6 січня - Україна Incognita

6 січня

1266. Граф Карл Анжуйський, молодший брат французького короля Людовіка IX Святого, зі згоди папи римського був проголошений королем Сицілії.

Невдовзі після цього у битві біля Беневенто він розбив військо Манфреда, сина імператора Священної Римської імперії Фрідріха II, котрий намагався відстояти права роду Штауфенів на Сицілію, після чого вступив у володіння Сицілійським королівством.

1558. У ході франко-іспанської війни, що почалась у червні 1557 року, французи захопили порт Кале, останню англійську фортецю на території Франції.

Напад ескадри Дрейка на порт Кале. З сайта www.vokrugsveta.ru

Таким порт Кале бачив Єдуард Мане. З сайта realgallery.ru

1579. Католицькі південні провінції Нідерландів Ено, Артуа, Дуе, Геннегау і Західна Фладрія підписали з іспанським намісником герцогом Александром Фарнезе Пармським Арраську унію, за якою їм гарантувалась відносна незалежність і конституція, при визнанні зверхності Іспанії. 

Мапа іспанських Нідерландів, Арраська і Утрехтська унії

17 березня 1579 року члени Арраської унії та іспанський король підписали мирну угоду, в той час як решта Нідерландів були охоплені антиіспанською революційно-визвольною війною під керівництвом Вільгельма Оранського. Укладена за ініціативою католицького валлонського дворянства, озлобленого успіхами нідерландської буржуазної революції XVI століття. Передбачала дотримання статей Гентського заспокоєння (1576), недоторканність католицизму (що визнавався єдиною дозволеною релігією), збереження суверенітету Філипа II Іспанського над Нідерландами за умови дотримання ним привілеїв нідерландського дворянства тощо.

1822. Народився Генріх Шліман, американський археолог німецького походження; знайшов місце в Малій Азії, де під шаром землі була поховано легендарне місто Троя, описане Гомером.

Генріх Шліман працював на розкопках Трої, археолог Хуман виявив у Пергамі, трохи південніше Трої, знаменитий вівтар. Його вивозили з Туреччини на судні імператорського флоту. Гардемарин, який допомагав вантажити знахідку, написав про Хумана і Пергамский вівтар натхненного листа батькам. Через деякий час він отримав незадоволену відповідь. Не Хуман, а Шліман, писав батько, пора би знати. А місце називається не Пергам, а Пергамос, що означає: акрополь Трої. Його ім'я знав весь світ. Почесний член Королівського Археологічного інституту Великобританії та Ірландії. Член Німецького Археологічного інституту в Афінах. Володар Почесного диплома Оксфорда. Нагороджений Орденом Корони 2-го ступеня в Німеччині та золотою медаллю за досягнення в науках та мистецтві в Англії. Але сучасні енциклопедичні словники знайомлять нас з іншою людиною. «Археолог-аматор» пишуть вони, «авантюрист», «дилетант», чия діяльність «не носила наукового характеру»...

1834. Народився Степан Васильович Руданський, український поет, автор сатиричних віршів ("Співрозмовки"), балад, ліричних творів (Повій, вітре, на Вкраїну), поем ("Цар-Соловей", "Лірникові думки").

Якщо врахувати, що всі поеми С.Руданського про Гетьманщину писалися 1860 року, не може не здивувати якраз глибоке розуміння й трактування української історії молодим поетом. Особливо це стосується постаті Мазепи. На початку однойменної поеми його показано в момент тяжких роздумів: почалася Північна війна, гетьману треба робити вибір. Мазепа шукає політичну вдачу для України, яка тепер, здавалося б, отримала шанс «підійнятися /з неволі на волю» і «по самі Карпати /могучеє та сильнеє /Царство збудувати».

1838. У місті Моррісон (штат Нью-Джерсі) Самюель Морзе вперше продемострував свій телеграфний апарат, котрий розробляв протягом кількох років. Через шість років він отримав урядове фінансування на будівництво першої в США телеграфної лінії з Балтімора до Вашингтона.

Самуель Морзе

Абетка Морзе. «Код Морзе» («Абеткою Морзе» код почав називатися тільки з Першої Світової війни), спосіб знакового кодування (подання букв алфавіту, цифр, знаків пунктуації та інших символів послідовністю двійкових сигналів, наприклад, довгих і коротких: «тире» та «точок ».

Апарат для кодування. За одиницю часу приймається тривалість однієї точки. Тривалість тире дорівнює трьом точкам. Пауза між елементами одного знака - одна точка, між знаками в слові - 3 точки, між словами - 7 точок.

1845. У Переяславі Тарас Григорович Шевченко закінчив написання "Заповіту".

З сайта journal.te.ua

1852. У Парижі у віці 41-го року помер французький педагог Луї Брайль, автор шрифту для сліпих. Втративши зір у трирічному віці, в 1829 році Брайль створив систему писемності для сліпих, в якій букви представляли собою комбінації з шести видавлених на папері точок, котрі можна було розрізнити навпомацки.

З сайта news.euro-coins.info

Брайль почав експериментувати і в 1824 р., у віці 15 років, розробив свою власну систему з комбінацій шести рельєфних точок, розташованих у дві колонки по три. Це дало 63 комбінації. З них Брайль вибрав літери для свого алфавіту, знаки нотації, номери, математичні символи і деякі часто вживані слова та артиклі. Він працював над своєю системою довгі роки, і перший варіант своєї системи запропонував на розгляд ради інституту в 1829 р. Але вона не була підтримана. Одним з основних аргументів було те, що розроблений Брайлем шрифт не зручний для зрячих викладачів.

1929. Александр I, монарх Королівства сербів, хорватів і словенців, здійснив переворот і встановив "королівську диктатуру" - було відмінено конституцію 1921 року, розпущено парламент і заборонено діяльність всіх політичних партій.

1938. Народився Василь Семенович Стус, український поет, правозахисник ("Зимові дерева", "Свіча в свічаді", "Полімпсести", "Веселий цвинтар"). 

Він був поетом гнівним і цим також виборов собі самотність. Він просив "яріння й лютості" й звертався до Господа з благанням "пречистого гніву". Ті, що його поступово вбивали, вирізнили для себе цю індивідуальність. Тут відступили вбік усілякі тактичні й профілактичні міркування, "холодний чекістський розум", прагматика "незримих фронтів" та вивірена стратегія "боротьби двох систем". Перемогли інстинкти, переміг адреналін. Вони вбили його за підкреслювану зневагу до себе. Він ображав їх особисто. Самим собою, своєю присутністю, своєю самотністю. Каральна машинерія дала збій - людську слабинку - і вбила його.

1939. У Берліні німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття ними способу ділення ядер урану під дією нейтронів. Це був перший практичний крок на шляху практичного використання ядерної енергії.

1939. Народився Валерій Васильович Лобановський, український футболіст ("Динамо" Київ (1958-64), "Чорноморець" Одеса (1965-66 рр.), "Шахтар" Донецьк (1967-68 рр.); 258 матчів і 71 гол в чемпіонатх СРСР; зіграв 2 матчі за збірну СРСР), тренер ("Дніпро" Дніпропетровськ (1969-73 рр.), "Динамо" Київ (1974-82, 1984-90, 1996-2002 рр.), збірна СРСР (1975-76, 1982-83, 1986-90 рр.), збірна Об'єднаних Арабських Еміратів (1990-93 рр.) та Кувейту (1994-96 рр.)), головний консультант збірної України (1997-99 рр.), головний тренер збірної України (2000-02 рр.).

1942. Посадкою у Нью-Йорку завершився перший кругосвітній переліт комерційного літака - "Pacific Clipper" авіакомпанії Pan American взяв старт 2 грудня 1941 року і за 200 годин польоту облетів земну кулю.

1945. У віці 82-х років пішов з життя академік Володимир Іванович Вернадський, основоположників геохімії, біогеохімії та радіогеології, один з ініціаторів створення Української Академії Наук (1918) і її перший президент.

1958. Радянський Союз повідомив про плани протягом року зменшити чисельність своєї армії на 300 тисяч чоловік. Це скорочення стало найбільшим із серії скорочень радянських збройних сил, що проводились в рамках оголошеної Микитою Хрущовим у 1956 році політики "мирного співіснування" із Заходом. Всього за два роки чисельність Радянської армії зменшилась на 2 мільйони чоловік і наблизилась до 3 мільйонів військовослужбовців.

1992. Після декількох днів збройного опору і перед загрозою захоплення президентського палацу загонами опозиціонерів, президент Грузії Звіад Гамсахурдіа разом з дружиною, трьома синами і 60-а тілоохоронцями залишив Тбілісі і таємно виїхав до Вірменії. Влада в країні перейшла до Військової ради, створеної 2 січня, під егідою якої було сформовано тимчасовий уряд на чолі з Тенгізом Сігуа.

2015. Литва зупинила на своїй території мовлення російських державних телеканалів РТР Планета, РенТВ та НТВ-Мир — за перекручення інформації про події в Україні.

2019. Православна церква України отримала томос про автокефалію.

2021. Захоплення Капітолію США прихильниками Дональда Трампа, що програв президентські вибори, та теорії змови QAnon.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар