клейноди.

Запорожці, які врятувалися від каральної експедиції Яковлєва, заснували нову Січ на ріці Кам’янці. Через 2 роки вони перейшли у пониззя Дніпра, яким тоді володіло Кримське ханство, і біля впадіння Інгульця у Дніпро заснували Олешківську Січ на місці нинішнього міста Цюрюпинська на Херсонщині.

1713. Столицю Російської імперії перенесено з Москви до Санкт-Петербургу.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1737. (За новим стилем. Англія перейшла на Григоріанський календар у 1752 році). Народився Эдуард Гіббон, англійський історик.

Ілюстрація з сайту img0.liveinternet.ru

Найвідоміша праця Гіббона - шеститомна "Історія занепаду та загибелі Римської імперії", опублікована з 1776 по 1788. Деякі дослідники вважають саме її початком сучасної західноєвропейської історичної науки.

1794. Помер Антуан Лавуазье, французький вчений, один із засновників сучасної хімії.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Лавуазьє експериментально довів, що повітря - не просте тіло, а суміш різних за властивостями газів. Запропонував назву «оксиген» і пояснив його роль у процесах випалювання, горіння, дихання. Навів визначення хімічного елемента, встановив хімічний склад води, оксидів нітрогену, багатьох мінералів. Довів закон збереження маси речовини. Склав першу таблицю простих речовин. Один із засновників термохімії. У 1789 р. Лавуазьє опублікував підручник «Елементарний курс хімії», цілком заснований на кисневій теорії горіння і новій номенклатурі, який став першим підручником нової хімії.

1828. Народився Анрі Дюнан, ініціатор створення міжнародного товариства «Червоний Хрест».

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Завдяки його зусиллям був заснований Міжнародний комітет Червоного Хреста і у 1864 р. прийнята перша Женевська конвенція про поліпшення долі поранених в сухопутній війні. У 1901 спільно з Фредеріком Пассі став першим лауреатом Нобелівської премії миру.
День народження Дюнана відзначається як Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

1880. Помер Гюстав Флобер, французький романіст.

Ілюстрація з сайту www.hrono.ru

Флобер - засновник реалістичної школи у Франції. Створив класичні зразки французької прози. Найбільш знамениті його романи - "Пані Боварі" та "Виховання почуттів". Історична проза - романи "Саламбо", "Іродіада" та ін. Флобер також вплинув на розвиток реалізму у світовій літературі.

1923. Великобританія пред'явила СРСР «ультиматум Керзона».

Джордж Керзон

Ілюстрація з сайту www.krugosvet.ru

Міністр закордонних справ Великобританії лорд Керзон пред'явив СРСР звинувачення в проведенні антибританської політики на Сході і зажадав у 10-денний термін виконати наступні умови:

- припинити підривну діяльність в Ірані та Афганістані, яка здійснювалась з радянських представництв у цих країнах;
- припинити релігійні переслідування в Радянському Союзі;
- звільнити англійські риболовні траулери (заарештовані, за твердженням Москви, за ловлю риби в радянських територіальних водах).

1933. Махатма Ганді почав голодування (21 день) проти британського панування в Індії. 

Ілюстрація з сайту visionary.management.com.ua

1936. Помер Освальд Шпенглер, німецький філософ і публіцист.

Ілюстрація з сайту gtmarket.ru

Відомий завдяки праці «Занепад Європи», у якій розглядав культуру не як єдину загальнолюдську, а як розколоту на окремі культури, кожна з яких проявляється на основі власного унікального «прафеномену» - «способу переживання» життя. Таких культур вісім: єгипетська, індійська, вавилонська, китайська, «аполлонівська» (греко-римська), «магічна» (візантійсько-арабська), «фаустівська» (західноєвропейська) і культура майя. Розвиток культур підпорядковується певному біологічному ритму, який зумовлює головні фази їх розвитку: народження і дитинство, молодість і зрілість, старість і «занепад». Кожній культурі відведено час існування (близько тисячоліття), який залежить від внутрішнього життєвого циклу. Вмираючи, культура перероджується в цивілізацію.

1943. Переломний момент повстання у Варшавському гетто, збройному виступі євреїв Польщі проти спроб німців ліквідувати залишки гетто.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Цього дня есесівці захопили штаб-квартиру «Єврейської бойової організації». Опір повстанців було зламано до початку червня, але окремі бойові групи продовжували боротьбу все літо. Практично всі керівники повстання загинули.

1945. У Карлсхорсті (передмістя Берліна) представники німецького верховного командування підписали акт про беззастережну капітуляцію Німеччини.

Ілюстрація з сайту www.gsvg.ru

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар