8 листопада - Україна Incognita

8 листопада

1090. Митрополит Єфрем освятив Св.Михайлiвський собор в Переяславі.

Ілюстрація з сайта pereyaslav.info

1623. Вперше опубліковане зібрання творів Шекспіра.

Ймовірний портрет Вільяма Шекспіра

Ілюстрація з сайта pravkniga.ru

1758. Народився Мелетій Модест (світське ім’я – Михайло) Гриневецький, український церковний діяч, історик, джерелознавець, педагог, краєзнавець і колекціонер. 

1793. Лувр відкрився для публіки.

Фото з сайта www.all-world.com.ua

1848. Народився Готлоб Фреге, німецький логік, математик і філософ. 

Готлоб Фреге

Фото з сайта www.teor-meh.ru

Батько Фреге був шкільним учителем, викладав математику. Фреге почав свою вищу освіту в Єнському університеті в 1869 р. Через два роки він переїхав до Геттінгену, де він і захистив в 1873 р. свою дисертацію з математики «Über eine geometrische Darstellung der imaginären Gebilde in der Ebene» (О геометричному поданні уявних об'єктів на площині). Після захисту дисертації він повернувся в Йену, де під керівництвом Аббе написав габілітаційну роботу «Rechnungsmethoden, die sich auf eine Erweitung des Größenbegriffes gründen» (Методи розрахунків, які засновані на розширенні поняття розмірності) (1874) і отримав місце приват-доцента (1875). В 1879 р. він став екстраординарним, в 1896 р. — ординарним професором. З його безпосередніх учнів широко відомий тільки Рудольф Карнап (згодом — один з членів Віденського гуртка і автор ряду важливих робіт з філософії науки). Оскільки всі діти Фреге померли до досягнення зрілості, в 1905 р. він взяв у будинок прийомного сина. Популяризація його ідей Карнапом, Бертраном Расселом та Людвігом Вітгенштейном зробила Фреге відомим в певних колах ще в 1930-тих. В англомовному світі його роботи стали широко відомі тільки після Другої світової війни, значною мірою завдяки тому, що багато логіки і філософи, які вважали спадщину Фреге важливим внеском у розвиток філософської думки (наприклад, Рудольф Карнап, Курт Гедель та Альфред Тарський), змушені були емігрувати в США. Вони сприяли появі англійських перекладів основних робіт Фреге, які й принесли йому широку популярність.

1867. Оперою Олексія Верстовського «Аскольдова могила» розпочав свій перший сезон постійний оперний театр у Києві.

Олексій Верстовський

Ілюстрація з сайта www.classic-music.ru

1883. Народився Остап Луцький, український громадсько-політичний діяч, публіцист, поет. 

Остап Михайлович Луцький

Фото з сайта www.ukrcenter.com

Навчався у Бучацькій та Станиславівській гімназіях. Студент права Львівського університету, вивчав філософію у Празі та літературу у Краківському університеті. Поет, член «Молодої музи», автор збірок поезій «З моїх днів» (1905), «В такі хвилі» (1906). Співредактор часопису «Буковина» (1907—1914). Протягом цих років фактично редагував часопис, що дуже позитивно позначилося на якості газети. У ці роки якісно змінилося публіцистичне та літературне наповнення газети. Завдяки активній публікації на сторінках «Буковини» творів «молодомузівців», багато з них швидко стали популярними у тогочасному літературному процесі. Літературний псевдонім «О. Люнатик», «Немирич», О. Л-ий, О-п Л-й, Л. Потужний літературний критик. Написав низку літературно-критичних статей, присвячених літературному процесові кінця ХІХ — початку ХХ століття у яких проповідував модерністські шляхи розвитку літератури, стверджував про необхідність збагачення та урізноманітнення естетичних та художніх принципів в українській літературі. У 1918 р.- в австрійській армії та в УГА. Ад'ютант ерцгерцога Вільгельма Ґабсбурґа (Василя Вишиваного) у 95 піхотному полку австро-угорської армії, сотник УГА — шеф штабу IV Золочівської бригади, старшина з особливих доручень при штабі Головного Отамана. З 1928 р.- один з провідних діячів української кооперації в Галичині. В 1929-39 начальник голова дирекції РСУК.

1909. Відбулись установчі збори членів Київського товариства повітроплавання.

1917. Штурмом узятий Зимовий палац у Петрограді, II з'їзд Рад проголошує перемогу революції.

Зимовий палац

Фото з сайта www.saga.ua

1918. Процеси українського державотворення на західноукраїнських землях підтримало населення закарпатської частини Лемківщини, зокрема Пряшівщини, яке перебувало під владою Угорщини.

Перший осередок визвольного руху на підтримку Української держави виник на цих теренах у с. Стара Любовня, де було скликане віче під проводом о. Омеляна Невицького (1878–1939). За свідченням очевидця, “… плив з усіх сторін нарід… була хвилина, якої наш руський нарід ще не переживав”. Учасники віча проголосили Руську Народну Раду та прийняли важливе рішення про відокремлення Закарпаття від Угорщини і приєднання до Української держави. Головою Народної Ради обрали М. Михалича, а секретарем о. Омеляна Невицького, членами ради стали М. Біс,  Й. Хром’як, д-р Торонський, Завадський та ін. У прийнятому маніфесті проголошувалося, що “Рада, оживлена духомъ демократичныхъ часовъ, пойде путемъ, ведучимъ къ полной национальной свободе нашого народа”.

1920. Радянські війська штурмом узяли укріплення Перекопу.

1927. Закладено Дніпровську гідроелектростанцію потужністю 650 тис. кінських сил. 

Дніпровська ГЕС у радянські часи

Фото з сайта obmnepy.blogspot.com

Будівництво Дніпровської ГЕС було розпочато у 1927 р. Перший гідроагрегат введено в експлуатацію 10 жовтня 1932 р., а в 1939 р. стали до ладу всі 9 гідроагрегатів станції загальною потужністю 560 тис. кВт. 8 турбін було поставлено американською компанією «Ньюпорт Ньюс» (англ. Newport News Shipbuilding and Drydock Company (NNS), ще одна турбіна була копією американської, вироблена в Радянському Союзі. 5 генераторів було поставлено американською компанією «Дженерал Електрік», ще 4 аналогічні вироблені на Ленінградському заводі «Електросила».

1999. Папа римський Іван Павло II вперше в історії папства відвідав Грузію.

Папа Іван павло ІІ і патріарх Грузії Ілля ІІ

Фото з сайта plato.chat.ru

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар