5 травня - Україна Incognita

5 травня

1581. В Острозі видано «Хронологію» Андрія Римші.

Ілюстрація з сайту izbornyk.org.ua

«Хронологія» - це календар з віршами білоруського поета Андрія Римші, який служив при дворі литовських магнатів Радзивіллів. 

Іван Федоров

Ілюстрація з сайту sh-orthodox.org.ua

Офіційно видання Івана Федорова називалося так - Хронологія Андрія Римші («Которого ся мсца што за старыхъ вековъ дѣело короткое описаніе»). Єдиний відомий екземпляр зберігається в Державній публічній бібліотеці ім. Салтикова-Щедріна, Санкт-Петербург.

1818. Народився Карл Маркс, німецький філософ, соціолог, економіст.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Його наукові твори та економічні дослідження, об'єднані в теоретичне вчення, яке називають марксизмом, сформували основу комуністичного і соціалістичного рухів. Маркс разом з Фрідріхом Енгельсом створив цілісну матеріалістичну систему поглядів на світ, історію людства та розвиток суспільства.

1821. Помер Наполеон I, французький імператор у 1804-1814 і 1815.

Ілюстрація з сайту retrobazar.com

Наполеон І - генерал революційної армії з 1796, у 1799 повалив владу Директорії і став консулом, а згодом - імператором. З 1803 завоював майже всю Європу, створивши на її території маріонеткові королівства для своїх братів. Зазнавши поразки у битві під Лейпцигом (1813), після вступу армії союзників до Парижа, був змушений зректися престолу й був засланий на острів Ельба. У березні 1815 знову захопив владу, але був розбитий англійськими військами біля Ватерлоо і засланий на Острів Святої Єлени, де й помер.

1836. У Бельгії почала діяти перша в Європі залізниця.

1846. Народився Генрик Сенкевич, польський прозаїк, лауреат Нобелівської премії з літератури 1905 року.

Ілюстрація з сайту ukrcenter.com

За життя Сенкевич став одним із найвідоміших і найпопулярніших польських письменників у Польщі і за кордоном. Після трилогії «Вогнем і мечем», «Потоп», «Пан Володийовський» став польським письменником із найвищими заробітками. Його творчість відіграла велику роль в історії польської культури і отримала всесвітнє визнання.

1864. Народився Кирило Трильовський, громадсько-політичний діяч, адвокат, публіцист, видавець.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

У 1908 р. очолив Головний січовий комітет, сформований у Станіславі (тепер Івано-Франківськ). У 1912 р. став генеральним отаманом об'єднаних «Січей». Входив до складу Головної української ради, створеної на початку Першої світової війни. Очолив Бойову управу УСС (Українських січових стрільців). Видавав і редагував часописи: «Громада», «Зоря», «Хлопська правда». Автор історичних нарисів: «Про Велику французьку революцію», «Російська цариця Катерина II» та ін. 

1900. Народився Юрій Липа, громадський діяч, письменник, поет, публіцист, автор української геополітичної концепції, один з ідеологів українського націоналізму.

Фото з сайту www.vatra.org.ua

1940 р. у Варшаві разом із професорами Л. Биковським, В. Щербаківським, В. Садовським, І. Шовгеновим Ю. Липа створив Український Чорноморський Інститут, а невдовзі також Український Океанічний Інститут та Український Суходоловий Інститут. У 1943 р. за активну політичну та наукову діяльність отримав ультиматум від польської Армії Крайової (АК) з вимогою покинути межі Польщі. Цього ж року переїхав до м. Яворів на Львівщині.

1915. У Відні створено Загальну Українську Раду, загально-українську політичну організацію.

Загальна Українська Рада мала бути репрезентацією всього українського народу під час війни, а також найвищим і єдиним українським представництвом в межах Австро-Угорщини. До її складу входили делегати з Національно Демократичної Партії, радикальної, соціал-демократичної, Української Народної Партії, делеґати від Союзу Визволення України.

 

Програма ЗУР щодо українських земель під російським пануванням - самостійна українська держава, щодо українських земель Австро-Угорщини - територіально-національна автономія і об'єднання українських земель в один автономний край. Провід в Загальній Українській Раді належав президії, головою якої був Кость Левицький.

Після розширення автономії Польщі у Галичині, становище ЗУР захиталося й політичний провід українського життя в Австрії перейшов до української парламентарної репрезентації.

1949. Лондонською Угодою було засновано Раду Європи. Договір відомий сьогодні як Статут Ради Європи.

1956. У Токіо розпочався перший чемпіонат світу з дзюдо.

1988. Відбулася перша телетрансляція з вершини Евересту.
 
1999. Вперше в історії Великобританії відбулися вибори до парламенту Шотландії.
   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар