8 січня - Україна Incognita

8 січня

1297. Монако стало незалежною державою. 

8 січня 1297 р. політичний біженець із Генуї Франческо Грімальді разом із кількома надійними партнерами в одязі ченців піднялися на величезну скелю, що виходить у Середземне море неподалік Ніцци, і вмовили захисників місцевого замку прихистити їх на ніч.

Опинившись усередині, вони зірвали з голів капюшони, захопили замок і частину узбережжя, зробивши його своєю власністю - князівством Монако, яким відтоді правлять Грімальді.

1570. Іван Грозний з військом увійшов у Новгород і почав винищення населення міста. 

8 січня в оточене місто вступив цар і наказав схопити архієпископа Пимена, який урочисто його зустрічав, разом із міськими чиновниками і їхніми слугами. На Городищі відкрився суд: щодня перед Грозним представляли до тисячі новгородців, яких били, палили, прив'язували до саней і тягнули до річки, кидаючи з мосту в крижану воду цілими родинами, а хто виринав – рубали. Страти тривали п'ять тижнів, загинуло близько 60 тисяч людей, а Новгород був розграбований

1642. Помер Галілео Галілей, видатний італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, математик, один із засновників сучасного експериментально-теоретичного природознавства, поет і літературний критик.

Після публікації у 1632 році "Діалогу про дві найголовніші системи світу — Птолемеєву та Коперникову" інквізиція викликала Галілея до суду (1633), звинувативши в коперниканстві. Погрожуючи заборонити займатися науковою діяльністю і спалити неопубліковані праці, інквізиція змусила Галілея відмовитися від теорії Коперника, а на "Діалог" наклала заборону. Після процесу Галілей був оголошений "в’язнем святої інквізиції" і змушений був жити спочатку в Римі, а потім - в Арчертрі біля Флоренції. Однак наукову діяльність Галілей не припинив.

1656. У голландському місті Гарлем вийшов перший номер газети „Гарлемський вісник”, яка видається і досі. Це найстаріше з періодичних видань, що існують сьогодні.

1815. Британські війська напали на Новий Орлеан, сподіваючись відокремити Луїзіану від решти території США. Однак американці під командуванням генерала Ендрю Джексона відстояли місто.

Насправді війна за незалежність США вже була завершена 12 грудня 1814 р., але сторони про це не знали. На фото - генерал Ендрю Джексон

1823. Народився Альфред Уоллес, англійський натураліст, який створив одночасно і незалежно від Чарльза Дарвіна теорію природного відбору. 

Уоллес першим запровадив термін «дарвінізм»

У 1858 р. Уоллес послав Дарвіну рукопис своєї статті «Про прагнення різновидів нескінченно віддалятися від початкового типу», ідеї якої збігалися з теорією Дарвіна. 1 липня наступного року Дарвін опублікував її разом із коротким викладом своєї теорії в протоколах лондонського Ліннеївського товариства.

1851. Французький фізик Жан Фуко завдяки сконструйованому ним апарату довів, що земля обертається. 

Таким чином, Фуко зробив висновок, що спостерігається обертання Землі

Фуко демонструє результати своїх досліджень публіці. З сайта www.krugosvet.ru

Фуко сконструював прилад, що складається з п'ятикілограмової кулі з латуні, підвішеної до стелі на сталевому дроті завдовжки два метри. Хитнувши кулю, Фуко спостерігав поворот площини її гойдання на кілька градусів, хоча ніяких підстав для цього не було.

1859. Народився Степан Смаль-Стоцький, український мовознавець і педагог, визначний громадсько-політичний, культурний і економічний діяч на Буковині. 

Спільно з Миколою Васильком та іншими Смаль-Стоцький добився цілковитої рівноправності українців в адміністрації й політичному житті Буковини. Завдяки його заходам і працям у 1893 р. запроваджено фонетичний правопис у середніх школах Буковини, а згодом розбудовано українське (зокрема середнє) шкільництво. Розробив шкільну граматику української мови (1893). У 1917 р. - голова Бойової управи Січових стрільців, у 1919 р. - посол ЗУНР у Празі, де жив до смерті. Був керівником Музею визвольної боротьби, першим головою Української Могилянсько-Мазепинської Академії наук. Похований у Кракові.

1888. Народився Гнат Юра, український театральний режисер, актор театру і кіно. 

Юра спеціалізувався на побутових, комедійних та характерних ролях

З 1907 р. - на професійній сцені в трупі С. Максимовича, далі - в театрі товариства «Руська бесіда» у Львові (1913-1914), у Молодому театрі (1917), в театрі ім. Т. Шевченка в Києві (1919). Від 1920 р. - в театрі ім. Івана Франка, створеному під опікою УГА у Вінниці, згодом перенесеному до Києва. У цьому театрі Гнат Юра працював до 1961 р. як художній керівник і режисер, підготувавши близько сотні вистав. Викладав у Київському театральному інституті (1938-1961). Знімався у фільмах «Прометей», «Кармелюк» (пан Опанасенко), «Тарас Шевченко» (Щепкін), «Партизани в степах України», «Сто тисяч» (Бонавентура).

1889. Учений Герман Холлеріт із Нью-Йорка запатентував табулюючу машину, яка була використана під час перепису населення в країні.

Створена винахідником компанія Tabulating Machine Company пізніше була перейменована в IBM

Пристрій, винайдений Холерітом. З сайта www.danielclemente.com

1935. Народився Василь Симоненко, визначний український поет-«шістдесятник», журналіст, діяч українського руху дисидентів. Автор поезій «Де зараз ви, кати мого народу?», «Задивляюсь у твої зіниці («Хай мовчать америки й росії...»), «Лебеді материнства», «Ти знаєш, що ти людина?», «Україні», «Вино з троянд», «Дід помер», «Злодій», «Кирпатий барометр».

1938. Помер Микола Любинський, український мовознавець, політичний діяч періоду Української національної революції, член Центральної Ради. У 1917 р. вступив до Української партії соціалістів-революціонерів (УПСР), 1919 р. увійшов до її ЦК. У березні-квітні 1918 р. — міністр закордонних справ УНР. Був членом української делегації на переговорах у Бресті. У Радянській Україні в 1920-х роках — співробітник ВУАН. Репресований і розстріляний.

Підписання Берестейського мирного договору делегацією Української Народної Республіки. 1-й зліва -- Микола Левітський, 2-й -- Олександр Севрюк, 3-й -- Микола Любинський. Берестя-Литовське, 9 лютого 1918 р. З сайта alex-vash.livejournal.com

1944. Війська 2-го Українського фронту в результаті вмілого обхідного маневру оволоділи Кіровоградом і з боями зайняли понад 80 інших населених пунктів. Війська 1-го Українського фронту, продовжуючи наступ, здобули райцентр Вінницької області Іллінці та ще 60 сіл.

1947. Народився Девід Боуї (Девід Джонс), англійський рок-музикант-мультиінструменталіст, співак, продюсер, аудіо-інженер, композитор, художник, кіноактор. Знімався у фільмі «Твін Пікс». Новаторська творчість Боуї справила величезний вплив на сучасну популярну музику. Володар «Греммі» 1984 р. (за краще коротке відео) і 2006 р. - за внесок у музичну індустрію. Член Залу слави рок-н-ролу.

1959. Шарль де Голль став першим президентом П'ятої республіки у Франції.

1965. Помер Володимир Сосюра, український письменник, поет-лірик, автор понад 80 збірок поезій, широких епічних віршованих полотен (поем), роману «Третя Рота». 

З сайта lichnosti.net

Лауреат Сталінської премії 1948 р. Брав участь у громадянській війні, спершу в армії УНР, про перебування в якій надрукував у журналі «Червоний шлях» (1925) спогади «З минулого»; пізніше в Червоній армії. Згодом належав до літературних організацій «Плуг», «Гарт», ВАПЛІТЕ, ВУСПП. У 1951 р. зазнав гострих нападів критики, приводом до чого була стаття в газеті «Правда», яка обвинувачувала Сосюру у «буржуазному націоналізмі» за патріотичну поезію «Любіть Україну», написану 1944 р. Автор поезій «Білі акації будуть цвісти», «Коли потяг у даль загуркоче», «Люблю весну, та хто її не любить», «Мазепа», «Так ніхто не кохав» та ін.

1977. У Москві прогриміли три вибухи: о 17:33 у поїзді метро на перегоні між станціями „Ізмайловський парк” і „Первомайська”, о 18:05 у продуктовому магазині №15 на площі Дзержинського (зараз Луб'янська), о 18:10 – біля продуктового магазину №5 на вулиці 25 Жовтня (нині Нікольська), де бомба була закладена в чавунну урну. Унаслідок цих вибухів загинуло 29 людей. Як встановило слідство, виконавцями терактів були мешканці Єревана Степан Затикян, Акоп Степанян та Завен Багдасарян - члени нелегальної вірменської націоналістичної партії. Всі троє були засуджені до смертної кари і розстріляні, але у справі й досі залишається багато нез'ясованих моментів.

1980. Голова президії Верховної Ради СРСР Леонід Брежнєв і секретар президії Михаїл Георгадзе підписали указ ВР №100 «Про позбавлення Сахарова А. Д. державних нагород СРСР». Академіка-дисидента Андрія Сахарова позбавили звання Героя соціалістичної праці (у нього були три Зірки Героя) і всіх наявних у нього державних нагород у зв'язку із „систематичним вчиненням дій, що ганьблять його як нагородженого, і беручи до уваги численні пропозиції радянської громадськості”. Академік дізнався про цей указ тільки через два тижні.

2004. У Саутгемптоні відбулася церемонія «хрещення» морського суперлайнера «Queen Mary 2», найбільшого на той час у світі.

2020. Збиття українського Boeing 737 під Тегераном, загинуло 176 людей. Авіакатастрофа, що трапилась 8 січня 2020 року, о 6:14 за іранським часом. Літак Boeing 737—800 належав авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України». Загинули усі, хто перебував на борту: 176 осіб, з яких 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Усі члени екіпажу та двоє пасажирів були громадянами України. Серед пасажирів було 24 неповнолітніх, з них 19 дітей до 12 років. Найменша дитина — 2018 року народження. 9 січня 2020 року було оголошено днем жалоби в Україні та Ірані.

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар