6 грудня - Україна Incognita

6 грудня

Сьогодні Україна відзначає День Збройних сил

1060. Коронований король Угорщини Бела І з династії Арпадів.

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1240. Монголо-татарські війська на чолі з ханом Батиєм захопили, спалили та зруйнували Київ. 

Воєвода Дмитро очолив оборону міста від орд хана Батия в грудні 1240 р.

Ілюстрація з сайта school.xvatit.com

Столиця була оточена величезним Батиєвим військом ще з листопада. Галицько-волинський князь Данило Романович (Галицький), що княжив у Києві, на той час виїхав з міста, залишивши замість себе воєводу Дмитра. Мороз, який скував заболочену заплаву Хрещатицького ручаю (вона захищала найуразливіше місце – Лядські ворота), дозволив нападникам підвести стінобитну техніку до муру, який захищав місто, по всьому периметру. За даними літописів, каменеметальні машини «безперестану били день і ніч» і таки зробили у стіні пролом, куди увірвалися тисячі ординців. Кияни билися так, що ворог був змушений зупинитися на валу, але сили були нерівними. Розуміючи, що всієї території Верхнього міста йому вже не втримати, Дмитро відвів уцілілих оборонців Києва у град Володимира. Вранці 6 грудня підкріплені свіжими силами ординці прорвали укріплення міста Володимира в районі Софійських воріт, названих пізніше Батиєвими. Оборонці запекло, на смерть боролися за кожну вулицю, кожен будинок. Чи не найдовше трималася Десятинна церква, але зрештою впала і вона. Дмитро був поранений, але Батий, вражений хоробрістю воєводи, наказав не вбивати його.

1370. Великий князь литовський Ольгерд взяв в облогу Москву. 

Гравюра XVI століття

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Простоявши під містом вісім днів, він почав просити вічного миру, пропонуючи видати свою дочку за двоюрідного брата князя Дмитра Івановича - серпуховського князя Володимира Андрійовича. Московський князь погодився тільки на перемир'я до Петрова дня (тобто на півроку).

1648. У ході англійської революції загін армії Кромвеля під керівництвом полковника Томаса Прайда влаштував «чистку» Довгого парламенту від представників правлячої партії пресвітеріан, які представляли інтереси великої лондонської буржуазії і виступали за угоду з королем Карлом I. 

Олівер Кромвель

Ілюстрація з сайта phenomenonsofhistory.com

45 осіб були арештовані, 186 утекли, а ті 75 радикально налаштованих пуритан, що залишилися, утворили надзвичайний трибунал для суду над королем, який був страчений в січні наступного року.

1768. Вийшло друком перше видання енциклопедії «Британіка» (у Шотландії).

"Британіка" є на сьогодні найстарішою усесвітньою енциклопедією

Фото з сайта nbrb.ru

1778. Народився Жозеф Луї Гей-Люссак, французький фізик і хімік. 

Ілюстрація з сайта chemlib.ru

Основні його дослідження пов'язані з дослідженням властивостей газів. З науковою метою здійснив два польоти на повітряній кулі, досягши висоти 7016 м. Гей-Люссак запровадив найменування «хлор», вперше отримав чисту синильну кислоту, винайшов низку приладів - гідрометр, спиртометр, барометр, термометри, насос.

1862. Російський імператор Олександр II затвердив проект створення ракетного заводу у Миколаєві, представлений вченим-артилеристом Костянтином Константиновим.

Російський цар Олександр ІІ

Ілюстрація з сайта www.hramnevsky.ru

1871. Народився Микола Вороний, український поет і письменник («Євшан-зілля», «За Україну», перекладач, режисер, актор. Член РУП, жив на еміграції у Відні та Львові, працював у пресі. У 1920—1926 рр. – знову на еміграції. У 1926 р. повернувся в Україну, к 1930-х роках репресований, розстріляний.

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1876. На сцені петербурзького Маріїнського театру відбулася прем'єра опери Петра Чайковського «Коваль Вакула» на сюжет гоголівської «Ночі перед Різдвом». Публіка тепло зустріла оперу, але через десять років композитор її переробив і перейменував у «Черевички».

Петро Ілліч Чайковський

Ілюстрація з сайта histpol.pl.ua

1892. Народився Роман Дашкевич, політичний і військовий діяч, генерал-хорунжий армії УНР, правник. 

Полковник Роман Дашкевич, начальник артилерії Корпусу Січових Стрільців, 1919 рік

Фото з сайта www.ukrcenter.com

Був організатором «Січей» на Галичині. У 1915 р. під час І Світової війни потрапив у російський полон, утік із табору військовополонених, пробрався до Києва. Працюючи з осені 1917 р. у Галицько-буковинському комітеті спільно з Є. Коновальцем, І. Чмолою, Г. Лисенком, Ф. Черником та ін., розгорнув активну діяльність зі створення Куреня Січових стрільців. Відібравши у Дарницькому таборі військовополонених 22 добровольців, поклав початок формуванню стрілецької частини. В січні 1918 р. Дашкевича було обрано до складу Стрілецької ради і призначено командиром гарматної батареї Куреня Січових стрільців. Його батарея брала участь в запеклих боях з червоногвардійськими частинами, які рвалися до Києва, а в березні 1918 р. — у визволенні міста від більшовицької окупації. Генерала Дашкевича вважають батьком української артилерії. Він першим зодягнув Січових стрільців у голубі мундири. Один із героїв Мотовилівського бою 1918 р. Після поразки українських національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. тимчасово перебував на еміграції (в Чехословаччині та Австрії), у 1921 р. повернувся до Львова, відновив діяльність товариств «Січ», організував «Луг», мав адвокатську практику. Згодом – знову на еміграції. Помер 12 січня 1975 р. Останки генерала артилерії УНР привезли на Україну з австрійського містечка Куфштайн через 33 роки після його смерті й перепоховали 15 червня 2008-го.

1913. Народився Микола Амосов, український і радянський хірург російського походження, академік, визначний учений і новатор у галузі кардіохірургії й біокібернетики, багаторічний директор Інституту серцево-судинної хірургії. Лауреат Ленінської премії 1962 р., тоді ж обраний депутатом Верховної Ради СРСР. У Києві – з 1952 р.

1917. Парламент Фінляндії ухвалив рішення про відокремлення зі складу Росії та отримання статусу незалежної держави.

1917. В порту Галіфакса, Канада, зіткнулися два вантажі судні - французький "Монблан" і новезький ІМО. "Монблан", навантажений боєприпасами, вибухнув. Була зруйнована частина міста, загинуло близько 2000 людей, ще стільки ж зникло безвісти, поранених - майже 9000.

Французьке судно "Монблан" у порту Галіфакса

Фото з сайта vsp.moy.su

1919. На військовій нараді у Новій Чорториї було ухвалене остаточне рішення, аби Армія УНР почала І Зимовий похід. Партизанський рейд тилами більшовиків і денікінців став безпрецедентним за своїм характером і героїчністю. В поході під проводом Михайла Омеляновича-Павленка взяло участь близько 10 тисяч осіб, проте сам бойовий склад частин нараховував 2 тисячі багнетів, 1 тисячу шабель та 14 гармат. 75% загальної кількості складали штаби, немуштрові частини, обози і транспорти хворих.

Українська армія Зимового походу складалась із:

- Запорізької дивізії отамана Гулого-Гуленка

- Волинської дивізії отамана Никоніва

- Київської дивізії отамана Юрка Тютюнника

- Галицької кінної бригади отамана Шепаровича

- Окремого кінного полку полковника Чижевського

- Кінної сотні штабу Армії.

За підсумком рейду Армія УНР була збережена. За час походу пройдено 2500 км, проведено більше 50 успішних боїв. Усі учасники Зимового походу, що повернулися, були нагороджені найвищим орденом - Залізного Хреста.

Андрій Гулий-Гуленко, генерал-хорунжий армії УНР, командувач повстанськими військами

Фото з сайта www.ukrcenter.com

Генерал-хорунжий УНР Наум Никонів

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Онук сестри Тараса Шевченка Ярини, Юрій (Юрко) Тютюнник, генерал-хорунжий УНР

Фото з сайта foto-history.livejournal.com

Юліян Шепарович, командир бронепотягу "Запорожець"

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1921. Підписано Англо-ірландський договір, за яким рівно через рік (6 грудня 1922-го) Ірландія отримала незалежність. Шість графств Ольстера (Північної Ірландії) зберігали союз з Англією.

1978. Іспанський народ загальним референдумом схвалив національну конституцію.  Це був результат політичної реформи, початої у грудні 1976 р. через створення Установчих кортесів і поклав край політичній системі франкізму.

1991. Дата народження Збройних сил України. Верховна Рада ухвалила закони "Про оборону України", "Про Збройнi сили України", якими проголошено створення ЗСУ. Того ж дня було затверджено текст Вiйськової присяги, яку у залi Верховної Ради першим склав мiнiстр оборони Костянтин Морозов.

1991. Верховна Рада України денонсувала союзний договір від 30 грудня 1922 р. й постановила не розглядати Україну як складову частину СРСР.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар