6 травня - Україна Incognita

6 травня

1641. Помер Яків Острянин, український військовий діяч, козацький отаман, один з керівників козацького повстання 1638 року.

Ілюстрація з сайту histpol.pl.ua

1638 року був обраний гетьманом нереєстрового козацтва, а навесні того ж року очолив козацьке повстання. Після поразки у червні 1638 року під Жовнином, відступив на Слобідську Україну, де з дозволу московського уряду оселився в Чугуївському городищі. Брав участь у боротьбі проти нападів татар. Убитий рядовими козаками під час заворушення зі старшиною.

1686. Укладено «Вічний мир» між Річчю Посполитою і Московською державою.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Текст договору складався з преамбули і 33 статей. Згідно з ним, Річ Посполита визнавала за Московським царством Лівобережну Україну, Київ, Запоріжжя, Чернігово-Сіверську землю з Черніговом і Стародубом та Смоленськ. Також Річ Посполита отримувала 146 тис. крб. компенсації за відмову від претензій на Київ, Північна Київщина, Волинь і Галичина відходили до Польщі, Південна Київщина й Брацлавщина від містечка Стайок по річці Тясмин, де були міста Ржищів, Трахтемирів, Канів, Черкаси, Чигирин та інші. Польський уряд обіцяв надати православним свободу віросповідання, а російський - їх захищати.

1758. Народився Максиміліан Робесп'єр, один з лідерів Великої Французької революції, керівник якобінців.

Ілюстрація з сайту www.krugosvet.ru

Робесп'єр - член Законодавчих зборів і Конвенту з 1792. Очоливши в 1793 революційний уряд, сприяв страті короля Людовика XVI і його дружини Марії Антуанетти, створенню революційного трибуналу, страті лідерів опозиційних партій. У 1793 очоливши Комітет громадського порятунку, зосередивши у своїх руках майже необмежену владу і розпочав терор проти «ворогів революції».

1856. Народився Зиґмунд Фрейд, австрійський лікар-психіатр, психолог, основоположник психоаналізу.

Фото з сайту hidden-facts.info

Фрейд вивчав людське несвідоме. Він розвинув методику вільних асоціацій та тлумачення сновидінь, яку було покладено в основу психоаналізу, і сформулював концепцію структури психіки (Ід, Еґо та Супереґо, або Воно, Я і Над-Я).

1860. Народився Ернст Кірхнер, німецький художник, експресіоніст.

Nollendorfplatz, 1912

Потсдамер-Платц, 1914  

Бранденбурзькі ворота, 1915  

Ілюстрації з сайту uk.wikipedia.org

Картини, на думку Ернста Кірхнера, - не просто зображення певних предметів, а самостійні істоти з ліній і фарб, які схожі на їх прототипи настільки, щоб зберігався ключ до розуміння зображеного. По-іншому Кірхнер розумів і природу - все, що можна побачити або відчути, в тому числі і те, що створив сам чоловік.

1889. Завершено будівництво Ейфелевої вежі.

Вежа була зведена як тимчасова споруда та використовувалася як символ і вхідна арка паризької Всесвітньої виставки 1889 р., що відбувалась в палаці Трокадеро з 6 травня до 31 жовтня 1889 р. За шість місяців роботи виставки подивитися "залізну даму" прийшли понад 2 млн відвідувачів. До кінця року вдалося відшкодувати три чверті всіх витрат на будівництво. 

1910. Георг V став королем Великобританії.

1910. Помер Борис Грінченко,  український письменниклітературознавецьетнографпубліцист, громадсько-культурний діяч.

Ілюстрація з сайту primetour.ua

Грінченко - автор першого фундаментального «Словаря української мови» (1907-1909), багатьох підручників. Один з організаторів товариства «Просвіта» («Освіта»). Активно боровся за право викладати українську мову в школах.

1994. Відкрито тунель під Ла-Маншем між Францією й Англією (Євротунель).

Одна з найбільших будівель ХХ століття і символ об'єднаної Європи, раніше він був найдовшим тунелем в світі. Має довжину близько 51 км, з них 39 км - під дном моря.

Під час церемонії відкриття Євротунелю (Єлизавета II та Франсуа Міттеран)

Фото з сайту www.nice-places.com

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар