7 січня - Україна Incognita

7 січня

Цього дня християни східного обряду святкують Різдво - день Народження Ісуса Христа.

1598. Помер цар Московської держави Федір. 

Єдиною близькою спадкоємицею престолу залишилася Марія, дочка двоюрідного брата Бориса. Через місяць Земський собор обрав на царство його шурина Бориса Годунова.

1610. Галілео Галілей відкрив перші три супутники Юпітера - Іо, Європу і Ганімед.

Супутник Іо

Зображення протиюпітеріанської півкулі Ганімеда зроблене КА «Галілео». Світлі поверхні, сліди недавніх ударних зіткнень, поорана поверхня і біла північна полярна шапка (у верхньому правому куті зображення), багаті водяним льодом

Європа у природніх кольорах

1782. У США відкрився перший комерційний банк. У Філадельфії, штат Пенсильванія, почав роботу Bank of North America.

1785. Французький аеронавт Жан Бланшар разом з американцем Джоном Джефріссом першими перетнули Ла-Манш на повітряній кулі. Під час польоту стих вітер, і куля почала знижуватися над морем, тож Бланшар та його пасажир були змушені позбутися навіть частини свого одягу.

Здійснивши декілька демонстраційних польотів у Європі, Бланшар відправився в Америку. Тут 9 січня 1793 перелетів з Філадельфії в Нью-Джерсі. Останній, шістдесятий політ Бланшара (1808) закінчився аварією. З сайта http://www.krugosvet.ru

1830. У Балтиморі, штат Меріленд, почала роботу Baltimore&Ohio Railroad Company.Перші поїзди залізниці у США рухалися за допомогою коней.

1839. На засіданні французьких Академії наук та Академії витончених мистецтв фізик Франсуа Араго зробив докладну блискучу доповідь про результат багаторічних дослідів хіміка й винахідника Луї Дагера - метод отримання відбитка зображення (дагеротип) та його достоїнства.Метод фотографії Дагера полягав у проектуванні камерою-обскурою зображення на посріблену мідну пластину. Попередньо витриману в парах йоду пластину потім слід було обробити парами ртуті, відтак виходив малюнок проектованого предмета.

Араго дотримувався хвильової теорії світла Френеля і в 1838 описав схему експерименту, що дозволяв порівнювати швидкості світла в повітрі і більш щільних середовищах - воді та склі (поставлений в 1850 А. Фізо і Л. Фуко). За вказівками Араго У. Левер'є провів математичний аналіз відхилень у русі планети Уран, в результаті чого була відкрита - «на кінчику пера» - планета Нептун. З сайта www.krugosvet.ru

1853. Народився Микола Аркас, український культурно-освітній діяч, письменник, композитор, історик.  

Микола Аркас - автор опери «Катерина» (1897) — першої української опери на сюжет твору Т. Шевченка (перша вистава здійснена трупою М. Кропивницького у 1899 р.), низки романсів («Я боюся тобі розказать про любов» на слова Г. Кернеренка, тощо), обробок українських народних пісень. Створив науково-популярну працю «ІсторіяУкраїни-Руси»(1908), ряд поезій українською мовою («На убивство П. П. Шмідта» та ін.). 

1887. Американець Томас Стівенс із Сан-Франциско завершив першу навколосвітню подорож на велосипеді. Почавши мандрівку у квітні 1884 р., відчайдух проїхав 13 500 миль.

1943. Помер Нікола Тесла, сербо-американський винахідник. Тесла зробив неоціненний внесок у розвиток електротехніки (генератори, трансформатори, електродвигуни) і радіотехніки. На його честь названа одиниця магнітної індукції.

Нікола Тесла - один з найбільш таємничих і відомих вчених. Його життя перетворилося на суцільну легенду ще в ті часи, коли він був живий. Експерименти проводяться Ніколою і навіть сьогодні розбурхують розуми кращих учених світу

1943. Народилася Садако Сасакі, японська дівчинка, яка стала символом неприйняття ядерної війни. 

З сайта urakami.narod.ru

Жила в місті Хіросіма. Під час атомного бомбардування перебувала в будинку всього за милю від епіцентру вибуху і залишилася живою. Росла здоровою й активною дитиною, але в листопаді 1954 р. у неї з'явилися ознаки променевої хвороби. 21 лютого 1955 р. Садако була госпіталізована з діагнозом «лейкемія». Від свого найкращого друга вона почула про легенду, згідно з якою людина, що складе тисячу паперових журавликів, може загадати бажання, яке обов'язково здійсниться. Садако почала складати журавликів із будь-яких шматочків паперу. 25 жовтня 1955 р. вона померла, встигши зробити більше тисячі журавликів. Після публікації її листів Садако стала всесвітньо відомою. У Хіросімі та Сіетлі (США) встановлено статуї дівчинки – жертви ядерної атаки, яка складала журавликів, сподіваючись на порятунок. 

Її кращий друг розповів їй про старовинну японську легенду, яка свідчить, що нагородою тому, хто складе тисячу паперових журавликів, буде виконання його бажання. Садако сподівалася, що складе тисячу журавликів і знову стане здоровою. Вона продовжувала складати паперові журавлики до самої смерті 25 жовтня 1955. 

1953. Президент Гаррі Трумен під час виступу в Конгресі оголосив про те, що США створили водневу бомбу.

1959. Сполучені Штати визнали новий кубинський уряд Фіделя Кастро.

1979. В'єтнамські війська взяли столицю Кампучії Пномпень, поваливши режим «червоних кхмерів».

1989. Помер японський імператор Хірохіто. Новим главою держави проголошений наслідний принц Акіхіто. У Японії настала нова ера – Хейсей.

З сайта eyeonfaith.blogspot.com

1991. Початок операції «Буря в пустелі» у рамках першої війни США в Іраку.

1999. Удруге в історії США почалася процедура імпічменту президента. Білл Клінтон був обвинувачений у неправдивих свідченнях про свої зв'язки з практиканткою Білого дому Монікою Левінськи. У лютому він буде виправданий 55 голосами сенаторів проти 45.

2011. Померла Михайлина Коцюбинська, український філолог та літературознавець покоління шістдесятників. Лауреатка Шевченківської премії, премії імені В. Стуса та ін. Почесний доктор Національного університету «Києво-Могилянська академія». Племінниця письменника Михайла Коцюбинського.

2015. Теракт у Парижі: двоє озброєних ісламських терористів в масках напали на редакцію сатиричного журналу «Charlie Ebdo» і вбили 12 осіб. Наступного дня їх спільники знову вбили невинних. Тільки через два дні терористи були оточені загонами поліції і застрелені під час штурму.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар