7 червня - Україна Incognita

7 червня

1099. Війська хрестоносців під час першого походу почали облогу Єрусалиму.

Облога Єрусалиму тривала до 15 липня 1099 року. Хрестоносці зчинили страшну різанину серед мусульман. Владу в місті отримав Готфрід Бульйонський.

1502. Народився Григорій ХІІІ, Папа Римський з 1572 року.

Фото з сайту pravenc.ru

За часів Григорія XIII розвивалася місіонерська діяльність на завойованих Іспанією і Португалією заморських територіях. Він також вніс зміни у систему літочислення і запровадив календар, відомий сьогодні як Григоріанський. Реформа календаря ліквідувала двотижневе відставання Юліанського календаря по відношенню до сонячного року.

1654. У Реймському соборі пройшла коронація Людовіка XIV.

Ілюстрація з сайту radikal.ru

Людовік XIV правив Францією за допомогою спеціалізованих рад. Його військо було одним із найдисциплінованіших та найорганізованіших за всю історію країни. Під час правління Людовіка XIV у Франції була проведена перша кодифікація торгівельного права і прийнятий Торгівельний кодекс. Відомий також як Король-сонце. 

1775. Сполучені Колонії Америки змінили назву на Сполучені Штати Америки.

Мапа з сайту rokostravel.ru

1827. Народився Георгій Андрузький, український громадський діяч, юрист, поет.

Георгій Андрузький був членом Кирило-Мефодіївського братства. У 1846-47 рр. написав два проекти Конституції «Проект досягнення можливого ступеня рівності і свободи (переважно в слов’янських землях)»  та «Ідеал держави». Під час обшуку його квартири жандарми знайшли один із варіантів Конституції, в якій було описано проект створення федерації слов’янських народів – Слов’янські Сполучені Штати з центром у Києві. За свої ідеї був ув’язнений на Соловках.

1887. Народився Сидір Ковпак, керівник партизанських загонів в Україні під час Другої світової війни.

Портрет із сайту adm-pl.gov.ua

З 1944 року Сидір Ковпак був членом Верховного суду Української РСР, з 1947 року – заступником Голови Президії, а з 1967 року – членом Президії Верховної Ради Української РСР. Депутат Верховної Ради СРСР 2-7-го скликань.

1916. Народився Петро Дужий, український письменник, референт пропаганди ОУН.

Фото з сайту ukrcenter.com

За часи участі в ОУН був кілька разів арештований, катований, але із тюрми повертався в організацію і займався референтською та редакторською роботою. Підготовив та видав кілька брошур та співаників. Дужий був редактором видання Крайового проводу ОУН на ЗУЗ «Вісті української інформаційної служби». 

1921. Заключено договір про співпрацю між Румунією та Королівством сербів, хорватів і словенів.

1926. Народився Анатолій Базилевич, український художник, ілюстратор «Енеїди» І. Котляревського.

Фото з сайту ex.ua

Ілюстрації «Енеїди», зроблені Анатолієм Базилевичем розкрили образи українських козаків так яскраво, що всі наступні видання поеми ілюстрував лише він. Художник змальовував персонажів творів Тараса Шевченка, Івана Нечуя-Левицького, Григорія Квітки-Основ’яненка, Степана Руданського, Миколи Гоголя. Він також ілюстрував українські народні казки.

Титульна сторінка «Енеїди» І. Котляревського, видання 1989 року. Ілюстрація Анатолія Базилевича

Ілюстрація з сайту oursong.narod.ru

1929. Відновлено державу Ватикан.

Ватикан – папська держава, утворена у VIII ст. Розташована у західній частині Риму на пагорбі Монте-Ватикано – звідки й походить назва країни. Населення – близько 600 осіб. Офіційно в країні діють дві державні мови – латинська та італійська.

Собор Св. Петра у Ватикані

Питання Ватикану всередині Італії довгий час було каменем спотикання в уряді країни. Так на таємних переговорах у Латеранському палаці було підписано з документи: політичний договір, конкордат і фінансова угода. Третя стаття договору передбачала утворення на території Риму самостійної держави-міста Ватикан, повна власність, абсолютна і суверенна юрисдикція над яким визнавалася за папським престолом.

1938. Розстріляно Миколу Вороного, українського письменника, перекладача, поета.

Фото з сайту odb.te.ua

Перу Миколи Вороного належить низка перекладів зі світової поезії, зокрема «Інтернаціоналу», «Марсельєзи», «Варшав’янки», творів Дайте, Словацького, Пушкіна, Гумильова, Верлена, Метерлінка та ін. Микола Вороний займався театрознавчими та мистецтвознавчими розвідками. Допомагав Івану Франку у виданні газети «Громадський голос» і «Радикал», деякий час був неофіційним редактором журналу «Зоря». З 1897 – актор труп Марка Кропивницького. Написав багато літературознавчих статей та театральних рецензій. Був репресований у 1934 році. Миколу Вороного вважають батьком українського модернізму.

1946. У Великобританії відновлено регулярне мовлення Бі-Бі-Сі.

1967. Померла Дороті Паркер (Ротшильд), американська письменниця, поетеса, журналістка.

Фото з сайту peoples.ru

Дороті Паркер відома історії американської літератури як письменниця із надзвичайно гострим саркастичним пером. Крім літературних творів вона займалася публіцистикою та писала сценарії для Голівуду, але за свою активну участь у ліво-політичному русі з часом потрапила до так званого «чорного списку».  Дороті Паркер відома своєю проникливістю в процеси і глибоким розумінням проблем американських міст у ХХ столітті.

2000. В Одесі відкрився VІ-й всеукраїнський фестиваль музичної класики «Біла акація». У ньому взяли участь музиканти з Росії, Німеччини, Австрії, Швейцарії та Румунії.

Фото з сайту news.onu.edu.ua

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар