5 січня - Україна Incognita

5 січня

1477. У битві при Нансі загинув герцог бургундський Карл Сміливий, після чого Бургундія була приєднана до Франції.

Наприкінці 1476 року зібравши нову армію Карл Бургундський вирушив до Лотарингії з метою відвоювати Нансі. Проте під час походу його війська застали сильні морози, від холоднечі померло декілько тисяч вояків. 5 січня 1477 року відбулася битва між військом Карла Сміливого та силами швейцарців та лотарингців, в якій бургундська потуга була зламана, а сам Карл загинув. Однією з причин поразки була зрада кондотьєра Компобассо, який перейшов на бік ворогів Карла Бургундського

1585. Засноване «Ставропігійне братство» у Львові.

Емблема братства. З сайта stavropigion.at.ua

1754. У Петербурзі видано царський указ про скасування в Гетьманщині (Україні) внутрішніх митних зборів, які поповнювали гетьманській скарб.

1762. На російський престол вступив Петро III.

За правління Петра III Ф. у внутрішній політиці проведено ряд заходів, що розширили привілеї дворянства (1762), ліквідував Таємну канцелярію, заборонив селянам подавати скарги на їх власників тощо. Петро Ill Федорович, підтримуючи сімейну традицію прихильного ставлення до України (його батько був добрим знайомим П. Орлика, а при гольштайнському дворі служили українці). Серед його найближчого оточення було чимало вихідців з Гетьманщини - генерал-ад'ютант А. Гудович, флігель-ад'ютант В. Ханенко, С. Карнович та ін., що сприяли формуванню проукраїнських настроїв у новообраного імператора. З сайта histpol.pl.ua

1769. Джеймс Уатт одержав патент на парову машину.

Перша парова машина Уатта. Серед нововведень, внесених до неї і в наступні моделі були: циліндр подвійної дії, в якому пар подавався поперемінно по різні боки від поршня, при цьому відпрацьований пар надходив у конденсатор; жарова сорочка, що оточувала робочий циліндр для зниження теплових втрат, і золотник; перетворення зворотно-поступального руху поршня в обертальний рух вала спочатку за допомогою шатунно-кривошипного механізму, а потім за допомогою спеціальної передачі, що була прообразом планетарного редуктора; відцентровий регулятор для підтримки сталості числа обертів валу і маховик для зменшення нерівномірності обертання. З сайта www.critical.ru

1870. Почався страйк львівських друкарів - перший робітничий страйк у Західній Україні.

1876. Народився Конрад Аденауер, німецький політичний і державний діяч, перший канцлер ФРН (1949-1963).

Фото з сайту tsikave.ostriv.in.ua

Пішов у відставку у віці 87 років, був одним із найстаріших глав урядів у новій історії. Один із засновників (1946) і з 1950 р. голова Християнсько-демократичного союзу. У 1951-1955 рр. - також міністр закордонних справ ФРН. У 1917-1933 рр. - обер-бургомістр Кельна, в 1920-1932 рр. - голова прусської Державної ради. Був членом наглядових рад акціонерних компаній енергетичної та вугільної промисловості й Німецького банку. Після приходу нацистів до влади у 1933 р. пішов зі своїх посад через неприйняття Гітлера та філософії націонал-соціалізму. Гестапо двічі арештовувало Аденауера, в 1934 і 1944 рр., як непримиренного противника режиму. Незважаючи на це, до складу уряду Аденауера входили нацисти, у т.ч. Теодор Оберліндер, колишній командир карального батальйону «Нахтігаль». У МЗС ФРН у 1951 р. дві третини співробітників виявилися колишніми членами НСДАП. На обвинувачення з цього приводу визначний реформатор Аденауер відповів, що настав час припинити «винюхування нацистів» і поєднати «великі досягнення нашого солдата з демократією». Після цього було прийнято закон, який відновлював майнові права членів НСДАП, у тому числі пенсію.

1918. УНР випустила в обіг перші українські банкноти - карбованці. 

Легендарні 100 карбованців, які були пущені в обіг у 1919 році. Ілюстрація з сайту photo.i.ua

Ще влітку 1917 р. Михайло Грушевський оголосив конкурс на кращі ескізи українських паперових грошей. У цьому конкурсі взяли участь такі відомі художники, як Г. Нарбут, А. Середа, Г. Золотов, О. Красовський, М. Романовський. Тоді ж на герб України були запропоновані тризуб із хрестом, зображення козака з мушкетом і навіть свастика. Георгій Нарбут, ім'я якого тісно пов'язане з епохою відродження українського національного мистецтва, вивчаючи давні монети, вибрав тризуб із хрестом. Саме він і був зображений на перших українських паперових грошах.Загальний обсяг емісії було встановлено на суму 500 млн. карбованців. Започаткували її білетом номіналом 100 карбованців. У народі ці 100 карбованців назвали «горпинками» - через орнамент, який часто траплявся на жіночих фартухах.

1919. Директорія та уряд залишили Київ і виїхали до Вінниці.

1919. В Україні встановлено тверді ціни на хліб.

1921. Народився Фрідріх Дюрренматт, швейцарський письменник, прозаїк і драматург, майстер детективу, гротеску й фантастики («Суддя та його кат», «Аварія», «Візит старої дами», «Зимова війна в Тибеті», «Грек кохає грекиню», «Обіцянка»).

Фото з сайту www.proza.ru

Творча спадщина Дюрренматта досить об'ємно: він автор 23 п'єс, численних романів, новел, розповідей, радиопьес, есе. Серед них – збірник розповідей Місто (1952), детективні добутки Суддя і його кат (1952), Підозра (1953), Обіцянка (1958), Правосуддя (1985); повести Грек шукає грекиню (1955), Аварія (1956), Доручення (1988), збірник статей Проблеми театру (1955), публіцистичні добутки Записки з Америки (1970), Я ставлю себе за Ізраїлем (1973), Відповідності (1976). В 1990, у період суспільної перебудови країн соціалістичного табору, широку популярність одержали дві мови Дюрренматта, адресовані В. Гавелу й М. Горбачову. 

1930. Вийшла постанова ЦК ВКП (б) «Про темпи колективізації заходи і допомоги держави колгоспному будівництву».Як було сказано в «Короткому курсі історії Всесоюзної комуністичної партії (більшовиків)», у ній була закріплена політика ліквідації куркульства як класу. Області СРСР були розбиті на три групи з точки зору темпів колективізації. У найважливіших зернових районах - Північному Кавказі (Кубань, Дон, Терек), сер№едній та Нижній Волзі - ЦК пропонував закінчити колективізацію навесні 1931 р., в Україні, Центрально-Чорноземній області, Сибіру, Уралі, Казахстані та інших зернових районах - навесні 1932 р. В інших областях, краях і республіках (Московська область, Закавказзя та Середня Азія) - до кінця п'ятирічки, тобто в 1933 р.

1930. Помер В’ячеслав Клочковський, український, російський і польський військовий діяч, контр-адмірал УНР, один із керівників Чорноморського флоту України у 1917-1918 рр., член Центрофлоту Центральної Ради. 

Учасник російсько-японської війни (потрапив у полон, за проявлену доблесть у Цусімській битві в 1906 р. Клочковського нагородили орденом святого Володимира 4-го ступеня). З 1910 р. – начальник дивізіону й бригади підводних човнів у Чорному морі.

12 жовтня 1917 р. за сприяння Клочковського на всіх кораблях і установах ЧФ на один день було піднято національні українські прапори та стеньгові сигнали «Хай живе вільна Україна», згодом – перепідпорядкував усі усі кораблі й субмарини Києву, однак подальші події не дозволили зберегти ані флот УНР та Гетьманської України, ані саму незалежну Україну. Втративши всі надії на відродження українського флоту, контр-адмірал Клочковський у березні 1919 р. переїхав до Польщі і поступив на службу до польського флоту, де став заступником начальника департаменту морських справ; був представником Польської Республіки на мирній конференцію у Парижі; заступником командувача Військового флоту Республіки Польща (з 1922 р.), бригадним генералом.

Фото з сайту morskoy-spb-ru.1gb.ru

1935. Арештовано Бориса Антоненка-Давидовича.

Арешти 1933 року та самогубства М. Хвильового й М. Скрипника змушують Антоненка-Давидовича виїхати до Казахстану, де він працює при державному видавництві над антологіями казахської літератури українською мовою й української літератури казахською. Робота не була завершена. 5 січня 1935 року арештований. За сфабрикованою справою засуджений до смерті. Вищу міру покарання було замінено на 10 років таборів. Вини не визнав. Ув’язнення відбував у СИБЛАГу, БАМЛАГу (Урульга), під час війни перебував у СІЗО БУКАЧЛАГу, однак справу його переглянули і відправили на шахту Букачачинського табору. Працював землекопом і шахтарем, що суттєво підірвало здоров’я. Лише перевід на легшу роботу – рахівника, бухгалтера, а згодом – санітара і фельдшера зберіг письменнику життя. Відбувши термін, повернувся в Україну, однак 1946 року був знову арештований і без суду був позбавлений волі. Згодом був засуджений на довічне заслання у с. Малоросєйка Больше-Муртанського району Красноярського краю.

1968. Першим секретарем ЦК Компартії Чехословаччини обраний Олександр Дубчек, який невдовзі стане одним з ініціаторів «Празької весни».

 

1970. Луганськ перейменований у Ворошиловград.

Скульптури шахтаря і піонера у колишньому Ворошиловграді. Фото з сайту flowerlib.ru

1977. Заарештовані лідери Української Гельсінкської спілки Микола Руденко й Олекса Тихий.

Олекса Тихий. На захист Тихого виступили визначні правозахисники Петро Григоренко, Андрій Сахаров, Левко Лук'яненко, Олександр Подрабінек та інші.

Микола Руденко

2001. Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу проти віце-прем'єра Юлії Тимошенко.Її як колишнього президента корпорації „Єдині енергетичні системи України” звинувачували в контрабанді і фальсифікації документів, а також в ухилянні від сплати податків у особливо великих розмірах. У зв'язку з цим Тимошенко була звільнена з посади віце-прем'єра і заарештована. У 2005 р. усі кримінальні справи, відкриті проти Юлії Тимошенко з 1995 року, були закриті.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар