5 листопада - Україна Incognita

5 листопада

1484. Папа Римський Інокентій VIII видав буллу проти відьом, яка поклала початок масових спалень „відьом” по всій Європі.

Папа Римський Інокентій VIII

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1605. Цього дня король Яків I повинен був відкрити засідання англійського парламенту. 

Гай Фокс - найвідоміший учасник Порохової змови проти англійського та шотландського короля Якова I

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Католики-змовники з метою припинити протестантське правління в країні умовили 25-річного Гая Фокса закласти бочки з порохом у підвалі Палати лордів і підірвати їх під час засідання. Але змова зірвалася - до уряду надійшов анонімний лист із повідомленням про неї, і 4 листопада Фокс був заарештований. Під тортурами він розповів все, що знав, і 31 січня наступного року був страчений. В Англії цей день відзначається як День Гая Фокса.

1630. Мадридським миром завершилася англо-іспанська війна.

Основним предметом суперечок була Ямайка (на карті XVII століття)

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1813. Росія та Персія підписали Гюлістанський мирний договір, який поклав край російсько-перській війні 1804-1813 рр.

«Живий міст» Франц Рубо. Зображено епізод, коли 493 російських солдата два тижні відбивали атаки двадцяти тисячної перської армії. Для переправлення знарядь довелося організувати живий міст з тіл солдатів

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1854. У Кримській війні відбулася Інкерманська битва: щоб зірвати генеральний штурм Севастополя, російські війська чисельністю 19 тисяч чоловік під командуванням генерала Соймонова атакували позиції англійців (близько 8 тисяч). Зрештою англійці, втративши дві третини людей, були готові визнати поразку, але їх врятували французькі війська під командуванням генерала Боске, які переламали хід битви і розбили росіян.

1879. Помер Джеймс Клерк Максвелл, шотландський вчений, автор теорії електромагнітного поля. 

Молодий Максвел

Фото з сайта uk.wikipedia.org

У середині сімдесятих років була опублікована робота Максвела «Про динамічний доказ молекулярної будови тіл», яка представляє важливе доповнення до його «Теорії тепла» і його роботам по кінетичній теорії газів. У 1874 році він починає велику історичну роботу: вивчення наукової спадщини вченого XVIII століття Генрі Кавендіша і готує її до друку. Після досліджень Максвелла стало ясно, що Кавендіш задовго до Фарадея відкрив вплив діелектрика на величину електроємності і за 15 років до Кулона відкрив закон електричних взаємодій. Роботи Кавендіша з електрики з описом експериментів зайняли великий том, що вийшов в 1879 році під назвою «Статті з електрики високоповажного Генрі Кавендіша». Це була остання книга Максвелла, випущена за його життя. 5 листопада 1879 в Кембриджі він помер.

1911. Народився Дмитро Мирон (псевдо Максим Орлик), український політичний і військовий діяч. 

Меморіальна дошка на місці загибелі Дмитра Мирона-Орлика

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Провідник юнацтва крайової екзекутиви ОУН (1932-1933), в’язень польських тюрем (1933-1938), учасник ІІ Великого збору Українських націоналістів (римського) у 1939 р. Один із провідних ідеологів українського націоналізму, автор “44 правил життя українського націоналіста”, а також основоположної ідеологічної праці “Ідея і чин України” (1940). Член Революційного проводу ОУН, крайовий провідник ОУН Західних окраїн Українських земель (ЗОУЗ, Закерзоння, 1940), член Проводу ОУН (1941-1942), крайовий провідник Північно-східних Українських земель (1941-1942). Загинув на вулиці Києва в перестрілці з німецькою поліцією у 1942 р. 

1916. Німеччина та Австро-Угорщина проголосили створення незалежного Польського королівства.

1934. Народилася Кіра Муратова, українська кінорежисерка («Короткі зустрічі», «Астенічний синдром», «Три історії», «Наш чесний хліб», «Два в одному»). Народна артистка УРСР, лауреатка Державної премії України та спеціального призу Берлінського кінофестивалю 1990 р.

Кіра Муратова на Одеському кінофестивалі

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1935. Місто Луганськ перейменоване у Ворошиловград. 

Горезвісний більшовицький кат Климент Ворошилов, на честь якого було перейменовано Луганськ

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Потім місту повертали назву, після смерті маршала знову перейменовували, аж доки у 1990 р. воно втретє отримало назву Луганськ.

1935. Випущена настільна гра економічного характеру «Монополія», вироблена американською компанією Parker Brothers (підрозділом компанії Hasbro). 

Чарльз Дерроу, засновник найуспішнішої настільної комерційної гри "Монополія"

Фото з сайта johnnygoodtimes.com

Згідно з даними Hasbro, відтоді, як Чарльз Дерроу запатентував „Монополію”, в неї зіграло понад 750 мільйонів людей, що зробило її найпопулярнішою комерційною настільною грою в світі.

1935. У Києві відкрився регулярний тролейбусний рух. Перші тролейбуси ходили від площі Льва Толстого по Червоноармійській до Володимирівського базару.

Перший тролейбус міг з'явитися в Києві ще у 1914 році, на 20 років раніше, ніж у Москві

Фото з сайта primetour.ua

1942. Закінчилася друга битва під Ель-Аламейном (Єгипет). 

Британський фельдмаршал Бернард Лоу Монтгомері

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Перемога союзників на чолі з британцями Александером та Монтгомері над військами Німеччини й Італії.  Фашистська сторона втратила 34 тисячі бійців убитими, супротивники (британці, австралійці, новозеландці, південноафриканці, індійці, вільні французи та греки) - 13 тисяч.

1943. Радянські війська взяли передмістя Києва - Синяк, Мостище, Берковець, Біличі, Святошин, Петропавловська Борщагівка, Пріорка та перерізали шосе Київ — Житомир.

1953. У Києві урочисто відкритий міст Патона через Дніпро.

Міст Патона у 1954 році

Фото з сайта urbantransport.kiev.ua

2006. Вищий кримінальний трибунал Іраку визнав Саддама Хусейна винним у вбивстві 148 шиїтів у селищі Дуджейлі в 1982 р. і засудив до смертної кари через повішення.

Іракський лідер Саддам Хусейн незадовго до страти

Фото з сайта simple.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар