4 жовтня - Україна Incognita

4 жовтня

1535. Надруковано першу англомовну Біблію.

Перша друкована Біблія

Фото з сайта en.wikipedia.org

1582. Папа Римський Григорій XIII запровадив «григоріанський календар». 

Папа Римський Григорій ХІІІ

Ілюстрація з сайта en.wikipedia.org

Реформа календаря мала за мету ліквідувати помилку в обчисленні дат: з моменту введення юліанського календаря до 16 століття «набігла» різниця в 10 днів порівняно з астрономічною датою. Як наслідок, календарна дата весняного сонцестояння, важливого для визначення дати релігійних свят, зміщувалася. Згідно з нововведенням папи, одразу ж після 4 жовтня 1582 року настало 15 жовтня. Цього дня в Італії, Франції, Іспанії, Португалії та Речі Посполитій прийнято григоріанський календар — попередні десять днів були вилучені з календаря. 1583 року Григорій XIII направив Константинопольському Патріарху Ієремії II посольство з пропозицією перейти на новий календар. Наприкінці 1583 року на соборі в Константинополі пропозиція була відкинута, як не відповідна канонічним правилам святкування Великодня. В Українській Народній Республіці григоріанський календар введено з 16 лютого 1918 року, цей день став вважатися як 1 березня 1918 року. Закон про це було ухвалено 12 лютого 1918 року (за старим стилем) на засіданні Малої ради в Коростені. У Росії григоріанський календар введено 1918 року декретом Раднаркому, згідно з яким після 31 січня 1918 року слідувало 14 лютого 1918 року. Російська православна церква і деякі інші православні церкви не прийняли григоріанський календар, тож і далі користуються юліанським календарем.

1675. Голландський фізик Християн Гюйґенс запатентував кишеньковий годинник. 

Християн Ґюйґенс

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Наукову діяльність Християн Гюйгенс почав у 1651 р. твором про квадратуру гіперболи, еліпса і круга. У 1654 р. він "відкрив теорію еволют і евольвент. У 1657 р. Гюйгенс опублікував опис устрою винайденого ним годинника із маятником. Тоді вчені не мали такого необхідного для експериментів приладу, як точний годинник. Галілей, наприклад, для вивчення законів падіння вимірював час за ударами власного пульсу. Годинники із колесами, які приводилися в рух гирями, були у вжитку здавна, але мали незадовільну точність. А от маятник із часів Галілея вживали окремо для точного виміру невеликих проміжків часу, причому доводилося підраховувати числу хитань. Годинник Гюйгенса мав хорошу точність, і вчений далі неодноразово, протягом 40 років, звертався до свого винаходу, удосконалюючи його й вивчаючи його властивості. Гюйгенс мав намір застосувати маятниковий годинник для вирішення завдання визначення довготи на морі, але істотного прогресу не добився. Надійний і точний морський хронометр з'явився в 1735 р. (у Великобританії). У 1673 р. Гюйгенс опублікував класичну працю з механіки «Маятниковий годинник» («Horologium oscillatorium, sive de motu pendulorum an horologia aptato demonstrationes geometrica»). Скромна назва не повинна вводити в оману. Окрім теорії годинника, твір містив безліч першокласних відкриттів у сфері аналізу та теоретичної механіки. Гюйгенс також проводить там квадратуру низки поверхонь обертання. Цей, та інші його твори мали величезний вплив на молодого Ісаака Ньютона.

1830. Проголошено незалежність Бельгії.

Державний герб Бельгії

Ілюстрація з сайта gerb.kuda.ua

1853. Розпочалася Кримська війна. 

Атака бригади легкої кавалерії під Балаклавою 25 жовтня 1854 року у Кримській війні, Вільям Сімпсон, 1 березня 1855 року

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

У лютому 1853 р. російський імператор Микола І відрядив до Стамбула морського міністра князя Олександра Меншикова. Той зажадав від султана Абд аль-Маджида згоди на протекторат Росії над 12 млн православних жителів його імперії (як того формально вимагав Кючук-Кайнарджійський мирний договір). Султан відмовився, натомість попросив англо-французький флот увійти в протоку Дарданелли, щоб захистити Туреччину від можливої російської агресії. 21 травня обурений Меншиков залишив Стамбул. У червні Абд аль-Маджид видав фірман, яким офіційно гарантував права та привілеї християн імперії, насамперед православних. Проте, за наказом Миколи І, 82-тисячний російський корпус під командою генерала Михайла Горчакова 21 червня 1853 року форсував річку Прут і захопив Молдавію та Валахію - васальні князівства Османської імперії. У відповідь на російську окупацію представники Британії, Франції, Пруссії та Австрії зібралися у Відні і прийняли звернення до султана з вимогою дотримуватися всіх попередніх угод щодо православного населення. Султан проігнорував цей заклик і зажадав повернення російських військ за Прут. Цар відмовився, і 4 (за старим стилем) жовтня Стамбул оголосив Петербургу війну. 8 жовтня Микола І підписав маніфест "Про війну з Оттоманською Портою".

1875. Засновано університет у Чернівцях.  

Чернівецький національний університет

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Заснований указом імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа, на основі теологічного інституту, що існував із 1827 року з німецькою викладовою мовою та з окремими кафедрами української та румунської мов і літератур. Мав різні назви: імені Франца Йосифа (нім. Franz Josephs) у 1875-1918 pp., Universitatea Regele Carol I din Cernăuţi (1919-1940) і Чернівецький державний університет після 1940 року. 1989 року Чернівецькому університетові присвоєно ім'я Юрія Федьковича. 

1941. Німецькі війська зайняли Запоріжжя

 

1947. ЦК КП(б)У ухвалив рішення про створення 7 спеціальних груп НКВД для ліквідації членів Центрального та крайових проводів ОУН.

 

1948. Рада Міністрів СРСР прийняла ухвалу про насильницьке виселення сімей, члени яких не цурались своєї національної самоідентичності. 

1993. Президент Росії Борис Єльцин для здійснення свого указу про розпуск Верховної Ради ввів бронетанкові війська в Москву. Відбувся розстріл із танків та штурм парламентського "Білого дому", де забарикадувалися лідери лівої антиєльцинської опозиції. Віце-президент Руцькой, спікер ВР Хасбулатов, Макашов та інші були заарештовані та відправлені в Лефортовську в'язницю

Фото з сайта img12.nnm.ru

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар