7 жовтня - Україна Incognita

7 жовтня

1253. Короновано короля Данила Галицького в Дорогочині. 

Пам'ятник королеві Данилу у Львові

Фото з сайта uk.wikipedia.org

У серпні 1245 у битві під Ярославом війська Данила та його брата Василька розбили полки чернігівського князя Ростислава, галицьких бояр, угорців і поляків, що завершило майже 40-річну боротьбу за владу над Галицько-Волинським князівством. Після Ярославської битви Данило був змушений поїхати до ханського двору в Сараї і визнати залежність від Золотої Орди.

У переговорах з Батиєм Данило добився від нього підтвердження своєї влади над Галицько-Волинським князівством, але не над Києвом. До того ж він був зобов'язаний надсилати свої військо для участі в походах Батия на Польщу, Литву, Угорщину та інколи платити данину. Хороші відносини з татарами пішли, проте, на користь Данилові: король Угорщини Бела IV погодився на шлюб своєї дочки Констанції з сином Данила, Левом. Цей родинний зв'язок спричинив участь Данила в боротьбі угорского короля з чеським за австрійську спадщину. При цьому його син Роман одружився з наступницею трону Австро-Штирійського герцогства Гертрудою і на початку 1250-х рр. (після смерті її батька, герцога Фрідріха ІІ) Данило заявив свої права на його володіння як на посаг своєї невістки. Він втрутився у війну за австрійський трон, але його участь у ній (з допомогою поляків) була невдалою. 

1571. Біля Лепанто (Греція) відбувся останній в історії бій гребного флоту. У ньому втратив ліву руку іспанський письменник Сервантес.

Мігель де Сервантес

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1849. Помер Едгар Аллан По, американський поет і письменник. 

Едґар Аллан По. Дагеротип 1848 року, менш ніж за рік до смерті письменника

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1879. Австрія уклала таємну угоду з Німеччиною - перший крок у створенні Троїстого Союзу.

Договір передбачав спільні дії обох країн у випадку нападу Росії на одну із них. Цей двосторонній союз 20 травня 1882 був доповнений договором між Німеччиною, Австро-Угорщиною та Італією. Німеччина і Австро-Угорщина зобов'язувалися надавати всіма засобами допомогу Італії у випадку нападу на неї Франції, а Італія брала на себе зобов'язання допомогти Німеччині, якщо б вона стала жертвою неспровокованого нападу з боку цієї ж держави. Австро-Угорщина звільнялась від допомоги Німеччині у випадку військових дій проти Франції - їй відводилась роль резерву на випадок втручання у конфлікт Росії. Окремі статті договору стосувались великих держав і передбачали, що у випадку нападу двох або кількох великих держав на одного члена Троїстого союзу у війну з ними вступають всі учасники договору. У випадку нападу однієї з великих держав, дві інші зобов'язувались зберігати сприятливий нейтралітет. Виняток робився лише для Франції: у випадку її нападу на одну з країн союзу, всі інші виступали на спільну боротьбу проти неї. Відразу ж після підписання договору Італія заявила, що не зможе надати допомогу союзникам, якщо на них нападе Велика Британія, у зв'язку з підвищеною вразливістю берегових комунікацій у випадку нападу на них британського військового флоту. Держави зобов'язувались у випадку спільної участі у війні не підписувати сепаратного миру і дотримуватись таємниці про укладений союз.

1913. Уперше у світі на заводі Генрі Форда в Детройті весь виробничий процес збирання автомобілів почав виконуватися на конвеєрі.

Генрі Форд. Фото 1919 року

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1944. США, СРСР, Британія і Китай домовилися про заміну Ліги Націй Організацією Об'єднаних Націй.

Прапор ООН

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1949. Утворена Німецька Демократична Республіка. 

Еріх Гонеккер, багаторічний керівник Німецької Демократичної Республіки

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Згідно із домовленостями, досягнутими на Ялтинській і Потсдамській конференціях, союзники створили свою спільну військову окупаційну адміністрацію Німеччини - Союзну контрольну раду у складі чотирьох держав (США, Великобританія, СРСР, Франція), яка мала бути військовим урядом до відновлення суверенітету країни. У Східній Німеччині, радянська окупаційна зона складалася із п'яти земель: Мекленбург-Передня Померанія, Бранденбург, Саксонія, Саксонія-Ангальт і Тюрінгія. Після відмови радянського уряду від союзної контрольної ради у 1948 році, радянська адміністрація сприяла розвитку окремого соціалістичного уряду у своїй зоні. Тим не менш, через сім років після Потсдамської конференції, СРСР через Ноту Сталіна (10 березня, 1952) запропонував возз'єднання Німеччини, яку три західні держави союзників (США, Франція, Великобританія) відхилили. Через кілька місяців по тому, радянський лідер Йосип Сталін, комуністичний прихильник возз'єднання, помер у березні 1953 року. Його наступник, Микита Хрущов, відкинув возз'єднання як еквівалент приєднання Східної Німеччини до Заходу, а значить возз'єднання було неможливим до падіння Німецької Демократичної Республіки у 1989 році.

1976. У Китаї заарештована «банда чотирьох» на чолі з удовою Мао Цзе Дуна. 

Цзян Цін, відома також під сценічнимп ім'ям Лань Пінь. Китайська актриса, що стала в 1938 році дружиною Мао Цзедуна і увійшла до вищих ешелонів влади в Китаї

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Банда чотирьох- головні члени радикального об'єднання, що зіграли ключову роль у проведенні Культурної революції і намагались захопити владу після смерті комуністичного лідера Мао Цзедуна в 1976. У банду чотирьох увійшла його вдова Цзян Цін та Чжан Чуньцяо, Ван Хунвень і Яо Веньюань. Після спроби невдалого перевороту їх привселюдно судили і визнали винними в державній зраді.

1977. Прийнята третя і остання Конституція СРСР.

1988. У Ризі вперше з 1940 року піднятий латвійський прапор. 

Державний прапор Латвійської Республіки

Ілюстрація з сайта www.33ff.com

Історичні писемні джерела про темно-червоний прапор з білою смугою збереглися з 13 ст., коли з таким прапором проти староестонських племен воювали старолатиські племена. Відомості історичних джерел дозволяють називати прапор Латвії одним з найстаріших у світі. Колір прапора Латвії — особливий темно-червоний, відомий у світі як «латиський червоний» (Latvian red).

2006. Вбита Анна Політковська, російська журналістка. 

Анна Політковська

Фото з сайта zhurnalist.org

За півтори годин до смерті Ганна Політковська розповіла в інтерв'ю «Кавказькому вузлу» про журналістське розслідування фактів вимагання в Чечні у зв'язку з масштабним будівництвом, розгорнутим останнім часом у республіці, і очікуваним висуванням Рамзана Кадирова у президенти Чеченської республіки.

"Головна стаття доходів кадировського бюджету — побори з усіх, кого можна обібрати. Не тільки з бізнесменів, але й, наприклад, із усього чиновництва. Воно, звичайно, у Чечні, як і по всій нашій країні, корумповано від голови до ніг. Кожний такий чиновник «отстегивал» величезні суми зі своїх доходів. Підраховувалося, скільки чиновник вкрав, і змушували платити. Конкретні суми без документів називати не буду. На сьогоднішній день у мене є тільки копії заяв у прокуратуру співробітників МНС, які були обурені тим, що їх змусили «отстегивать» із зарплати по 13 тисяч рублів, а це - більша частина зарплати“.

Убивство викликало різкий осуд світових лідерів. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар