8 червня - Україна Incognita

8 червня

632. Помер пророк Мухаммед, засновник ісламу.

Портрет із сайту waking-up.org

Мухаммед – основоположник ісламу. Це зробило його визначальною історичною постаттю в світовій історії. Він також був політичним діячем, засновником і головою мусульманської громади, яка в процесі його безпосереднього правління утворила сильне і досить велике державне формування на Аравійському півострові. Саме за правління Мухаммеда більшість арабів було об’єднано в одну державу. З його слів записано Коран.

1668. Петра Дорошенка обрано гетьманом України.

Петро Дорошенко належав до так званих «старовинних» козацьких родів. Він отримав владу непростий для України  період – Москва і Варшава наближалися до миру, а Туреччина не змогла надати реальної допомоги через власні внутрішні проблеми. Під час правління Дорошенка формується постійне наймане військо, яке за своєю суттю наближалося до реєстрових військ.

1786. У Нью-Йорку вперше надійшло в продаж морозиво.

1810. Народився Роберт Шуман, німецький композитор.

Портрет із сайту zvukinadezdy.ucoz.ru

Музичні твори Роберта Шумана лаконічні та розгорнуті одночасно. Вони є окремими композиціями та об’єднаними циклами мелодій. Шумана справедливо вважають наступником Шуберта. Акомпонементикомпозитора вимагають і від виконавця, і від вокаліста особливих умінь.

1882. Народився Микита Шаповал, український політик і громадський діяч, публіцист.

Фото з сайту wordpress.com

В архіві Микити Шаповала зберігається 340 статей, 36 книг, 3 поетичних збірки і 5 підручників. Займався активною проукраїнською революційною просвітительською роботою під час революції 1905 року. Боротьба за інтереси солдатів та розуміння проблем визвольного руху роблять Шаповала лідером військового гарнізону. Його обирають головою революційного комітету. Надзвичайна роль в просвітній справі Шаповала належить його поезії – збірки «Сни віри» (1908 р.), «Самотність» (1910 р.) і «Лісові ритми» (1917 р.).

1926. Народилася Ірина Сеник, українська поетеса, дисидент.

Ірина Сеник була відомою поетесою, членом Організації українських націоналістів, членом Української Гельсінської групи. Як учасницю національно-визвольного руху Ірину Сеник 12 грудня 1945 року було заарештовано за звинуваченням у «зраді Батьківщини», а потім засуджено у березні 1946 року терміном на 10 років таборів. Покарання член ОУН відбувала в таборах Іркутської області (Заозерлаг, Ангарлаг).

1946. Засновано Міжнародну організацію журналістів.

1955. Народився Тім Бернерс-Лі, засновник низки інтернет-протоколів.

Фото з сайту rate1.com.ua

У 1989 році, працюючи в компанії CERN, Бернерс-Лі запропонував проект, відомий під назвою «ВсесВітня паВутина» (англ. World Wide Web). Проект мав на меті публікацію гіпертекстових документів, пов’язаних між собою гіперпосиланнями, що полегшило б пошук і консолідацію інформації. Проект Інтернету був призначений для вчених CERN і спочатку використовувався у внутрішній мережі. Для здійснення проекту Тімом Бернерс-Лі (спільно з його помічниками) були винайдені ідентифікатори URI (і, як окремий випадок, URL), протокол HTTP і мову HTML. Ці технології покладено в основу сучасної Всесвітньої павутини.

1970. Помер Абрахам Харольд Маслоу, американський психолог.

Фото з сайту psychosoma.narod.ru

За теорією Абрахама Маслоу поняття самоактуалізації та особистісного розвитку є одними із основних у гуманістичній  психології. Історії відома піраміда потреб, розроблена Маслоу, але дослідники його наукової спадщини зазначають, що в жодній із праць психолога цієї схеми немає. Навпаки, він вважав, що потреби не можуть бути фіксованими та універсальними для кожної людини.

1973. Померла Наталія Полонська-Василенко, член-засновник Українського історичного товариства.

Фото з сайту ukrainians-world.org.ua

Наталія Полонська-Василенко – авторка майже 200 наукових праць, які складають золотий фонд української історіографії в царині історії Запоріжжя та Південної України XVIII ст. Дійсний член Наукового товариства імені Т. Шевченка, академік Української Вільної академії наук у Парижі.

1993. Розпочався всеукраїнський страйк шахтарів.

Фото з сайту uateka.com

Страйк призвів фактично до зменшення видобутку вугілля та занепаду галузі. Його унікальністю для того часу була в тому, що страйк мав яскраво виражений політичний і всеукраїнський характер, крім традиційних для подібних акцій економічних вимог.

Фото з сайту istpravda.com.ua

1995. На посаду Прем’єр-міністра України затверджений Євген Марчук.

Фото з сайту day.kiev.ua

Займав посаду до 27 травня 1996 року (4-й Прем’єр-міністр України). Кандидат юридичних наук, народний депутат України 2-го і 3-го скликань. Нагороджений Орденом Трудового Червоного Прапора, Орденом князя Ярослава Мудрого V ст., Командорським Хрестом із зіркою за заслуги перед Республікою Польща.

2002. Після реконструкції в Києві відкрився кінотеатр «Київська Русь».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар