5 жовтня - Україна Incognita

5 жовтня

1502. Христофор Колумб відкрив Коста-Ріку.

Уявний портрет Христофора Колумба пензля Себастьяно дель Пьйомбо

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1594. Почалося повстання під проводом Северина Наливайка. 

Северин Наливайко

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Після кількох вдалих походів на Молдову у спілці з запорізькими козаками (1594, 1595) Наливайко очолив повстання проти польської шляхти, яке поширилося на Поділлі, Волині, частково Київщині й Білорусі. Козаки при допомозі міщанства і селян заволоділи Брацлавом, Гусятином, Баром, Каневом, Черкасами, Слуцьком, Могилевом та іншими містами. Водночас на Вкраїні діяв загін повсталих запорожців під керівницивом Григорія Лободи і Матвія Шаули. Об'єднанню загонів перешкоджала недовіра, з якою запорожці ставилися до Наливайка після повстання К.Косинського. У кінці 1595 року польський уряд доручив гетьманові Станіславу Жолкевському приборкати повстання. Перед спільною загрозою Наливайко у квітні 1596 року об'єднав своє військо із запорожцями на чолі з Шаулою. Повстанське військо відбило наступ поляків під Білою Церквою, але потім змушене було відступити на Лівобережжя. Внаслідок невдалого для козаків Солоницького бою угодовська частина козацької старшини організувала змову, підступно захопила Наливайка, Шаулу та інших керівників повстання і 28 травня (7 червня) 1596 року видала їх Жолкевському. Незважаючи на обіцяну амністію для повстанців, Жолкевський вирізав більшість козаків. Після страшних тортур Наливайка було страчено у Варшаві.

1713. Народився Дені Дідро, французький письменник, філософ-просвітитель, енциклопедист. 

Портрет Дені Дідро роботи Ван Лоо, який Дідро не визнав схожим

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Уся природа, згідно з поглядами Дідро, перебуває у постійному русі та еволюціонуванні. Усе, що існує, колись виникло і зникне, перетворюючись на щось інше. Різноманітність існуючих матеріальних форм є головною причиною процесуальності світу. Розглядаючи конкретний процес зміни форм існування, ми можемо постійно фіксувати усе нові та нові форми, фрагменти зміни конкретної форми, але ніколи не зможемо побачити нескінченної множини форм реальності, які існують під час зміни одного предмета на якийсь інший. Не маючи можливості виявити безмежну множину форм реальності, люди користуються поняттям «матерія», яке засвідчує нам, що існує реальність, навіть якщо вона не відома конкретними виявленнями. Дідро вважає, що розмаїття форм матерії створюється зіткненням та об'єднанням різноякісних елементів. Дідро відстоює вчення про єдність матерії та свідомості, висловлює думку, що у потенційному вигляді відчуття є всеуніверсальною властивістю матерії. 

1908. Болгарський князь Фердинанд проголосив незалежність Болгарії від Османської імперії і прийняв титул царя болгар.

1909. Народився Богдан-Ігор Антонич, український поет.  

Богдан-Ігор Антонич

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Ще під час навчання в університеті Антонич пристрасно включився в літературне та громадське життя столиці Західної України, був членом гуртка студентів-україністів при Науковій секції Товариства «Прихильників освіти», наполегливо почав вивчати нюанси української мови, вчитуючись не тільки в словники та граматично-лінгвістичні підручники, але також у твори поетів Радянської України. Перший свій вірш поет опублікував 1931 року у пластовому журналі «Вогні». Вів літературну хроніку у часописі «Дажбог». Крім того, він випробовував свої сили у прозі та драматургії. Залишилася незакінчена новела «Три мандоліни» та великий фрагмент повісті, що мала називатися «На другому березі». Він склав лібрето до опери «Довбуш», що її мав написати Антін Рудницький. Проводив редакторську діяльність, деякий час редагував журнал «Дажбог» і разом з Володимиром Гаврилюком журнал «Карби». Антонич також малював, грав на скрипці і компонував музику, і мріяв бути композитором. 

1918. У Києві почалися переговори про входження Криму до складу України.

1933. Режисер Лесь Курбас звільнений з харківського театру «Березіль» за націоналізм. 

Лесь Курбас, 1933

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Лесь Курбас був засновником спочатку політичного (1922—1926), а потім і філософського (1926—1933) театру в Україні. У виставах свого філософського театру «Березіль» (Харків) Курбас малює всесвіт, де головним стає особлива довіра до життя людини у всіх його суперечностях. Лесь Курбас і «березільці» знайшли свого драматурга, п'єси якого були співзвучні їхнім естетичним засадам. Таким драматургом став Микола Куліш. Першою його п'єсою, що побачила світло рампи на сцені театру «Березіль», стала «Комуна у степах» (Київ). Творча співпраця тривала і в Харкові. Кульмінація здобутків Курбаса пов'язана з драматургом Миколою Кулішем (1892—1937) і художником Вадимом Меллером (1884—1962). У Києві «Березіль» мав під своїм крилом майстерні, плинні півавтономні одиниці. У Харкові все було під одним дахом і під одним проводом — Курбасовим.

1936. Народився Вацлав Гавел, письменник, президент Чехії (1993—2003). 

Вацлав Гавел

Фото з сайта www.prague-life.com

Після поразки Празької весни 1968 (у якій брав активну участь) та заборони публікацій став одним із найвідоміших дисидентів і критиків системи. Був одним із засновників ініціативи на захист громадянських прав "Хартія 77". Насідком такої діяльності було 5 років позбавлення волі. Автор відомого есею "Сила безсилих" (Moc bezmocných, 1978). Активний учасник Оксамитової революції 1989 року. 1989-1992 - президент Чехословаччини, у 1993-2003 — Чехії. Під час свого офіційного візиту в Україну 2 липня 1997 відввідав село Калинівка Зборівського району Тернопільської області, де поклав вінок до могили чехословацьких легіонерів, полеглих влітку 1917 в боях з австрійською армією. Почесний доктор Київського університету (4 квітня 1996 р.).

1941. У Києві утворено Українську національну раду, президію якої очолив Микола Величківський (ОУН(м)). УНР як політично-громадський центр проголосила главою окупованої України Андрія Мельника, але була заборонена німцями вже наприкінці 1941 р.

1988. Населення Чилі проголосувало проти продовження президентських повноважень А. Піночета. 

Августо Хосе Рамон Піночет Угарте

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Піночет був арештований у Лондоні в жовтні 1998 року й 2 березня 2000 року був екстрадований на батьківщину. Слідство у його справі велося аж до його смерті. До Піночета було пред'явлено близько 300 позовів із приводу масових убивств, викрадень, жорстокого переслідування (за деяким даними за час його правління було знищено декілька тисяч інакомислячих). На початку 2005 року, коли Піночету було 89 років, Верховний суд Чилі ухвалив залучити колишнього диктатора до суду у справі про вбивство 119 дисидентів в 1975 і повністю виправдав його.

2000. Скинуто режим Слободана Мілошевича у Югославії. 

Слободан Мілошевич

Фото з сайта uk.wikipedia.org

У травні 1999 року Гаазький трибунал для колишньої Югославії висунув звинувачення проти колишнього президента Югославії Слободана Мілошевича в скоєнні військових злочинів в Косово в 1999 році. Мілошевич і чотири вищі югославські керівники звинувачувалися за п'ятьма пунктами, кваліфікованими як злочини проти людяності — вбивства, переслідування за політичниим, расовими і релігійними мотивами, депортації — і по одному пункту, кваліфікованому як порушення законів і звичаїв війни. У обвинувальному висновку мовилося, що вищеназвані особи несуть особисту відповідальність за порушення міжнародного гуманітарного права, зважаючи на їх високе командне положення. У обвинувальному висновку стверджувалося, що з 1 січня до кінця травня 1999 року збройні сили і поліцейські підрозділи СРЮ, поліція Сербії і сербські напіввійськові формування, які знаходилися під контролем обвинувачених, спільно проводили в Косово серію широкомасштабних систематичних нападів на населені переважно албанцями міста і села. У зв'язку з цим, згідно з обвинувальним висновком, обвинувачені несуть відповідальність за вигнання з Косово близько 750 тис. етнічних албанців, що складає майже одну третину всього албанського населення краю.

1 квітня 2001 року Милошевіч був арештований. 28 червня 2001 року переданий Гаазькому Міжнародному трибуналу по колишній Югославії (МТКЮ) і переведений у в'язницю ООН в Гаазі.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар