6 жовтня - Україна Incognita

6 жовтня

1596. Розпочався Берестейський церковний собор.

Пам'ятна марка, випущена до 350-ї річниці Берестейської унії Українським Комітетом Допомоги Увігцям в Італії.

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Ватикан, який здавна намагався поширити свій вплив на східнослов'янські народи і активно підтримував політику польських феодалів щодо України та Білорусі, дав почин Унії. У підготовці унії чималу роль відігравали і єзуїти, яких у 60-х роках 16 століття для боротьби з протестантами покликали в Польщу польські католицькі єпископи. Саму ідею унії підтримувала ще й верхівка українського духовенства та світських феодалів, що прагнули добитися однакового політичного становища з польськими магнатами, зміцнити свою позицію в боротьбі проти антифеодальних народних рухів. Безпосередніми приводами до унії були:

1648. Війська Богдана Хмельницького взяли в облогу Львів.

Панорама Львова XVIII століття (реконструкція XX ст.)

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1848. У Відні розпочалося народне повстання, яке вилилось у революцію 1848-1849. 

Французький король Луї-Філіпп І, скиненням якого почалася революція 1848 - 1849 рр.

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Революція почалася у Франції скиненням Луї Філіпа і потім поширилася на Італію, Австрійську імперію і Німеччину. Франкфуртський парламент за недовгий час свого існування висунув ідею політичного об'єднання Німеччини. Жодній з революцій не вдалося закріпити успіх, більшість з них було жорстоко придушено через кілька місяців.

1876. Народився Сергій Єфремов, літературознавець, письменник, політичний діяч, академік. 

Сергій Єфремов

Фото з сайта http://uk.wikipedia.org 

Політичну діяльність розпочав у студентські роки, ставши членом Загальної Української Безпартійної Демократичної Організації. Наприкiнцi 1904 разом iз Б. Грінченком, М. Левицьким, Ф. Матушевським та іншими створив Українську Радикальну Партію, яка в 1905 за його ініціативою об'єдналась iз Українською Демократичною Партією, отримавши назву Українська Демократично-Радикальна Партія. У 1908 став одним iз засновників і активним діячем Товариства Українських Поступовців.

Після створення 15.6.1917 першого українського уряду — Генерального Секретаріату УЦР-УНР займав у ньому посаду генерального секретаря міжнаціональних справ. З вересня 1917 очолював Українську Партію Соціалістів-Федералістів. Зi встановленням радянської влади в Україні змушений перейти на нелегальне становище й переховуватися. Восени 1919 на прохання Української Академії Наук Єфремова було амністовано. Позбавлений можливості займатися активною політичною діяльністю Єфремов проводив велику наукову й науково-організаційну роботу. 

1881. Народився Кочерга Іван Антонович, драматург.  

 Іван Антонович Кочерга

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

З початку 2 світової війни живе в Уфі, де редагує газету «Література і мистецтво» й працює в Інституті літератури АН УРСР. У цей період створює кілька невеличких п'єс, які, часом дотепні, по-своєму правдиві, не стали, однак, досягненнями автора. Дещо пізніше написані твори «Чаша», 1942; «Досить простягти руку», 1946. В одноактівці «Зубний біль сатани» реалізований задум п'єси, який автор нотував ще в 10-х роках. Повернувшись 1944 р. до Києва, І. Кочерга пише романтичну драму «Ярослав Мудрий» (1944, друга редакція — 1946). Драма задумана як історична трагедія, але деяка ідеалізація самого образу князя не дозволила автору домогтися по-справжньому трагедійного звучання твору. Як романтична ж драма «Ярослав Мудрий» є високим досягненням в українській літературі. У повоєнні роки основні творчі сили письменник віддає роботі над драматичною поемою про Т. Г. Шевченка «Пророк» (1948).

1917. Відбувся І Всеукраїнський з'їзд товариств «Просвіта». 

 Пам’ятник "Просвіті". Львів

 Фото з сайта uk.wikipedia.org

Товариство «Просвіта» в Галичині народилося на противагу антиукраїнським течіям у культурному житті: колонізаторській, підтримуваній цісарською владою, — з одного боку, і русофільській, — з другого. Для опрацювання статуту Товариства був створений комітет із представників академічної молоді, а також із таких діячів, як доктор Корнило Сушкевич, Михайло Коссак, професор гімназії Павлин Свєнціцький та ін. 2 вересня 1868 року Міністерство освіти дозволило заснувати Товариство «Просвіта». Це стало підставою для скликання у Львові першого загального збору. Його організація була доручена конституційному комітетові на чолі з професором академічної гімназії Анатолем Вахнянином. Загальний збір був скликаний 8 грудня 1868 в залі польської «Стрільниці» на вулиці Курковій (тепер вул. Лисенка). На збір прибуло 65 представників, лише один із них, отець Йосип Заячківський, не був мешканцем Львова.

1918. Отримано відомості міністерства внутрішніх справ про загострення ситуації в Криму, про переговори у Києві з представниками Крайового уряду та громадських організацій Криму і небажання Курултаю йти на будь-які угоди з Україною.

1943. Опублікований акт про звірства німецьких загарбників в м.Маріуполі, протягом окупації розстріляно кілька десятків тисяч мирних жителів.

1948. В Ашгабаді стався один із найпотужніших землетрусів у світі, що спричинив великі людські жертви.

2011. Помер засновник компанії Apple Стів Джобс. 

Юнацькі роки Джобс провів у пошуках сенсу життя та просвітлення, він займався Махариши-йогою під час подорожей Індією. Вдавався до постів та вегетаріанства.

У 2004 році лікарі виявили в нього рак підшлункової залози, що є невиліковним. Через 7 років у ніч з 5 на 6 жовтня 2011 року, після тривалої хвороби у віці 56 років, співзасновник корпорації Apple Стів Джобс помер.

Стівен Джобс

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Деякі цитати Стіва Джобса:

Комп'ютери - це як велосипед. Тільки для нашої свідомості

У мене не було своєї кімнати, я спав на підлозі у друзів, здавав пляшки з-під коли за 5 центів, щоб купити їжі, і щонеділі йшов 7 миль пішки, щоб раз на тиждень добре повечеряти в храмі кришнаїтів. Це було чудово! 

Якщо з якоїсь причини ми оступимося, припустимо, зробимо кілька непоправних помилок і програємо конкуренцію IBM і Microsoft ... Тоді для всієї комп'ютерної індустрії настануть темні дні

Озираючись назад, можу сказати, що моє звільнення з Apple стало найкращою подією в моєму житті. Я позбувся вантажу успішної людини і знову знайшов легкість і сумніви новачка. Це звільнило мене і ознаменувало початок мого найбільш творчого періоду

Креативність - це просто створення зв'язків між речами. Коли творчих людей питають, яким чином вони щось зробили, вони відчувають себе трохи винуватими, тому що вони не зробили нічого насправді, а просто помітили. Це відбувається тому, що вони пережили й побачили більше, ніж інші, або тому, що вони більше про це міркують

Тільки наявність мети приносить життю сенс і задоволення. Це сприяє не лише покращенню здоров'я і довголіття, але також дає вам крапельку оптимізму у важкий час

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар