5 березня - Україна Incognita

5 березня

1512. Народився фламандський картограф Герард Меркатор.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Septentrionalium Terrarum Descriptio, 1595

Карта з сайту slavs.org.ua

Картографічна проекція, створена Меркатором, до сьогодні використовується при складанні морських навігаційних карт, карт аеронавігації та інших картографічних зображень, які вимагають точного зображення кутів. Меркатор, крім того, обчислив координати магнітного полюса, а основною його працею став атлас карт європейських країн, який так і називався - «Атлас».

1696. Народився Джованні Тьєполо, італійський художник, один із найпримітніших майстрів італійського рококо, майстер фресок та гравюр, останній великий представник венеціанської школи живопису.

«Суд Соломона», фреска з Архієпископського палацу в Удіне, Італія

Фрагмент стінопису Вюрцбурзької резиденції

Ілюстрації з сайту uk.wikipedia.org

1792. Революційний уряд Франції закрив університет Сорбонна і всі теологічні факультети в країні.

1827. Народився Леонід Глібов, український байкар, поет і письменник.

Ілюстрація з сайту alina.ucoz.ua

Широке визнання в українській літературі Глібов здобув як байкар. Усього він написав понад сотню творів цього жанру. Перша збірка «Байки Леоніда Глібова», що містила 36 творів, вийшла у Києві 1863 р., але майже весь тираж її був знищений у зв'язку з валуєвським циркуляром.

1861. Олександр ІІ видав указ про скасування кріпосного права в Росії.

 

Свободу отримали 20 мільйонів поміщицьких селян - половина всього сільського населення, щоправда, з істотними обмеженнями. У Петербурзі цар особисто зачитав документ перед натовпом.

1868. В Англії запетентовали степлер.

1871. Народилась Роза Люксембурґ, німецький ліворадикальний політичний діяч, одна із засновниць компартії Німеччини.

Клара Цеткін і Роза Люксембург, 1910 рік

Фото з сайту uk.wikipedia.org

1903. Народився Наталія Забіла, українська поетеса, драматург.

Фото з сайту kid-book-museum.livejournal.com

Поетеса широко відома як перекладач і популяризатор в Україні дитячої літератури інших народів. Їй належать переклади творів Олександра Пушкіна, Миколи Некрасова, Сергія Михалкова, Агнії Барто, Самуїла Маршака, Корнія Чуковського. Вона є автором підручників «Читанка» для другого класу (1933) і «Читанка» для третього класу (1939).

1918. Більшовики перенесли столицю з Петрограду до Москви (за старим стилем)

1933. Президент США Франклін Рузвельт оголосив «банківський вихідний», зачинивши усі банки США, та заморозивши усі фінансові операції під час великої депресії.

Фото з сайту nnm.ru

1933. Під час вибрів до Райхстаґу Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини отримала 44% голосів. Це були останні вибори за багатопартійною системою, що відбулись в Німеччині до початку 2 світової війни.

1940. Політбюро ЦК ВКП (б) прийняло рішення про розстріл польської інтелігенції.  

Рішення Політбюро ЦК ВКП(б) від 5 березня 1940 р.

Документ з сайту uk.wikipedia.org

Термін «Катинський розстріл» спочатку використовувався стосовно страти польських офіцерів у Катинському лісі (Смоленська область) поблизу Катині. Після знаходження інших масових поховань польських громадян, терміни «Катинський розстріл» і «Катинський злочин» стали вживати також по відношенню до проведеним у квітні-травні 1940 року розстрілів польських громадян, що перебували в різних таборах і в'язницях НКВД СРСР.

1946. Британський прем'єр-міністр Уїнстон Черчілль виступив в університеті американського містечка Фултон із промовою, що стала історичною: "Від Штеттіна на Балтиці до Трієста на Адріатиці, - говорив Черчілль, - опустився над Європейським континентом залізна завіса".

Фото з сайту n-europe.eu

Черчілль вказував на наміри Радянського Союзу скористатися "плодами війни та отримати можливість необмеженого поширення своєї могутності". Якщо росіяни поважають військову силу, заявляв Черчілль, необхідно створити асоціацію, яка включала б Британську імперію і США, об'єднаних військово-політичним союзом, мета якого - протистояти експансії Москви і спробам Рад вербувати нових союзників. Фултонской промова, як вважають, стала початком холодної війни. Щоправда деякі історики початок протистояння пов'язують із винайденням атомної зброї.

1950. У сутиці із спецгрупою МГБ загинув Роман Шухевич, генерал-хорунжий, головнокомандувач УПА, голова Секретаріату УГВР.

Фото з сайту biletskyi.blogspot.com

1953. Помер Йосип Сталін, радянський вождь.

Фото з сайту puli.ru

Згідно із медичним висновком, смерть наступила в результаті крововиливу в мозок.

1985. Помер Олександр Саєнко, український мистець-декоратор.

Обкладинка альбому

Зустріч козака (1922)

Ілюстрації з сайту ylibedu.blogspot.com

2000. Англійські науковці вперше у світі провели успішну операцію по клонуванню свиней.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар