8 квітня - Україна Incognita

8 квітня

1783. Видано маніфест Катерини ІІ про приєднання Кримського ханства до Російської держави.

1820. Грецький селянин Ергос Кедротас з острова Мілос виявив на своїй землі античну статую, яка сьогодні відома всьому світу як Венера Мілоська.

Фото з сайту www.rate1.com.ua

Праюючи на ділянці, він спочатку натрапив на кам'яну нішу розміром близько 4-5 м. У тому кам'яному склепі лежала Венера. На момент знахідки фігура богині вже була розбита на два великі фрагменти. Достеменно відомо, що у лівій руці Венера тримала яблуко.

1835. Помер Вільгельм фон Гумбольдт, німецький філолог, філософ, лінгвіст, державний діяч, дипломат. Старший брат вченого Александера фон Гумбольдта.

Ілюстрація з сайту img0.liveinternet.ru

Вільгельм фон Гумбольдт - один із засновників лінгвістики як науки. Розвинув учення про мову як про неперервний творчий процес і про "внутрішню форму мови" як про вираження індивідуального світобачення народу. 

1882. Народився Дмитро Дорошенко, український культурно-просвітницький, політичний діяч, історик, публіцист, літературознавець, голова Генерального секретаріату Української Центральної Ради, міністр закордонних справ в уряді П. Скоропадського.

Ілюстрація з сайту mynews-in.net

Професор Українського вільного університету у Відні (потім у Празі), керівник Українського наукового інституту в Берліні (1926-1931 рр.), викладач у вузах Варшави та Вінніпега, дослідник авторства "Історії Русів" і творчості Шевченка, Куліша, Костомарова та Міцкевича.

Автор "Нарису історії України" (1931-1932 рр.), в якому здійснюється аналіз причин поразки української козацької держави XVII-XVIII ст.

1904. Великобританія і Франція підписали угоду, що одержала неофіційну назву "Сердечна згода" - перший крок до утворення блоку Антанта. У 1907 р. було підписано російсько-англійську угоду.

1929. РНК прийняв ухвалу "Про релігійні культи", яка визначила курс на повне викорінення релігії в СРСР.

1935. У СРСР кримінальну відповідальність поширено на дітей віком від 12 років, яких можна було засудити до страти.

1938. Народився Кофі Аннан, дипломат з Гани, генеральний секретар ООН (1997-2006), з лютого 2012 р. - спеціальний посол ООН і Ліги арабських держав з урегулювання сірійської кризи. Лауреат Нобеліської премії миру 2001 р.

Фото з сайту www.blackpast.org

1944. Розпочалася Кримська наступальна операція радянських військ, що завершилася повним розгромом німецької 17-ї армії та захопленням Кримського півострова.

1949. Народився Василь Овсієнко, український громадський діяч, політик, публіцист, дисидент і політв'язень.

Фото з сайту gdb.rferl.org

Вперше Овсієнка заарештували у 1973 р. за звинуваченням у проведенні антирадянської агітації й пропаганди – за розповсюдження самвидаву. Відбув 4-річний термін позбавлення волі в зоні суворого режиму в мордовських політтаборах. Відбувши покарання, активно листувався з дисидентами і їхніми родинами.

Вдруге Овсієнка засудили у лютому 1979 р. Його на три роки позбавили волі за опір міліції. Ще до закінчення терміну покарання у 1981 р. його засудили до 10 років таборів особливо суворого режиму, 5 років заслання і дали "почесне" звання "особливо небезпечний рецидивіст".

Відбував покарання Василь Овсієнко у таборі, де свого часу загинув поет Василь Стус. У 1988-му був помилуваний і звільнений. Після того працював у рідному селі художником-оформлювачем, бо до роботи вчителем його не допустили.
Був учасником експедиції з перепоховання Василя Стуса, Олекси Тихого і Юрія Литвина в листопаді 1989 року, а також створення в селищі Кучино Пермської області Росії меморіального музею історії політичних репресій "Перм-36".

1973. Помер Пабло Пікассо, іспанський і французький художник, один із найвидатніших митців XX століття.

Із середини 1910-х створював роботи в стилі неокласицизму, з початку 1920-х рр. - сюрреалізму.

Ілюстрація з сайту dic.academic.ru

У 1930-х роках створював скульптури з металу, ілюстрував книги, займався монументальним живописом ("Герніка", 1937), написана після бомбардування цивільних районів однойменного міста).

Ілюстрація з сайту 1.bp.blogspot.com

Ілюстрація з сайту pl.com.ua

Експерти назвали Пікассо найбільш "дорогим" художником у світі. 4 травня 2010 р. картину митця "Оголена на тлі бюста і зеленого листя" було продано на аукціоні Christie's за 106.482 млн доларів США, що стало рекордом, тобто найбільш дорогим шедевром мистецтва коли-небудь проданим у світі.

1990. Помер Райан Уайт (народився 1971 р.), американський підліток, який став символом боротьби проти пандемії ВІЛ / СНІД.

У серпні 1990 р., через чотири місяці після смерті Уайта, Конгрес CША прийняв "Надзвичайний закон про допомогу хворим на ВІЛ / СНІД ім. Райана Уайта "("Ryan White CARE Act "), який часто називають просто "Законом Райана Уайта". Закон покликаний надати доступ до медичної допомоги тим ВІЛ-інфікованим, кого не охоплюють інші джерела фінансування або чия страховка не дозволяє оплатити цю допомогу.

1999. Уряд Югославії оголосив про припинення бойових дій у Косово.

2003. В результаті обстрілу американським танком готелю "Палестина" у Багдаді загинули двоє журналістів агенства "Reuters" - український телеоператор Тарас Процюк та його іспанський колега Хоче Коуто.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар